Cudze chwalicie – swego nie znacie… - wycieczka „Wzdłuż Narwi” słuchaczy łapskiego UTW

W dniu 29.09.2016 r. członkowie UTW w Łapach uczestniczyli w wycieczce autokarowej na trasie Łapy-Puchły-Odrynki-Bondary-Narewka-Narew.
Przy pięknej słonecznej pogodzie zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zawyk. Obejrzeliśmy ufundowaną przez mieszkańców drogę krzyżową, na końcu której znajduje się kapliczka z cudownym źródełkiem z XVIII w. Na skrzyżowaniu dróg w Strabli zwiedziliśmy kościół parafialny z cudownym obrazem Matki Boskiej pomagającej alkoholikom. W Strabli podziwialiśmy pałacyk należący niegdyś do Starzyńskich, który aktualnie stanowi własność prywatną, w Ploskach most, który powstał z 2 przęseł mostu Fordońskiego z XIX wieku wybudowanego w Bydgoszczy przez Prusaków. W Puchłach dołączył do nas dr Mirosław Stepaniuk, który wspomógł naszego przewodnika pana Zbigniewa Płońskiego na dalszej trasie. Zwiedziliśmy jedyny w kraju prawosławny skit Ojca Gabriela w Odrynkach a pobyt w tym miejscu pozostawił niezatarte wrażenie. Jadąc trasą „otwartych okiennic”, oglądałyśmy zachowane w dawnym stylu i odrestaurowywane okna, które stanowią dużą atrakcję turystyczną. I tak dotarliśmy do Zalewu w Siemianówce. Widzieliśmy tamę w Bondarach i zagospodarowane tereny rekreacyjne wokół zbiornika. Zapoznaliśmy się również z historią jego powstania. W Narewce przy kościele rzymsko-katolickim przy pomniku Danuty Siedzikówny zapaliliśmy znicze. W drodze powrotnej w Narwi obejrzeliśmy drewniany kościół rzymsko-katolicki z 1728r. oraz prywatne Muzeum Wsi.
Cudze chwalicie – swego nie znacie…   przekonaliśmy się jakie to prawdziwe. Bardzo zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.