Oddział dla Dzieci

Kontakt:
tel. 85 715 23 49 wewn. 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bibliotekarze:
Monika Łuczaj
Anna Muszyńska

Oddział dla Dzieci jest szczególnym miejscem w łapskiej bibliotece, ponieważ został stworzony z myślą o młodych użytkownikach, tj. dzieciach i młodzieży. Oprócz tej grupy odbiorców posiada także ofertę skierowaną do rodziców. Dział po modernizacji zmienił swój wygląd. Atrakcyjne wyposażenie pozwoliło stworzyć przyjazne miejsce dla różnych grup wiekowych, umożliwiające twórczą zabawę i naukę.      

Po przebudowie Oddział dla Dzieci znajduje się na pierwszym piętrze, na które można dotrzeć windą. Obecnie jest miejscem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, m.in. dzięki swojej przestrzeni i braku progów. Dysponuje dużym, nowoczesnym pomieszczeniem, w którym mieści się:

Wypożyczalnia

W wypożyczalni znajduje się wiele tytułów książek znanych i lubianych autorów piszących dla dzieci i młodzieży. Czytelnicy mogą znaleźć różne gatunki literackie, m.in. bajki, baśnie, opowiadania, komiksy, powieści obyczajowe, fantastyczne, przygodowe, książki z dużymi literami dla dzieci, które uczą się czytać oraz pełne niespodzianek książeczki sensoryczne. Księgozbiór wyeksponowany jest na regałach o różnych kształtach, dzięki czemu dzieci mają łatwy dostęp do książek. Do dyspozycji uczniów szkół podstawowych i gimnazjów są również lektury szkolne, literatura popularno – naukowa oraz literatura obcojęzyczna. Gromadząc zbiory staramy się odpowiadać na potrzeby i zainteresowania młodych odbiorców. Księgozbiór na bieżąco uzupełniany jest nowościami wydawniczymi. Oddział dla Dzieci bezpłatnie udostępnia zbiory multimedialne przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi odnajdą znane i lubiane bajki animowane i baśnie. Natomiast dla młodzieży proponujemy filmy obyczajowe, przygodowe, fantasy, a także adaptacje filmowe lektur. Zapraszamy również rodziców do wypożyczania filmów familijnych, przy których miłe chwile spędzi cała rodzina. Kolekcja filmów jest systematycznie uzupełniania o nowości kinowe. W Oddziale dla Dzieci udostępnia się i wypożycza czasopisma dla dzieci i rodziców: Peppa Pig, Kaczor Donald, Abecadło, Masza i Niedźwiedź, Mamo to Ja, Gazeta Łapska.

Oddział dla Dzieci dysponuje bezpłatnym Internetem (8 stanowisk komputerowych), z czego cztery to są komputery gamingowe przystosowane również dla osób niepełnosprawnych.

Sala Zabaw

W Oddziale dla Dzieci powstała Sala Zabaw - wyjątkowe miejsce, które tworzy wydzielona przestrzeń dostosowana i przeznaczona do spędzania czasu wolnego przez dzieci w różnym wieku wraz z ich rodzicami oraz opiekunami. Pełno w nim książek, pluszowych maskotek oraz zabawek edukacyjnych. Z myślą o rodzicach stworzono specjalnie dla nich kącik, w którym znajdują się książki i poradniki, pozwalające rodzicom zapoznać się z fachową i ciekawą literaturą. Wśród wielu zbiorów oferowanych przez naszą bibliotekę znajdują się puzzle oraz gry planszowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych (towarzyskie, zręcznościowe i logiczne), z których można skorzystać na miejscu. Z myślą o fanach nowych technologii udało się zaprojektować idealne miejsce do gier na Xboxie.

Oddział dla Dzieci jest miejscem, w którym prowadzone są różne formy popularyzacji książki i czytelnictwa, m.in. spotkania autorskie, konkursy plastyczne, ferie zimowe i letnie, lekcje biblioteczne oraz różnorodne warsztaty tematyczne. Wśród licznych inicjatyw podejmowanych przez Oddział dla Dzieci można wymienić chociażby takie jak: Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Jak nie czytam jak czytam, Urodziny Kubusia Puchatka, Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Mikołajki, Mała książka – wielki człowiek.

 

  ost ost.1

 Ost2ost3

 
 

 
                                                                                    
         
                                                                                                                                               

   

 

       
                  

 

     

 Alexandra Horowitz - Psy i my. Historia niezwykłej więzi

W książce "Psy i my" autorka przygląda się relacji człowieka z psem i dogłębnie analizuje różne jej aspekty. Swoje rozważania snuje w oparciu o wyniki badań oraz własne bogate doświadczenie. Zadaje pytania o wpływ przyjaźni ludzi i psów na obie strony - w końcu rola zaangażowanego opiekuna innego żywego stworzenia, i to przez wiele lat, zawsze wprowadza liczne zmiany w życie i psychikę osoby, która decyduje się je przyjąć.

Jesper Juul - Zamiast wychowania

W książce pt."Zamiast wychowania"Jesper Juul porusza cale bogactwo wątków związanych z wychowaniem dzieci. Poczucie własnej wartości, nauka odpowiedzialności, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemy w szkole ‒ te i wiele innych kwestii pojawiają się w tej książce. Cenne są liczne przykłady z doświadczenia i praktyki poradniczej duńskiego pedagoga, które pozwalają bliżej zrozumieć jego podejście do dzieci i do różnych problemów w rodzinie. Juul opowiada o tym, co najważniejsze w relacjach z dziećmi: rezygnacji z pozycji siły i poważnym traktowaniu ich potrzeb. Jedną z nich jest chęć bycia naprawdę dostrzeżonym przez dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. Podpowiada, jak kochać dzieci, żeby czuły, że są kochane, jak rozwiązywać konflikty rodzące się wokół władzy w rodzinie i jak może wyglądać prawdziwie osobista rozmowa z dzieckiem.