Finał projektu ,,Laboratorium Słowa” i spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem w łapskiej bibliotece

Realizacja projektu ,,Laboratorium Słowa” dobiegła końca - w środę 29 listopada br. odbyło się jego podsumowanie. Był realizowany od września do grudnia w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Partnerstwo dla książki 2017”. Naszym głównym Partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia była Fundacja Aktywizacja. Działania były adresowane głównie do młodzieży ze szkół średnich i gimnazjalnych. Dlatego ważne w ich realizacji było nawiązanie współpracy z łapskimi szkołami – Gimnazjum nr 1, I Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespołem Szkół Mechanicznych w Łapach. Celem projektu było zainteresowanie młodzieży literaturą, pobudzenie refleksji nad istotą słowa pisanego w dzisiejszym świecie oraz nabycie umiejętności piśmienniczych. Przeprowadzone działania to warsztaty o różnej tematyce oraz dwa spotkania autorskie. Na początku września przeprowadziliśmy rekrutację w łapskich szkołach. Została utworzona kilkunastoosobowa grupa warsztatowa młodzieży, która od września do listopada, wzięła udział w 5 warsztatach przeprowadzonych przez ekspertów. Tematy zajęć to: komunikacja międzyludzka, kreatywne pisanie, biblioterapia, poezja oraz tworzenie i promocja w Internecie. Każdy z warsztatów był innym doświadczeniem, który miał za zadanie podnieść umiejętności, a także ułatwić uczestnikom znalezienie preferowanych przez nich form literackich. Jak wynikło z przeprowadzonej po warsztatach ewaluacji, uczestnicy stali się bardziej świadomi słowa pisanego i przełamali bariery w porozumiewaniu się w pisaniu tekstów. Najwięcej pozytywnych opinii uzyskały zajęcia z kreatywnego pisania i poezji. Jest to świetny rezultat, który bardzo nas cieszy, a także pokazuje w jakim kierunku możemy iść organizując odpowiednie do potrzeb spotkania. Powstałe na zajęciach prace można znaleźć na blogu projektowym stworzonym w czasie ostatnich warsztatów - lhttps://laboratoriumslowablog.wordpress.com/ . Serdecznie zapraszamy do jego odwiedzania. ,,Laboratorium Słowa” to również spotkania autorskie skierowane do społeczności lokalnej. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Łap i okolic cieszyło się październikowe spotkanie z Szymonem Hołownią.

Po części podsumowującej projekt uczestnicy poznali autora wielu książek Jacka Pałkiewicza. To również jeden z najbardziej aktywnych podróżników naszych czasów, twórca survivalu w Europie, organizator wypraw na wszystkich szerokościach geograficznych globu. Spotkanie poprowadził Dominik Sołowiej – dziennikarz znany z prowadzenia ,,Śród Literackich” w Książnicy Podlaskiej. Jacek Pałkiewicz mówił o najpiękniejszych i najniebezpieczniejszych miejscach świata, o niezwykłych spotkaniach, przygodach, inspiracjach. Opowieści zaproszonego gościa przyjęto z wielkim zainteresowaniem i podziwem. Po spotkaniu podróżnik chętnie rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Choć mieliśmy okazję poznać pana Jacka, to wychodziliśmy ze spotkania ze świadomością, że usłyszeliśmy jedynie ułamek przygód tego wielkiego podróżnika... a żeby poznać więcej opowieści zapraszamy do wypożyczania książek autora, które są dostępne w bibliotece.

Cieszy nas fakt, iż w projekcie – warsztatach i spotkaniach autorskich uczestniczyło tak wiele osób. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomogli w przeprowadzeniu przedsięwzięcia: Urzędowi Miejskiemu w Łapach, Fundacji Aktywizacja, szkołom, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, Domowi Kultury, a przede wszystkim młodzieży, za udział, chęć i wielką otwartość na nowe doświadczenia.