Otwarcie wystawy „Łapy – historia miasta” w dniu 26 stycznia 2010 r.

W bieżącym roku przypada osiemdziesiąta piąta rocznica nadania Praw Miejskich naszemu miastu. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1924 roku od 1 stycznia 1925 roku Łapy uzyskały prawa miejskie. Z tej okazji w holu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy zostanie otwarta wystawa pt. „Łapy – historia miasta”. Prezentuje ona historię miejscowości od pierwszych lat istnienia jako miasto. Najstarszym dokumentem jest protokół z posiedzenia Rady Miejskiej z dnia 11 sierpnia 1926 roku, który zawiera listę osób obecnych na zebraniu i porządek dzienny obrad. Interesującym dokumentem jest statut do budżetu z tytułu podatku od posiadania przedmiotów zbytku z 1927 roku. Następnie można obejrzeć przedwojenne Łapy w fotografii m. in. zdjęcie prawosławnej cerkwi z 1905 roku czy pięknego dworca kolejowego. W dalszej części ekspozycji znajdują się materiały dotyczące lat okupacji w naszym mieście a także protokół inauguracyjnego posiedzenia Rady Miejskiej z dnia 19 sierpnia 1944 roku. Kolejnym interesującym punktem wystawy jest przedstawienie wizerunków żołnierzy z lat walki o niepodległość Polski i kampanii wrześniowej pt. „Warto o nich pamiętać”. Celem wystawy jest zachowanie i ukazanie historii i współczesności naszego miasta.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Łap i okolic dnia 26 stycznia 2010 r. o godz. 1000   na otwarcie i zwiedzanie wystawy.