„Odkrywamy Łapy na nowo - rozmowy o historii" - „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”

 

Podczas kwietniowego spotkania „Odkrywamy Łapy na nowo - rozmowy o historii" wyświetlono prezentację pt. „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”, której pomysłodawcą i narratorem był student UTW Stanisław Kosicki. Biblioteka w Łapach i działający przy niej Uniwersytet Trzeciego Wieku, podczas comiesięcznych spotkań z historią stara się zachować od zapomnienia ludzi, miejsca i wydarzenia związane z historią naszego miasta. Pan Stanisław przybliżył zgromadzonej publiczności powstanie i działalność orkiestry dętej przy ZNTK, która przez wiele lat była dumą Łap. Jednym z najbardziej znanych członków orkiestry był Edmund Suchodolski z którego biografią zapoznaliśmy się w pierwszej kolejności. Poznaliśmy również sylwetki wielu muzyków grających przez lata w tej orkiestrze dętej. Szczególnie gorąco powitaliśmy przybyłego na spotkanie Pana Józefa Rydzewskiego wieloletniego trębacza, który opowiedział ciekawe historie związane z występami orkiestry na oficjalnych i mniej oficjalnych imprezach. Zgromadzona publiczność oklaskami podziękowała Panu Stanisławowi Kosickiemu za interesującą prezentację i zaangażowanie w ocalenie od zapomnienia historii i osób związanych z naszym miastem. Kolejne rozmowy o historii 24 maja w Czytelni łapskiej biblioteki. Na spotkaniu zostanie wyświetlony film pt. „Z dala od orkiestry”, który opowiada niezwykłą historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego działacza walczącego o niepodległość Polski.