Wykład Grzegorza Perkowskiego pt. ,,Śpiewać dziecku. Dlaczego ? Jak? Co?”

 ,,Ile razy mówisz, tyle śpiewaj”

Tymi słowami podsumował swoją teorię na temat uczenia się muzyki przez dzieci, amerykański profesor – Edwin E. Gordon. To właśnie jego metody kształcenia muzycznego dotyczyły ostatnie zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie odbyło się 08.02. br. w łapskim Domu Kultury.

Porywający wykład na temat pracy profesora Gordona, opatrzony prezentacją multimedialną, wygłosił dyrektor ośrodka – pan Grzegorz Perkowski. Podczas swojego wystąpienia zachęcał seniorów do wspólnej dyskusji, zadawał różnorodne pytania, a nawet kilkakrotnie, akompaniując sobie na pianinie, odśpiewał ze zgromadzonymi fragmenty znanych utworów.

Słuchacze UTW poznali odpowiedzi na pytania, które najprawdopodobniej w pewnym momencie życia , zadał sobie każdy z nas - ,,Jak?”, „ kiedy?” i najważniejsze „ po co?” - śpiewać dziecku? Okazało się, że odpowiedzi są zaskakująco proste. ,,Jak” - jak umiemy. Nieważne czy śpiewamy dobrze czy źle, najistotniejsza jest sama czynność. Dla dziecka głos rodzica i tak jest najpiękniejszy na świecie, choć z badań E. Gordona wynika, iż małe uszka preferują głosy wyższe – matczyneJ. ,,Kiedy” – kiedy tylko się da. Ten sposób porozumiewania się z dzieckiem doskonale stymuluje jego rozwój. ,,Po co” – po to, by pociecha mogła odkrywać rytmiczność, uczyć się rozpoznawania dźwięków, po prostu poznawać świat…

Ostatnim punktem prelekcji było zaprezentowanie zebranym kilku utworów idealnie nadających się do odtworzenia naszym maluchom. Wśród nich znalazły się piosenki m. in. Ani Brody, Kai i Janusza Prusinowskich oraz wielu innych wykonawców. Na zakończenie pan Perkowski został nagrodzony gromkimi brawami. Po spotkaniu – z racji, że był to nie tylko dzień muzyki ale też słodyczy ( Tłusty CzwartekJ) – wszyscy zgromadzeni mieli okazję poczęstować się pączkiem, wypić filiżankę gorącej herbaty oraz miło spędzić czas – oczywiście dyskutując o muzyce...:)

                                                                                                                                                                                           UTW