Wykład prof. Anny Janickiej pt. „Los kobiety piszącej w XIX w.”

 

W roku 2018 przepada 100-lecie nadania praw wyborczych kobietom w Polsce. Z okazji tej rocznicy 8 marca b.r. studenci stowarzyszenia UTW w Łapach spotkali się na wykładzie prof. Anny Janickiej pt. „Los kobiety piszącej w XIX w.” Jak radziły sobie panie w tym zawodzie na przełomie XIX i XX wieku dowiedzieliśmy się poznając życie i twórczość Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej i Gabrieli Zapolskiej.
Maria Konopnicka – najwybitniejsza poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka dla dzieci, publicystka, tłumaczka. Żyła w latach 1842 – 1910. Dzięki swojej determinacji zaistniała w polskiej literaturze. Była nie tylko pisarką lecz i działaczką społeczną. Dla swojej pasji opuściła męża i kosztem wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy wychowywała samotnie sześcioro dzieci.
Eliza Orzeszkowa – pisarka okresu pozytywizmu, publicystka, działaczka społeczna. Żyła w latach 1841 – 1910. Na pensji sakramentek w Warszawie poznała Marię Wasiłowską – później Konopnicką. Ich przyjaźń, ugruntowana wspólnymi zainteresowaniami literackimi przetrwała do końca życia Elizy. Powieści Konopnickiej dają bogaty obraz życia społecznego epoki przegląd idei, wierzeń, rozterek i klęsk.
Gabriela Zapolska – aktorka i pisarka. Żyła w latach 1857 – 1921. Nieudane związki z mężczyznami przysporzyły jej wiele problemów w życiu prywatnym i zawodowych. W 1889 roku wyjechała do Paryża, gdzie nawiązała liczne kontakty w środowisku teatralnym i malarskim. Po powrocie do kraju zamieszkała w Krakowie. Nadal pisała felietony, powieści, nowele i sztuki teatralne, grając w teatrzykach i teatrach. Pisała żeby się utrzymać i choć miała niejednoznaczny stosunek do feminizmu, bardzo krytycznie wyrażała się o emancypacji kobiet. Paradoksalnie swoim życiem stworzyła w Polsce model kobiety wyzwolonej, a w sztuce dotykała najboleśniejszych wtedy problemów życia kobiet. Nie miała „dobrej prasy” jak powiedzielibyśmy dzisiaj. Gabriela Zapolska wydaje się być zapomnianą gwiazdą ówczesnej epoki, jednak prof. Anna Janicka prowadząc swoje badania pragnie zmienić kontrowersyjny wizerunek pisarki. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem.

W związku z przypadającym tego dnia Świętem Kobiet, nasi koledzy Roman Czech i Zenon Falkowski wystąpili z wiązanką pełnych humoru wierszy i słodką niespodzianką.