Podsumowanie projektu „Życie darem, zdrowie bogactwem – aktywnie w trzeci wiek”

Spotkanie opłatkowe studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku było jednocześnie podsumowaniem projektu pt. „Życie darem, zdrowie bogactwem – aktywnie w trzeci wiek”.
13 grudnia br. do sali „Pod Aniołem” przybyli zaproszeni goście: burmistrz Łap Urszula Jabłońska, ksiądz Marek z parafii pw św. Krzyża, pracownicy biblioteki, seniorzy oraz studenci i sympatycy stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Spotkanie rozpoczęło się od omówienia i podsumowania projektu przez prezes UTW Barbarę Gogolewską.Realizowane zadanie dotowane było przez Gminę Łapy, dotyczyło edukacji prozdrowotnej, pobudzania aktywności fizycznej oraz twórczego organizowania czasu wolnego seniorów Łap i okolic. Projekt seniorzy rozpoczęli 4 października br. wycieczką do Poczopka w Puszczy Knyszyńskiej. Podczas sportowego marszu nordic - walking podziwiali uroki Silvarium - ogrodu leśnego z malowniczymi mostkami, ciekawymi rzeźbami z drewna i kamienia, a także unikalne zegary słoneczne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Galeria Na Skraju Puszczy, oraz megalitowy park z mnóstwem ogromnych głazów narzutowych. W drodze powrotnej odwiedzili Perłę Podlasia – Białystok zwiedzając Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Pałac Branickich. Spacerowali pasażem na Rynku Kościuszki i deptakiem zwanym Aleją Bluesa, którą doszli do parku Planty i rzeźby psa Kawelina. W ramach projektu odbył się również cykl wykładów o tematyce prozdrowotnej. Seniorzy uczestniczyli w spotkaniach: „Rehabilitacja ruchowa, czyli sposoby na dobre samopoczucie”, „Co jeść, by zdrowo żyć?”, i „Jak zachować sprawność intelektualną”. Podczas wykładów słuchacze pogłębili wiedzę na temat właściwych nawyków żywieniowych, nauczyli się jak dbać o kondycję fizyczną i intelektualną oraz jak prowadzić zdrowy tryb życia. Należy pamiętać, że zdobyta wiedza jest pierwszym krokiem do podjęcia skutecznych działań profilaktycznych lub leczniczych dlatego należy ją systematycznie pogłębiać. Na uwagę zasługuje również fakt, iż beneficjentami projektu byli seniorzy zamieszkujący miasto i okolice Łap, którzy chętnie uczestniczą w spotkaniach, prelekcjach, wycieczkach, zabawach ruchowych, a wszystko po to, aby być sprawnym i zaradnym przez całe życie. Prezes UTW podziękowała za udział w projekcie i życzyła owocnej współpracy w kolejnych latach.
Miłym akcentem uroczystości był występ uczniów z Katolickiej Szkoły Podstawowej, którzy wystąpili z ciekawą inscenizacją tematycznie związaną ze świętami Bożego Narodzenia. Wiele ciepłych słów za wieloletnią, bezinteresowną pracę otrzymały odchodzące z Zarządu koleżanki Halina Kubiś, Wanda Danowska, Elżbieta Wądołowska i Teresa Janowik, a z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia prezes Barbara Gogolewska złożyła wszystkim serdeczne życzenia zdrowych, spokojnych, rodzinnych świąt. W podniosłych nastrojach podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia. Aby tradycji stało się zadość uroczyste spotkanie zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem kolęd przy akordeonowym akompaniamencie słuchacza UTW Romana Czecha.
                                                                                                                                                                                                             UTW