Wystawa „Dziecko w malarstwie”

Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Dziecko w malarstwie”. Dziecko w sztuce stanowi motyw urzekający i piękny, ale niejednokrotnie również bolesny. Podejmując ten temat, artysta wnika bowiem w świat dziecka, w jego codzienność, na którą składają się zarówno radość i beztroska, jak też smutek i cierpienie.
Dziecko od najdawniejszych czasów pojawiało się u twórców wszystkich epok i kierunków artystycznych. Jednak nie było samodzielnym tematem w malarstwie. Najczęściej pojawiało się w scenach biblijnych, mitologicznych, historycznych i rodzajowych. W XV wieku zaczęły powstawać portrety reprezentacyjne młodych arystokratów. Dopiero w XIX wieku dziecko zaczyna być głównym bohaterem obrazów. Zyskuje swoją osobowość i charakterystykę psychologiczną.
Wśród prezentowanych na wystawie dzieł można zobaczyć reprodukcje obrazów m.in. Olgi Boznańskiej, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera. Są to portrety i sceny rodzajowe, których tematem jest dziecko.
Dzięki uprzejmości naszych czytelników na wystawie znalazły się także prace malarskie ich autorstwa. Całość uzupełniają publikacje podejmujące motyw dzieciństwa w historii sztuki.
Wystawa będzie dostępna do końca czerwca. Serdecznie zapraszamy!