Menu Zamknij

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

(PEŁNY TEKST DOKUMENTU)

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

(WERSJA SKRÓCONA)

Działając na podstawie art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r.
o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich
Dyrektor
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy
z dniem 10 czerwca 2024 r.
wprowadza do stosowania Standardy Ochrony Małoletnich (zwane dalej Standardami), których naczelnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim, dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.

1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy jest działanie na rzecz dobra dzieci.

2. Personel zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi. Kontakty z małoletnimi są odpowiednie do sytuacji, tj. bezpieczne i uzasadnione.

3. Pracownicy oraz współpracownicy monitorują sytuację i zdrowie małoletnich, zwracając uwagę na relację pomiędzy dziećmi a personelem, a także między samymi dziećmi.

4. Pracownicy w kontakcie z małoletnimi:
    a) odnoszą się do nich z szacunkiem
    b) wysłuchują ich potrzeb oraz udzielają im pomocy dostosowanej do sytuacji
    c) nie lekceważą ich oraz nie obrażają
    d) zachowują dystans, są spokojni, nie krzyczą.

5. Zajęcia skierowane do małoletnich prowadzone przez pracowników biblioteki odbywają się zgodnie ze Standardami Ochrony Małoletnich.

6. W przypadku zgłoszenia skargi o zastosowaniu przez pracownika jakiejkolwiek przemocy wobec dziecka zostaje on odsunięty od pracy z dziećmi do czasu wyjaśnienia sprawy. Dyrekcja przeprowadza rozmowę z dzieckiem i jego rodzicami/opiekunami prawnymi w celu ustalenia przebiegu zdarzenia. Następnie stosuje się odpowiednie środki zapobiegawcze oraz dyscyplinujące.

7. W przypadku wyrządzenia krzywdy dziecku przez innego podopiecznego informuje się rodziców/opiekunów prawnych i ustala przebieg zdarzenia. Dyrekcja odnotowuje incydent w karcie interwencji i postępuje zgodnie z obowiązującymi Standardami.

8. W przypadku sytuacji, gdy jest podejrzenie, że dziecko doznaje krzywdy ze strony najbliższych, dyrekcja, zachowując dyskrecję, stara się ustalić przebieg zdarzenia. Incydent odnotowuje się w karcie interwencji i zawiadamia odpowiednie służby. Jeśli zachodzi potrzeba do placówki wzywana jest policja i lekarz.

9. Personel zapewnia ochronę wizerunku małoletniego zgodnie z obowiązującym prawem. Udostępnienie wizerunku dziecka odbywa się wyłącznie za zgodą rodzica/opiekuna prawnego.

10. Dokument wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.

Skip to content