„Odkrywamy Łapy na nowo - rozmowy o historii" - „Historia sprowadzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do Łap”

Kolejny raz miłośnicy historii spotkali się w bibliotece podczas comiesięcznego cyklu pod nazwą „Odkrywamy Łapy na nowo - rozmowy o historii”. Tym razem student UTW pan Stanisław Kosicki przygotował i poprowadził prezentację pt. „Historia sprowadzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do Łap”. Materiały wykorzystane w pokazie pochodziły z książki ks. Henryka Bagińskiego pt. „Kronika Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach” i zbiorów prywatnych Aleksandra Kreczko i Danuty Defańskiej. Zebrani dowiedzieli się jak ważnym wydarzeniem w życiu parafii było sprowadzenie z Jasnej Góry kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W asyście licznej delegacji mieszkańców Łap, na czele której stał ówczesny proboszcz ks. Henryk Bagiński, ikona przybyła do parafii 2 maja 1936r.
„Całe miasto wygląda z dala jak jedno morze blasków i świateł. U góry pod rozpiętymi flagami widnieje świetlany napis: „Witaj Królowo Polski!” Na peronie stoją księża, przedstawiciele władz kolejowych, administracyjnych i miejskich.”
To podniosłe wydarzenie relacjonowane przez pana Stanisława przeniosło słuchaczy w ważny dla mieszkańców naszego miasta okres. Po spotkaniu wywiązała się dyskusja, podczas której seniorzy dzielili się zasłyszanymi od swoich najbliższych informacjami o tym wyjątkowym wydarzeniu. Kolejne rozmowy o historii 22 marca. Tym razem spotkanie zatytułowane "Spacer pamięci, spacer zadumy" poświęcone będzie osobom, które już odeszły ale są żywe w historii naszego miasta.