„Jak nie czytam jak czytam” - impreza czytelnicza w Płonce Kościelnej

 

„Jak nie czytam, jak czytam” – pod takim hasłem przebiegała impreza czytelnicza, zorganizowana wspólnie przez bibliotekę publiczną i szkolną w dniu 11 czerwca, w plenerze, przed budynkiem szkoły.
Ogólnopolska coroczna impreza adekwatna do hasła przewodniego, polega na zgromadzeniu się uczniów w jednym dniu, o określonej porze i jednoczesnym czytaniu książek. Niestety, w tym roku nie mogliśmy dołączyć do wszystkich w dniu 7 czerwca, ze względu na wyjazd sporej grupy dzieci na wycieczkę, ale za to odrobiliśmy tę stratę z nawiązką, urozmaicając naszą imprezę w nowe elementy. Dzieci na kolorowych kocykach czytały swoje ulubione książeczki, ale nie tylko… Najbardziej aktywni czytelnicy zarówno z biblioteki szkolnej oraz publicznej zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i książkami . Ponadto dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz” . Dzieci przekazywały sobie nawzajem wcześniej przygotowane, wyszukane, osobiście napisane, a raczej przepisane z tomików - wiersze. Taki przekaz jest cenny ponieważ poprzez wiersz przekazujemy swoja sympatię i przyjaźń. Nietuzinkowym elementem naszej imprezy było drzewko motywacyjne, na którym można było powiesić listek z zaczętym zdaniem: „Lubię czytać bo…”. Zakończenia były różne – i śmieszne i mądre, i zaskakujące….Urozmaiceniem spotkania była fotobudka, w której można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Niewątpliwie największym powodzeniem cieszyło się stoisko ze „słodkim zadaniem do wykonania”. Z koszyczka można było wylosować słodkie zawiniątka z jakimś zadaniem. Jedne z nich były śmieszne, np. ”Policz gruszki na wierzbie”, inne trudne, wręcz nie do wykonania: „Przeżyj dzień bez komputera…” . Były też motywujące: „Przeczytaj komiks” „Napisz wiersz”, czy też: ”Naucz się pływać”. Na zakończenie uczniowie pozowali do wspólnego zdjęcia z hasłem przewodnim imprezy.
Każde spotkanie promujące czytelnictwo jest ważne i potrzebne, a każda forma współpracy placówek działających na wspólnym terenie, jak widać, przynosi niewątpliwie efekty i jest wyznacznikiem pożytecznych działań skierowanych pod adresem naszej Małej Ojczyzny.
Biblioteka Szkolna i Publiczna dziękują Pani Beacie Łupińskiej, instruktorowi WDK w Płonce Kościelnej za przygotowanie gadżetów potrzebnych do przeprowadzenia imprezy.