Nowości wydawnicze dla dorosłych

Artyści Białegostoku XVIII-XX wiek

Publikacja zawiera około 300 biogramów znanych białostoczan w dziedzinie kultury i sztuki, żyjących i tworzących w czasie ostatnich 300 lat. Jako kryterium przyjęto Białystok będący miejscem urodzenia, bądź też jako miasto, w którym pobyt wpisał się znacząco w biografię artysty. Obok postaci bezdyskusyjnych jak choćby Nora Ney, Jerzy Maksymiuk i wielu, wielu innych pojawiły się osoby bardzo młode, jak np. Krzysztof Trzaskowski – pierwszy od 20 lat uczestnik II etapu Konkursu Chopinowskiego z Białegostoku.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Na lewym brzegu Niemna

Bogato ilustrowany album prezentujący historię i dziedzictwo dawnej guberni suwalskiej – regionu obejmującego dzisiejszą Suwalszczyznę i Zaniemenie. W albumie opublikowanych zostało około 140 unikatowych map, rycin, pocztówek i fotografii z końca XIX i początku XX stulecia, ukazujących miasta i miasteczka guberni, m.in.: Suwałki, Augustów, Filipów, Sejny. W obszernym wstępie omówiona została historia, dziedzictwo, różnorodność etniczna i specyfika kulturowa regionu. Interesujące uzupełnienie stanowią opisy miast, zaczerpnięte z opublikowanego w latach 1880–1902 monumentalnego dzieła pt. „Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego”.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

J. Szczygieł-Rogowska, M. Pietruszko, W. Bokłago - Na wschód od Paryża i Warszawy był modny Białystok.Życie codzienne miasta od belle epoque do 1939 r.

Książka dla wszystkich miłośników lokalnej historii, a szczególnie mody w bardzo szerokim znaczeniu tego terminu. Dowiemy się z niej, jak ubierali się nasi przodkowie, dokąd udawali się na wypoczynek, w jakich modnych lokalach się bawili. Publikacja ukazuje związki łączące Białystok ze światowymi stolicami mody. Znajdziemy w niej zabawne opisy, wyjątkowe historyjki i anegdoty, piękne zdjęcia z epoki i niezwykłe ilustracje.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Adam Czesław Dobroński, Anna Worowska - Wieś podlaska

Ziemia pokryta puszczami, poprzecinana rzekami i urokliwymi ruczajami – to Podlasie, tereny cudowne, mieniące się kolorami, otwierające przed nami swe gościnne ramiona. Między innymi taki obraz naszego regionu rysuje się na stronach publikacji „Wieś Podlaska”, której autorami są prof. Adam Czesław Dobroński i Anna Worowska. Przyroda, historia i lokalna architektura to najważniejsze aspekty tego albumu.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Jerzy Wiesław Gogola - Na szlaku Dobrej Nowiny

Książka powstała podczas osobistej pielgrzymki Autora do Ziemi Świętej w 2017 roku. Stanowi żywy zapis wrażeń w czasie zwiedzania świętych miejsc, najważniejszych miejscowości w Galilei i Judei - głównie w Jerozolimie. Na kanwie relacji z pielgrzymki snuje on rozważania o charakterze czysto duchowym.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Jonathan J. Moore - Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować : czyli historia egzekucji

Największa rozrywka w średniowieczu? Oczywiście - publiczna egzekucja! Miażdżenie, palenie, ćwiartowanie, topienie, gotowanie żywcem i nabijanie na pal. Średniowieczny mieszczanin byłby zawiedziony nowoczesnymi metodami wykonywania kary śmierci.
Ta książka to bezkompromisowe spojrzenie na historię egzekucji na przestrzeni wieków. W miarę jak poznajemy kolejne zabójcze techniki - od działającej z szybkością błyskawicy gilotyny, po długie i powolne obdzieranie żywcem ze skóry - jedno staje się pewne - uśmiercanie to od zawsze dynamicznie rozwijająca się branża! Zaczynamy od starożytnych widowisk w Koloseum, gdzie skazańców rozrywały na strzępy dzikie zwierzęta. Później przenosimy się do średniowiecza - czasów czarownic i najbardziej wymyślnych tortur. Czeka nas również wizyta we Francji, ojczyźnie gilotyny. A w XX wieku? Krzesło elektryczne, komora gazowa oraz zastrzyk trucizny.
Ta książka to lektura nie dla ludzi o słabych nerwach i zdecydowanie tylko dla dorosłych.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Teresa Kaczorowska - Dziewczyny Obławy Augustowskiej

Młode, piękne, uśmiechnięte. Takie były w 1945 roku. Dlaczego okrutny los w "roku wyzwolenia" przerwał nić ich życia, w którym tak wiele jeszcze mogło się wydarzyć? Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku prowadzi śledztwo na temat mało znanej, największej "w wyzwolonej Polsce" i zupełnie do dziś niewyjaśnionej zbrodni stalinowskiej z lipca 1945 roku, nazywanej Obławą Augustowską. Na swoich stronach internetowych opublikował listę ofiar Obławy, wciąż uzupełnianą. Znalazły się na niej nazwiska 27 młodych kobiet. Autorkę zaciekawiło, kim były i dlaczego zaangażowały się w ruch oporu. Czy były łączniczkami, sanitariuszkami, walczyły z bronią w ręku, a może pełniły inne funkcje? Autorka szukała ich śladów przez rodziny i znajomych, jeżdżąc po wioskach i miasteczkach północno-wschodniej Polski, szperając w nielicznych archiwaliach. Dzięki temu powstała dokumentalna książka, drugie - po Obławie Augustowskiej (Bellona SA, Warszawa 2015) - dzieło Teresy Kaczorowskiej poświęcone tej powojennej zbrodni, nazywanej "małym Katyniem".

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Wojciech Śleszyński - Białystok - spacerem przez epoki. Przewodnik historyczny

Przewodnik historyczny po Białymstoku to spacer po mieście, które już nie istnieje, ponieważ po wojnie odrodziło się w nowej formie, społecznej i architektonicznej. Publikacja pozwala odwiedzić najważniejsze jego  punkty, zarówno z czasów okupacji sowieckiej, jak i niemieckiej.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Celina Mioduszewska - Asamblaż. Kiedy czekamy na Wielkanoc

Niewielka książeczka dzięki której poznamy zaskakująco bogaty i częściowo już zapomniany świat wielkanocnych obyczajów ziemi wysokomazowieckiej. Właściwy teksty urozmaicają przysłowia związane z opisywaną porą, cytaty, teksty liryczne i fragmenty dziennika.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Wojciech Kowalczuk - Jarmarkowe nastroje. Jarmark na św. Jana w relacjach prasy białostockiej z lat 1913-1992

To ciekawie wydany album archiwalnych zdjęć i historyjek z białostockiej prasy z lat 1913-1992 opisujących Jarmark na Świętego Jana.

Pierwsze wzmianki historyczne o tej imprezie pochodzą z 1749 roku. Przywilejem Królewskim króla Augusta III uzyskano prawo organizowania corocznych imprez targowych. Białostocki jarmark trwał kilka dni. Zjeżdżali na niego rolnicy, handlarze i rzemieślnicy z okolic Białegostoku. Był okazją do spotkań rodzinnych i sąsiedzkich. 

 Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Adam Czesław Dobroński, Andrzej Lechowski - Izabela Branicka w 200-lecie śmierci

Pozycja dla miłośników naszej regionalnej historii. W 2008 roku Muzeum Podlaskie w Białymstoku wydało bogato ilustrowaną książeczkę, która w zwięzły sposób kreśli szkic do portretu ukochanej siostry króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i żony hetmana Jana Klemensa Branickiego.
 
Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Żydzi i Polacy w okresie walk o niepodległość 1914-1920

W lipcu 2014 r. w związku z setną rocznicą wybuchu Wielkiej Wojny w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN została otwarta wystawa czasowa „Żyd, Polak, legionista 1914–1920”. Wielowątkowość tematyki wystawy znalazła odzwierciedlenie w towarzyszącej jej sesji naukowej, zorganizowanej w Muzeum POLIN na początku września 2014 r., w której wzięli udział zarówno historycy, jak i historycy sztuki.

Wielka Wojna była wydarzeniem przełomowym w dziejach Polaków i Żydów. Pierwszym otworzyła drzwi do niepodległości, w przypadku drugich doprowadziła do głębokich zmian światopoglądowych. Zebrane w niniejszym zbiorze opracowania, będące rozszerzoną wersją wygłoszonych podczas sesji referatów, wypełniają lukę w dotychczasowej historiografii poświęconej dziejom Żydów podczas I wojny światowej.

 Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Krzysztof Skłodowski - 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego 1920-1939

3.pułk Szwoleżerów Mazowieckich był jednym z najmłodszych pułków międzywojennej kawalerii, narodził się podczas krwawych walk na froncie polsko-bolszewickim i w 1922 roku został na stałe zakwaterowany w Suwałkach. Dzieje pułku kończy kampania wrześniowa i jej ostatni rozdział: bitwa pod Kockiem. Dorobek pułku jest ogromny. Kadra oficerska uczestniczyła w życiu kulturalnym Suwałk, wniosła wkład w działalność szeregu jego instytucji. Szwoleżerowie byli widoczni w krajobrazie miejskim przy okazji uroczystości patriotycznych, państwowych i religijnych.

Pamięć o szwoleżerach suwalskich pielęgnowano także po zakończeniu II wojny światowej. Jej pieknym i efektownym zwieńczeniem jest książka historyka Krzysztofa Skłodowskiego. Pozycja robi dobre wrażenie pod względem edytorskim. Twarda okładka, znakomity papier,  świetne ilustracje, wyszukana grafika. Narracja jest wartka i żywa. Czytelnie sporządzone indeksy, wykazy oficerów  zachęcają do częstego wertowania tej pożytecznej pozycji. 

 Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Schiff Stacy - Czarownice. Salem, 1692

W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek.

Panika wybuchła podczas wyjątkowo ostrej zimy. Siostrzenica pastora zaczęła wić się i wyć. W centrum kryzysu znalazły się nastolatki, głośne i dosadne. Histeria szybko się rozprzestrzeniła. Sąsiedzi oskarżali sąsiadów, mężowie żony, rodzice i dzieci oskarżali siebie nawzajem. Wszystko trwało niespełna rok – przez ten czas powieszono dziewiętnaście osób, jedną osobę ukamienowano.

Procesy w Salem to jeden z niewielu momentów amerykańskiej historii, w którym kobiety odegrały najważniejszą rolę. I jeden z mroczniejszych.

Stacy Schiff rzuca na tę pozornie znaną historię nowe światło. Przedstawia trudy nastoletniego życia w purytańskiej społeczności. Wyjaśnia zasady surowej wiary, położenie kolonistów, którzy znaleźli się na granicy „odludnej, kamienistej, jałowej, krzaczastej i porośniętej puszczami dziczy”. Wydobywa lęki pierwszych Amerykanów, by rewelacyjnie zestawić je z dzisiejszymi niepokojami.

Grochola Katarzyna - Zranić marionetkę

Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie.
Kto w naszym życiu pociąga za sznurki?

Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca.

Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydzielona mu przez policyjną „górę” młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw. Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić.

Czy w plątaninie coraz bardziej przerażających zdarzeń Natanowi i Weronice uda się odkryć prawdę?

Katarzyna Grochola po raz pierwszy w swej karierze zostaje autorką kryminału i od razu osiąga w nim mistrzostwo. Zranić marionetkę to porywająca i wielopoziomowa opowieść o dobru i złu, o nienawiści i miłości, a także o tym, jak trudno czasem jedno odróżnić od drugiego. Pisarka po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych w subtelnym opisywaniu i odsłanianiu ludzkich sekretów.

Miller Katarzyna - Droga Kasiu, jak żyć lepiej?

Każdy z nas miewa problemy. Z niektórymi szczególnie trudno jest nam sobie poradzić. “Droga Kasiu, jak żyć lepiej?” to książka, w której wykwalifikowany psycholog udziela rad, które mają sprawić, że życie jednostki stanie się lepsze. Trzeba bowiem pojąć, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a nad rozwiązaniami niektórych spraw trzeba po prostu trochę dłużej posiedzieć. Publikacja Katarzyny Miller to prawdziwa kopalnia wiedzy psychologicznej i ratunek dla wszystkich tych, którym wydaje się, że nic nie mogą już dla siebie zrobić.

Autorka poradnika podpowie, co robić, gdy ktoś z rodziny próbuje ingerować w nasze życie i układać je według swojego planu, który ani trochę nie pokrywa się z naszą wizją. Czytelnik dowie się również, jak postępować z toksycznymi osobami, jakie nierzadko spotykamy na swojej drodze. Oczywiście, w niektórych sytuacjach możemy wybierać, z kim będziemy się zadawać, jednak jeśli łączą nas stosunki zawodowe, często nie mamy wyjścia.

Miller wskazuje też rozwiązania, jakie może odnaleźć ktoś, kto został opuszczony przez przyjaciół i czuje się bardzo samotny lub przesadza z uprzejmością, a ta nierzadko wpędza go w kłopoty, bo inni bez skrupułów “wchodzą mu na głowę”. Coś dla siebie znajdą w książce także osoby bojące się opuścić bezpieczną strefę komfortu, a także ci traktujący swoje życie jak pasmo nieszczęść, a w efekcie jedną wielką porażkę. Poradnik porusza ponadto kwestię rozstania z partnerem, gdy jednak nie następuje ono tak do końca, jak również podsuwa rozwiązania kłócących się nastolatków wchodzących w trudny wiek dojrzewania.

Zusak Markus - Gliniany most

Długo wyczekiwana nowa powieść Markusa Zusaka, autora światowego fenomenu – "Złodziejki książek".

Pięciu braci Dunbar mieszka w pogrążonym w chaosie domu bez dorosłych. Pewnego dnia nagle pojawia się ojciec, który porzucił ich po śmierci matki chłopców. Teraz chce, żeby jeden z nich wybudował z nim most. Niespodziewaną propozycję przyjmuje Clay, dręczony skrywaną od dawna tajemnicą. Dlaczego jest tak zdruzgotany? I dlaczego musi podjąć się tego niezwykłego wyzwania?

Ta poetycka, wielowarstwowa, pełna zwrotów akcji i retrospekcji saga rodzinna to popis charakterystycznego dla Markusa Zusaka stylu.

Szpura Areta - Jak uratować świat?

Pierwsza tak przystępna książka pokazująca, jak każdy z nas może uratować świat.

Jeszcze niedawno Areta Szpura robiła furorę w przemyśle modowym. Ubrania marki "Local Heroes", której jest współzałożycielką, nosiły Rihanna, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Kylie Jenner czy Justin Bieber. Pasmo sukcesów nie zmniejszyło jednak wrażliwości autorki na to, jak nieekologiczny jest świat mody. Przerażona tym, jak ogromne ilości śmieci produkuje przemysł tekstylny, Areta porzuciła pracę nad świetnie prosperującą marką, by skupić się na ratowaniu planety. To ona, wraz z redakcją serwisu Noizz, zapoczątkowała akcję "Tu pijesz bez słomki". Jednak samo ograniczenie słomek to za mało, czas na wielkie zmiany!

Przed Wami pierwszy kompleksowy poradnik pokazujący, jak małymi krokami każdy z nas może dbać o planetę. Porady Arety i jej rozmowy ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste, zdrowego (dla nas i planety) żywienia pokażą Ci, jak ekologicznie dbać o swój dom, minimalizować liczbę wytwarzanych odpadów i korzystać z zasobów naszej planety tak, by nie nadwerężać jej sił.

Adam Dobroński, Marek Gajewski - Białystok 1920

To kolejna książka z serii popularnych publikacji poświęconych bitwom wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.
28 lipca 1920 r. prący na zachód bolszewicy zajęli Białystok. Wkrótce karta wojny odwróciła się i w efekcie kontrofensywy 22 sierpnia brawurowym nocnym atakiem zajęli miasto Polacy. Nie nacieszyli się jednak długo zwycięstwem, gdyż do Białegostoku wdarły się oddziały bolszewickiej XVI Armii. Krwawe walki, w których często używano bagnetów i kolb karabinowych, na ulicach miasta i w okolicznych wsiach trwały kilkanaście godzin. Pod wieczór bolszewicy zaczęli się masowo poddawać. Białystok był wolny!

Książka znanych białostockich historyków, prof. Adama Dobrońskiego i dr Marka Gajewskiego, to kolorowa, bogato ilustrowana fotografiami archiwalnymi i współczesnymi oraz mapami, opowieść o walkach o Białystok w 1920 roku i ich tradycji, żywej do dziś w pamięci mieszkańców. Powstała we współpracy z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Andrzej Fiedoruk - Współczesna kuchnia podlaska

"Współczesna kuchnia podlaska" przedstawia obyczaje żywieniowe i kulturę kulinarną mieszkańców Podlasia. Gdzie i co jadają codziennie, a co od święta. Jak wygląda współczesna gastronomia, jakie są jej nowe trendy, a co pozostało z dawnych przepisów kulinarnych. Autor przedstawi też produkty i potrawy regionalne, a także renomowanych podlaskich producentów żywności.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Kirył Sokoł, Aleksander Sosna - Cerkwie w centralnej Polsce 1815-1915

Książka ta opowiada o cerkwiach prawosławnych, wybudowanych w Polsce pod panowaniem Romanowów i ich dalszym losie w niepodległej Polsce. Większości opisywanych tu świątyń już nie ma (zostały zburzone, bowiem były postrzegane jako symbol "ruskiego" panowania w Polsce), niektóre przebudowano na kościoły, pozbawiając je wschodniego wyglądu (kopuł, wież, elementów wystroju), a tylko nielicznym udało się przetrwać jako świątynie prawosławne. Książka ta to bezcenne źródło wiedzy na temat architektury prawosławnej w Polsce.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Simona Kossak - Opowieści

Simona Kossak w swoich gawędach mówi o przyrodzie z charyzmą, miłością i pasją. Tłumaczy najbardziej zawikłane zjawiska w świecie natury. Opowiada historie o awanturach w małżeństwach bocianów, o haremach, jakie tworzą jelenie, czy o namiętnościach norników. Tworzy porywające opowieści o tym, jak wygląda weselisko jeleni, o czym "gęgają" gęsi albo dlaczego migają szympansy.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Jarosław Kret - W Ziemi Świętej

Książka ta jest owocem wielu wizyt w Izraelu i Palestynie, lat poznawania tego niezwykłego zakątka planety. Autor odwiedzał Ziemię Świętą zarówno w czasie pokoju, kiedy rojno w niej było od turystów i pielgrzymów, jak i podczas wojny, kiedy snuł się po pustych uliczkach Jerozolimy i samotnie siedział w Kaplicy Anioła w... pustej Bazylice Grobu Świętego.
Popularny dziennikarz w tonie lekkiej, ale pasjonującej gawędy ukazuje nie tylko duchowe oblicze tej ziemi, skupiającej trzy monoteistyczne religie, ale też migawki z jej życia z religią niemającego nic wspólnego - kibuce, kobiety w armii, pracę w nowoczesnej telewizji - obalając przy tym wiele stereotypów dotyczących współczesnych Izraelczyków.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Anna Romaniuk - Orzeszkowo 14 : historie z Podlasia

Już w 1639 roku zapisano, że Puszcza Białowieska "poczyna się od wsi Orzeszkowa". Podróż z warszawskiego Dworca Śródmieście, przez Siedlce i Czeremchę, przez Wisłę i Bug, trwa zazwyczaj cztery godziny. Tuż przy torach tablica z napisem "Orzeszkowo". Nie za daleko od stacji kolejowej, nie za blisko sklepu - stoi dom. Otacza go, jak starych ludzi i stare drzewach, aura nostalgii. To właśnie dom, wieś, jej mieszkańcy - dawni i obecni - są bohaterami tej opowieści: polscy Białorusini, z dziada pradziada "tutejsi", mocno związani z ziemią przodków, a oprócz nich piękna podlaska przyroda i skomplikowana historia odmierzana datami kolejnych wojen, wysiedleń i bieżeństwa.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Wiechnik Olga - Posełki

Wszyscy wokół albo oszuści, albo komedianci, albo ludzie bezdennie słabi. Ja miotam się bezsilnie, bo oczywiście „babie” nie pozwoli przecież nikt z tych mężów stanu polityki prowadzić, a tymczasem wierzcie mi, że my byśmy tę politykę o całe niebo dalej i lepiej prowadziły niż oni! – pisała w 1916 r. do męża Zofia Moraczewska.

100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet – była wśród nich Moraczewska. Nazywano je posełkami albo posełkiniami, czasem poślicami. Wywodziły się z różnych środowisk, ale – często wbrew swoim partiom – działały wspólnie w sprawach, które uważały za ważne: sprawach kobiet.

Nie mają swoich ulic, nie mają pomników, nie uczy się o nich w szkołach. Kim były posełki, o co walczyły i jaki poniosły koszt tej walki?

Roszkowski Wojciech - Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Czy to już koniec naszej cywilizacji?

Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny. Upadek zachodniej kultury, do której przecież i my, Polacy, należymy, wieszczono co prawda już sto lat temu, ale wówczas była to bardziej przepowiednia niż udokumentowana teza. Dziś nasze wielowiekowe dziedzictwo zostało przez elity europejskie oraz amerykańskie w całości odrzucone, co uznaje się za wyraz… postępu.

Konsekwencją takiej postawy jest zrównanie zbrodni i osiągnięć, wierności i zdrady, bohaterstwa i tchórzostwa, mądrości i głupoty, kłamstwa i prawdy. Obrazowo rzecz ujmując, zwolennicy teorii o istnieniu wielu prawd chcą się przejrzeć w roztrzaskanym lustrze.

Autor „Roztrzaskanego Lustra” analizuje setki przejawów dekadencji; czyni to w sposób barwny i wielostronny. Jego opisy i refleksje są logiczne oraz przekonujące. Język książki jest jej niepodważalną zaletą: lapidarny, skrzący dowcipem, mimo poruszania skomplikowanych spraw – prosty, precyzyjny i zrozumiały.

„Roztrzaskane lustro” wciąga Czytelnika i zaprasza do myślenia.

Turton Stuart - Siedem śmierci Evelyn Hardcastle

O jedenastej wieczorem Evelyn Hardcastle zostanie zamordowana.
Masz osiem dni i osiem wcieleń.
Pozwolimy ci odejść pod warunkiem, że odkryjesz, kto jest zabójcą.
Zrozumiano? W takim razie zaczynamy…

Evelyn Hardcastle będzie umierać każdego dnia, aż do momentu, gdy ktoś odkryje, kim jest jej zabójca. Wśród gości zaproszonych do Blackheath jest kilku ludzi, którzy próbują to zrobić. Nie mają równych szans ani równych możliwości. Stale przeżywają ten sam dzień, usiłując rozwiązać zagadkę, lecz każdy wieczór nieubłaganie przeszywa dźwięk wystrzału z rewolweru…

Jeśli Aiden Bishop nie zwycięży w wyścigu o odkrycie tożsamości mordercy, nigdy nie opuści posiadłości. Ma osiem szans: każdego ranka przez osiem dni obudzi się w ciele innego gościa... Jeśli nie uda mu się znaleźć zabójcy, cały cykl zacznie się od początku. I znów będzie musiał odkrywać, kim są jego przeciwnicy i który z nich pod eleganckim ubraniem skrywa śmiertelnie ostry nóż…

Agatha Christie, która triumfalnie wkroczyła w XXI wiek.
Zachwycająca łamigłówka! To najbardziej nieprzewidywalna zagadka kryminalna roku!

Gambrot Julia - Różany eter

Miłość, medycyna i fascynująca podróż w czasy la belle époque!
Róża Zimmerman, wychowanka sierocińca, dostaje się na pierwszy rok studiów medycznych. Oprócz Róży rok akademicki zaczynają dwie inne studentki. Dziewczęta rozpoczynają niełatwą walkę o przetrwanie w męskim świecie, przeżywają pierwsze miłosne uniesienia i mierzą się z własnymi słabościami.
Jednocześnie Róża musi rozwikłać tajemnicę związaną ze swoim pochodzeniem. Ma wrażenie, że ktoś nieustannie podąża jej śladem, a od nieznajomego darczyńcy otrzymuje zaskakujący prezent. W mieście dochodzi do serii tajemniczych zabójstw, narasta atmosfera strachu, a gazety rozpisują się o zagadkowym człowieku w masce… Kim jest? Co łączy go z Różą? Czy bohaterce uda się odkryć prawdę o własnej przeszłości?
Pozwól się przenieść w czasy, kiedy pierwsze kobiety wkraczały w świat medycyny. Daj się uwieść mocy „Różanego eteru“!

Haratischwili Nino - Kotka i Generał

"Kotka i Generał" to pełna dramatyzmu powieść o winie i pokucie oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski. Jeszcze niedawno dziewczyna pragnęła uciec z domu, w którym panują surowe prawa przodków, a codzienne życie regulują normy kodeksu muzułmańskiego. Teraz wybuch wojny przekreśla jej marzenie o wolności.

Moskwa, 1995: Aleksander zwany Oseskiem nigdy nie przypuszczał, że będzie miał coś wspólnego z przerażającą niewiadomą, jaką jest wojna. Jego żołnierski plecak jest ciężki od książek, ale bardziej przygniatają Aleksandra oczekiwania matki – syn bohatera z Afganistanu, któremu „sam Gorbaczow osobiście był wdzięczny”, musi pójść w ślady ojca. Aleksander zostawia więc ukochaną, by walczyć na Kaukazie.

Berlin, 2016: Aleksander Orłow, bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem, rozpoczyna z córką nowe życie w nowym kraju. Dziewiętnastoletnia Ada obsesyjnie pragnie poznać przeszłość ojca. Kiedy zaczyna zadawać pytania, powracają najmroczniejsze koszmary Aleksandra, odżywa wspomnienie najgorszej ze wszystkich nocy i niewyobrażalne poczucie winy. Zbliża się dzień rozrachunku. Generał wie, że musi sam wymierzyć sprawiedliwość i że uda mu się to tylko wtedy, gdy przekona do swego planu Kotkę, upartą gruzińską aktorkę...

Katarzyna i Jerzy Samusikowie - Dwory i pałace na Litwie

W albumie opisanych zostało 67 pałaców i dworów, należących do tak znamienitych rodów jak Radziwiłłowie, Tyszkiewiczowie, Broel-Platerowie, Jeleńscy, Sapiehowie, Ogińscy i Czapscy. Niektóre z tych siedzib były rodzinnymi gniazdami wybitnych Polaków - Gabriela Narutowicza, Józefa Piłsudskiego, Stanisława Witkiewicza, Emilii Platerówny, w innych pomieszkiwali słynni polscy twórcy - Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Kornel Makuszyński, Maciej Kazimierz Sarbiewski, Władysław Syrokomla, Juliusz Słowacki, Jan i Jędrzej Śniadeccy. To pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym, w której tak szeroko przedstawione zostały dzieje dawnych rezydencji ziemiańskich, zachowanych do naszych czasów na obszarze dzisiejszej Litwy.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Andrzej Kłopotowski - Białoruś. Historia za miedzą

Położona po sąsiedzku Białoruś to dla Polaków kraj mało znany i przez to niedoceniany. A przyjechać tu naprawdę warto: na ponowne "odkrycie" czekają m.in. wiekowe kościoły i cerkwie, niszczejące synagogi, rezydencje szlacheckie, liczne polonika i relikty epoki komunizmu. Białoruś bukolicznej kultury wiejskiej. Białoruś spod znaku krzyża i spod znaku sierpa i młota. Białoruś gospodarki planowej i dziewiczej przyrody. Białoruś czerwono-zielona i niepokorna Białoruś biało-czerwono-biała. Białoruś to kraj, w którym na nowo odnajdziemy sens prawdziwej podróży. Opisom miast i innych atrakcji turystycznych towarzyszą przejrzyste mapy oraz ramki z ciekawostkami, czyniące z przewodnika pasjonującą lekturę nie tylko w czasie podróży. Informacje praktyczne pomagają zaplanować wyjazd i odnaleźć się w odwiedzanym miejscu. Całość zamyka praktyczny minisłowniczek.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.