„Odkrywamy Łapy na nowo – rozmowy o historii”. Prezentacja Stanisława Kosickiego pt. „Piotr Kretowicz – fotograf i człowiek sportu”

Kolejne spotkanie z cyklu „Odkrywamy Łapy na nowo - rozmowy o historii" odbyło się 21 lutego. Tym razem bohaterem prezentacji przygotowanej przez Stanisława Kosickiego był Piotr Kretowicz, niezapomniany sportowiec, fotograf i działacz społeczny. Urodził się 18 września 1912 r. w mieście Orenburg w Rosji. Po Rewolucji Październikowej jego rodzice wracają do Polski i zamieszkują w Łapach. Jako dorosły mężczyzna Piotr Kretowicz trafia do 76. Pułku Piechoty w Grodnie. Uczęszcza tam na zajęcia sekcji bokserskiej. Zajmuje się również fotografią. Po zakończeniu służby wojskowej podejmuje pracę w fabryce broni w Radomiu. Jednocześnie jako bokser reprezentuje klub Broń Radom. Stacza kilka zwycięskich walk i zostaje sklasyfikowany na 11. pozycji w Polsce w wadze średniej. Bierze udział w kampanii wrześniowej 1939 r., a po rozbrojeniu wraca do Łap. W latach powojennych uczestniczy w akcji odbudowy wodociągu i budowy mostu. Przez wiele lat pełni funkcję prezesa Klubu Sportowego „Kolejarz”. I to on wychodzi z inicjatywą budowy stadionu na Wygwizdowie, którego otwarcie ma miejsce w 1953 r. Piotr Kretowicz to jednak przede wszystkim trener boksu, który w swojej pracy korzysta z różnych sposobów, aby przygarnąć często trudnych chłopców do ulubionej przez siebie dyscypliny sportu.
Stanisław Kosicki w swojej prezentacji zamieścił liczne fotografie, które jak zwykle wywołały wśród zebranych ciepłe wspomnienia i ciekawe refleksje. Składamy mu serdeczne podziękowania za pracę i zaangażowanie w organizację spotkania, na które zostali zaproszeni mieszkańcy Łap. Uczestniczyli w nim również Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, Daniel Gołaszewski - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II oraz Adam Górski, wnuk Piotra Kretowicza.
Na następne spotkanie rozmów o historii zapraszamy 20 marca.