Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Uhowie

"Sekretne życie pszczół" to światowy bestseller. Książka jest z gatunku powieści obyczajowej i przedstawia historię rodzinną pewnej czternastolatki - niestety historię trudną, bolesną. Dziewczyna jest wychowywana przez chłodnego i agresywnego ojca, od którego przed laty odeszła jej matka, zostawiając ją jako dziecko. Nastolatka żyje w poczucie winy, podejrzewając, że w dzieciństwie bezpośrednio przyczyniła się do śmierci matki. Dziewczyna pod wpływem tych i innych wydarzeń ucieka z domu - spokój i zrozumienie odnajduje u boku trzech czarnoskórych sióstr pszczelarek, które pozwalają jej się u siebie zatrzymać. Bohaterka doznaje tam ukojenia, uczy się wielu nowych obowiązków, ale też życiowych prawd i powoli odkrywa przed starszymi kobietami swoje tajemnice oraz serce. Wszystko to dzieje się w Ameryce lat 60. XX wieku. Problemem tamtych czasów były m. in. uprzedzenia rasowe, których główna postać nie może do końca zrozumieć - przecież czarni to też ludzie. Ciemnoskórzy bohaterowie książki próbują walczyć z nierównym traktowaniem i niesprawiedliwością, niekiedy płacąc za to zbyt wysoką cenę, ale nie odpuszczają. Czują powiew zmian i chcą wreszcie móc stanowić o sobie i swoim losie.

Powieść urzekła nas swoją wielowymiarowością, uniwersalnym przesłaniem oraz cudownym, poetyckim językiem. Język wspaniale odzwierciedlał stan umysłu czternastolatki, a metafory i porównania użyte przez autorkę sprawiały, że można było wręcz poczuć zapachy, usłyszeć dźwięki i dostrzec obrazy występujące w tej historii. Wszystkie byłyśmy też pod dużym wrażeniem ciekawostek z dziedziny pszczelarstwa, którymi przetykana jest cała powieść. Okazuje się, że pszczoły żyją według ściśle określonych przez naturę zasad, każda z nich ma w społeczności swoje zadania, a rój bez królowej traci orientację i popada w obłęd. Na początku każdego rozdziału zawarte były cytaty na temat tytułowego sekretnego życia pszczół, które w dalszej treści odnosiły się do głównych wydarzeń w powieści.

Podsumowując - książka Sue Monk Kidd to piękna, urzekająca historia o sile kobiecej przyjaźni, siostrzanej miłości i solidarności. Ciepło bijące od głównych bohaterek z kart tej powieści przenika duszę i ma uzdrawiającą moc. Wszystkie nasze klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książkę warto polecać.