Podsumowanie zajęć wakacyjnych w Filii Bibliotecznej w Uhowie

W pierwszym tygodniu lipca Filia Biblioteczna w Uhowie zaprosiła dzieci do udziału w zajęciach wakacyjnych. Pierwszy dzień zaczęliśmy od zabaw integracyjnych i wspólnej gimnastyki przed czytaniem. Następnie dzieci wysłuchały książki Ewy Nowak pt. „Edison”, a później rozwiązywały krzyżówkę na temat przeczytanej lektury. Zrobiliśmy też prawdziwy wodny eksperyment oraz własnoręcznie wykonaliśmy uwielbianą przez dzieci masę slime. Na koniec był czas na tor przeszkód, tańczenie zumby oraz zabawy ruchowe na sali WDK.

Wtorek rozpoczęliśmy od czytania książki „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla, a następnie poczuliśmy się jak w prawdziwym kinie, ponieważ mieliśmy krótki seans filmowy z popcornem ze specjalnej maszynki. Kolejną atrakcją tego dnia były rysowane kalambury i oczywiście zabawy ruchowe.

Środa upłynęła nam pod znakiem kolorów, ponieważ czytaliśmy książkę pop-up „Kolorowy potwór” Anny Llenas. To propozycja literatury psychoedukacyjnej, która przybliża najmłodszym temat emocji. Dzieci były zachwycone przestrzenną formą książki, nieustannie dotykały jej elementów i wertowały ją wielokrotnie. Mali czytelnicy pokolorowali swoje potwory i uporządkowali splątane emocje książkowego stworka. Ponadto dzieci zapoznały się z innymi książkami z apteczki literackiej, które niosą ze sobą psychoedukacyjne, a wręcz terapeutyczne treści. Na koniec zajęć graliśmy jeszcze w kręgle, skakaliśmy przez linę i zorganizowaliśmy zawody. Największą niespodzianką tego dnia były lody ufundowane przez właścicielkę sklepu – Panią Wiesię Bajdę, za które serdecznie podziękowaliśmy.

W czwartek spotkaliśmy się natomiast na boisku szkolnym, które udostępniła nam Pani Dyrektor szkoły – Małgorzata Koszczuk-Petrych. Dzięki uprzejmości Pana Marka Gołko z OSP w Uhowie dzieci chłodziły się przy użyciu kurtyny wodnej, a skakanie w wodzie sprawiło im wielką frajdę. Tego dnia puszczaliśmy też wielkie bańki mydlane, rysowaliśmy kredą, mieliśmy piknik na kocykach i czytaliśmy o nowych przygodach skarpetek z książki Justyny Bednarek pt. „Banda Czarnej Frotte”.

Ostatni dzień spędziliśmy na ognisku w Leśnym Dworze, które zorganizowali nam życzliwi właściciele tego obiektu - Państwo Anna i Wojciech Warpechowscy. Dzieci piekły kiełbaski, bawiły się chustą animacyjną, przeciągały linę, wymyślały szyszkowe zabawy i rozwiązywały zagadki. Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, które mają posłużyć im do zapisywania wakacyjnych planów i wspomnień.

Dziękujemy za wsparcie w organizacji wakacji Pani Sołtys Krystynie Grabowskiej. Podziękowania kierujemy też do Dyrekcji i pracowników Domu Kultury w Łapach, dzięki którym mogliśmy skorzystać z sali w WDK podczas zajęć ruchowych.

Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom dzieci pokochały bibliotekę i będą ją nadal często odwiedzać.