Nowości wydawnicze dla dorosłych

Księga 300-lecia Suwałk

Publikacja wydana z okazji 300-lecia nadania Suwałkom praw miejskich magdeburskich.
Księga podzielona została na siedem części, na które składają się eseje i szkice oraz ilustracje. Ostatnia ósma część ma charakter albumowy. Na szerokich marginesach obok tekstu zamieszczono m.in.: komentarze, biogramy, wypisy źródłowe, ciekawostki i reprodukcje. Całość uzupełniają felietony, tematyczne wkładki i rozkładówki z fotografiami.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Hubert Stojanowski - Koloryt ziemi suwalskiej

Album prezentuje piękno i różnorodność przyrodniczą oraz atrakcyjność turystyczną ziemi suwalskiej. Znalazły się w nim wątki historyczne, kulturowe i geograficzne.
W książce występuje równolegle tekst polski i przekład angielski. Wydawnictwo uzupełniają liczne fotografie prezentujące Suwalszczyznę poprzez pryzmat kolejnych czterech pór roku.
Publikacja powstała na zlecenie Powiatu Suwalskiego.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Suwalskie limeryki latem. 2007-2017

Książka zawiera ponad 200 wierszy napisanych przez 60 osób, które zostały wyróżnione bądź nagrodzone w jedenastu edycjach konkursu „Suwalskie limeryki latem”.
Zadaniem uczestników konkursu było napisanie limeryku nawiązującego do Suwałk i Suwalszczyzny. Od czwartej edycji formuła zaczęła obejmować również wiersze odwołujące się do wskazanego tematu, który każdego roku był inny: Maria Konopnicka, Czesław Miłosz, Julian Tuwim, gwara suwalska, herb Suwałk, Czarna Hańcza, Suwałki Blues Festival.
Książka została wydana dzięki współpracy Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach oraz Stowarzyszenia Kulturalnego Bibliofil.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Suwałki. Przewodnik turystyczny

Nowy przewodnik turystyczny po Suwałkach zawiera wiele przydatnych informacji np. o lokalnej infrastrukturze sportoworekreacyjnej. Przedstawia ciekawe miejsca – zarówno te popularne, jak i te prawie nieznane – w mieście i w jego okolicy. Opisuje atrakcje Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W książce zamieszczone zostały również informacje praktyczne - dane teleadresowe miejsc noclegowych i obiektów gastronomicznych oraz kalendarz imprez.
Publikacja ukazała się w 2020 r. nakładem Urzędu Miasta Suwałki.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Kazuo Ishiguro - Klara i słońce

Klara spędza dnie w oknie, obserwując świat i czekając na przyjaciela. A właściwie: czekając, aby zostać czyjąś przyjaciółką. Ale nie stoi w oknie swojego mieszkania, tylko sklepowej wystawy, gdzie wraz z innymi SP (Sztucznymi Przyjaciółmi) ma nadzieję, że jakieś dziecko wybierze ją na swoją towarzyszkę. Czekając, obserwuje świat – nasz świat, który możemy na nowo zobaczyć jej oczami. Jest w nim piękno, ale też głęboki smutek, jak w całej tej książce o przyjaźni i oddaniu.

„Klara i słońce” to pierwsza powieść napisana przez Kazuo Ishiguro po otrzymaniu nagrody Nobla w 2017 roku. Ten brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia tym razem bierze na warsztat aktualny dziś temat sztucznej inteligencji. Jego główna bohaterka jest robotem, obserwującym nasz świat niejako z zewnątrz. Stara się go zrozumieć, używając logiki, która nie jest jednak pozbawiona uczuć i empatii. Ta wariacja Ishiguro na temat roli maszyn w przyszłości jest równocześnie pocieszająca i niepokojąca.

Recenzja pochodzi z portalu lubimyczytac.pl: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4957715/klara-i-slonce

Helen Phillips - Wizyta

Molly – główna bohaterka „Wizyty” – ma dwójkę małych dzieci: starszą Viv i młodszego Bena. Stara się być wzorową matką, nawet jeżeli musi korzystać z pomocy opiekunki. W końcu do pracy dzieci nie zabierze. Problem zaczyna się, gdy zostaje sama w domu, bo mąż wyjechał służbowo do Argentyny. Pewnego wieczoru słyszy dobiegające z sąsiedniego pokoju odgłosy kroków. Przerażona zaczyna kombinować, jak obronić dzieci, jednak z czasem napadają ją wątpliwości, czy aby na pewno nie jest to złudzenie. Szybko dowiadujemy się, że w mieszkaniu naprawdę jest ktoś jeszcze, a na dodatek ma na głowie maskę jelenia.

 

Recenzja pochodzi z portalu lubimyczytac.pl: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4954264/wizyta

Marieke Lucas Rijneveld - Niepokój przychodzi o zmierzchu

Książka piękna, a zarazem odpychająca zwłaszcza w okresie dojrzewania dzieci. Głownie w poznawaniu swojej seksualności opisanej przez autorkę w wręcz brutalny sposób.
Autorka napisała historię rodziny, która długo pozostanie w pamięci czytelników.
Piękną, a zarazem odrażającą, zapadającą głęboko w pamięć i nie dająca o sobie zapomnieć.

Nagroda międzynarodowego Bookera 2020.

Jill Lepore - My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych

 W świetle ostatnich wydarzeń, które dzieją się w Stanach Zjednoczonych książka pomaga spojrzeć na nie przez inną perspektywę. To historia obecnych problemów, która nadaje konekst na najważniejsze idee, które kształtowały amerykańską myśl polityczną oraz najważniejsze procesy, które współtworzyły państwowość tego kraju.

Kate Elizabeth Russell - Moja mroczna Vanesso

Powieść ta zestawia pamięć i traumę dorosłej kobiety z podekscytowaniem nastoletniej dziewczyny – to prowokujący do myślenia i niemożliwy do stłumienia głos. Będziesz płakać z bezsilności i ze złością walić pięściami. Nie można czytać tej książki bez zaangażowania i nie można jej zapomnieć.

Mark Wolynn - Nie zaczęło się od ciebie

Dla wszystkich Czytelników, których interesuje historia rodzinna, zwłaszcza ta nieoczywista. Zawiera bardzo dużo informacji o tym, jak mocno jesteśmy połączeni, jak realcje wpływają na nas i innych. Ciekawa perspektywa badań naukowych związanych z pamięcią komórkową.

Nicholas Sparks - Na zakręcie

Wszystko zaczyna się kilka lat wcześniej... ŚMIERĆ MISSY! „Jeśli mówić o początku całej tej historii, trzeba wspomnieć Missy Ryan, licealną sympatię zastępcy szeryfa w małym południowym miasteczku.” , która później została jego żoną i urodziła mu syna. No ale nie żyje, a Milesowi jako mężowi i funkcjonariuszowi policji trudno się z tą sytuacją pogodzić... Jednak z każdym dniem ból staje się mniejszy, ale wspomnienia i chęć zemsty pozostają.
Sara, nowa nauczycielka Jonaha, po rozwodzie, przeprowadza się do New Bern, próbując odbudować swoje życie na nowo...
Naturalnie ścieżki bohaterów się krzyżują i nawet dobrze im się układa, do czasu...

Książka jest lekka, pisana łatwym językiem i przyjemna.

Recenzja pochodzi z portalu lubimyczytac.pl: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4966453/na-zakrecie

Andrzej Sapkowski - Wiedźmin. Szpony i kły

Zbiór opowiadań będących pokłosiem konkursu ogłoszonego parę lat temu przez redakcję Nowej Fantastyki na opowiadanie umiejscowione w świecie wiedźmina Geralta. Konkurs miał oczywiście błogosławieństwo samego mistrza. I tak do stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego kanonu, na który składa się 8 tomów opowiadań i powieści dołączył kolejny niekanoniczny produkt. Nowi autorzy wnoszą do znanego z Sagi o wiedźminie świata świeżość i pomysły inne niż te, które pochodzą od twórcy postaci Geralta.

Inga Vesper - Bardzo długie popołudnie

Książka napisana jest barwnym językiem. Czytelnik ma szansę poczuć żar lejący się z nieba, upalny klimat, atmosferę panującą wśród kobiet z Sunnylake. Może znaleźć się w centrum zamieszek na ulicach, duchotę wynikającą z braku tolerancji. Stosowane zwroty mogą być także zaskakujące dla współczesnego czytelnika, jednak autorka już na początku książki tłumaczy ten fakt chęcią oddania realizmu tamtych czasów. Chociaż nie zależało jej tylko na tym, by wprowadzić czytelnika w klimat lat 50-tych XX wieku, ale wykorzystała te czasy i miejsce do osadzenia ciekawej sprawy.

Agata Romaniuk - Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu

Recenzja Cezary Łazarewicz: 

Może nie jest to najlepszy przewodnik po Omania, ale na pewni najlepszy po omańskich duszach, namiętnościach i skrywanych marzeniach i tym wszystkim, co jest przed turystami schowane za fasdą świata Islamu. Agata Romaniuk przebija ten mur i prowadzi nas na granicę prawa szariatu. Świetne historie i świetny język, świetny reporterski debiut. 

Danielle Steel - Suknia ślubna

Akcja zaczyna się jeszcze przed drugą wojną światową. Bogata rodzina bankierów przygotowuje swoją ukochaną córkę Eleanor Deveraux do wyjątkowego balu. To będzie jej debiut na salonach. Czas w którym wszyscy poznają ją jako kobietę. Na ten dzień czekała latami. Wszystko przygotowane jest z największą starannością i przepychem. Na balu ma znaleźć się sześciuset gości. Dziewczyna wie, że wkrótce zacznie rozglądać się za jakimś przystojnym młodzieńcem, na razie jednak chce korzystać z młodości. Nie spodziewa się że przypadkowe spotkanie w bibliotece zmieni jej życie na zawsze. Bo oto dużo starszy Alexander Allen najbardziej zwraca jej uwagę. Spotkanie którego oboje nie mogą zapomnieć. Oboje z chęcią szukają kolejnych pretekstów do kolejnego widzenia się. I tak w bardzo krótkim czasie zakochują się w sobie. To że Alex jest bogatym bankierem wpływa tylko pozytywnie na kolejne kroki. Szykuje się wesele dekady. Najważniejsza jest panna młoda i jej sukienka, która okazuje się zjawiskowa. I wszystko wydać by się mogło słodkie i proste. Niestety życie czasem płata figle. Podczas podróży poślubnej następuje załamanie rynku i wszyscy w momencie stają się bankrutami. Jak potoczy się los młodego małżeństwa i ich rodzin. Czy przetrwają?

Recenzja pochodzi z portalu lubimyczytac.pl: (https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4964276/suknia-slubna

Sarah Frier - Instagram. Bez filtra.

"Instagram bez filtra to ciekawa książka, która opowiada o tym, jak od podstaw, powstał ten portal społecznościowy i jakimi zasadami się rządzi. Autorka książki robi to w prosty i uporządkowany sposób, aby prosty czytelnik mógł poznać tajniki tej platformy.

Często robimy zdjęcia i wstawiamy. Kieruje nami chęć pokazania się jak z najlepszej strony. Wyczekujemy laików czy serduszek. Zaczyna nam już mniej zależeć czy robią to nasi znajomi, lecz idziemy dalej i sprawia nam przyjemność, jak zauważy nas ktoś kogo nie znamy. Uwielbiamy, kiedy zwiększa nam się liczba obserwujących i liczba serduszek rośnie, a my wychodzimy z siebie, żeby zrobić jeszcze lepsze zdjęcie, nie ważne, że większość jest na nim nieprawdy, ale lajki i serduszka są.

Książka ta skupia się na opowiedzeniu nam jak ten znaczący dla nas portal powstał, krok po kroku, jakie miał początkowe funkie i jak z biegiem czasu się udoskonalał. Pokazuje jak działa reklama i jak można na tym zarabiać. Zobaczymy jak celebryci stawiali swoje pierwsze kroki, aby być bardziej zauważalnym i wiele innych smaczków. Książka pokazuje jak na przestrzeni lat zmieniały się mody i trendy wśród użytkowników Internetu na całym świecie.

 

Recenzja pochodzi z portalu lubimyczytać.pl: (https://lubimyczytac.pl/ksiazka/493730/instagram-bez-filtra

Haruki Murakami - Podziemie. Największy zamach w Tokio

„Jest poniedziałek, 20 marca 1995 roku. Pogodny wiosenny ranek. Jeszcze ostro zawiewa, więc ludzie są zakutani w płaszcze. Wczoraj była niedziela, jutro będzie wiosenna równonoc, święto państwowe. [...] Dzień jak co dzień [poranny szczyt komunikacyjny, tuż po siódmej]. Zanosi się na to, że będzie taki jak wszystkie. Dopóki pięciu zamaskowanych mężczyzn nie zacznie szturchać podłogi zaostrzonymi końcami parasoli, przekłuwając plastikowe worki z dziwnym płynem...” (str. 14-15). 

Piękna książka, z której można wiele się dowiedzieć o Japonii oraz o funkcjonowaniu kultów. Składa się z dwóch części: rozmów z ofiarami oraz rozmów z członkami grupy Aum Shinrikyo – Najwyższa Prawda.

 

Jakub Żulczyk - Informacja zwrotna

Wstrząsająca historia uzależnienia, która przejmuje kontolę nad życiem nie tylko głónego bohatera, ale również wszystkich jego bliskich. Pierwszoplanową postacią powieści i narratorem jednocześnie jest alkoholik, Marcin Kania, były muzyk, basista popularnego zespołu rockowego. Marcin Kania poddał się psychoterapii odwykowej w ośrodku o nazwie „Jutro” (klienci to „Jutrzaki”), ale po pewnym czasie upił się tak bardzo, że niewiele pamięta, a dokładnie tyle tylko, że z pijackiego ciągu obudził się w mieszkaniu swojego syna (Piotr, lat 25), że na pościeli upchanej w pralce była krew... 

Żulczyk rewelacyjnie pisze o destrukcyjnej sile uzależnienia oraz towarzyszącej temu utracie kontroli. Nie jest to literatura łatwa i przyjemna, ale z pewnością warta uwagi.

David M. Rubenstein - Liderzy. 30 inspirujących rozmów z największymi liderami naszych czasów

Co naprawdę sprawia, że Jeff Bezos i Bill Gates są tak skuteczni?

Jak Warren Buffett radzi sobie w kryzysowych sytuacjach?

Czego z gier komputerowych nauczyła się Melinda Gates?

I dlaczego Phil Knight zakłada sportowe buty do smokingu?

Ci, którzy w swoich dziedzinach osiągnęli już wszystko, dzielą się mądrością i pasją, zdradzają tajemnice sukcesu, przyznają się do porażek. Motywują i inspirują.

Brian Porter-Szűcs - Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii

Napisana w sposób nad wyraz przystępny - z wyjątkowo interesującej perspektywy - książka, opisująca nowożytne i współczesne dzieje Polski - zgodne z tytułem - z punktu widzenia badacza, analityka, ekonomisty i socjologa, który konfrontuje narodowe mity o - cytując Tuwima - "piędzi, chwale i rubieży, (...) ojcach, dziadach i sztandarach (...) bohaterach i ofiarach" - z faktami.

Recenzja pochodzi z portalu lubimyczytac.pl: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4953324/calkiem-zwyczajny-kraj-historia-polski-bez-martyrologii

Igor Jarek - Halny

Książka stanowi zbiór trzech opowiadań.
Każde stanowi odrębną historię, jedyne co je łączy to miasto Nowa Huta.

Szczera do bólu, pełna przemocy, ordynarnego języka książka o ludziach, którzy mimo starań kończą jak ich rodzice.

Jedna z nominowanych książek do Nagrody Literackiej "Nike" 2021.

 

Recenzja pochodzi z portalu lubimyczytać: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4944816/halny

 

Julia Quinn - Ktoś mnie pokochał. Tom 2

Recenzja Czytelniczki:

Romans historyczny, który zaskakuje swoją przewrotnością. Narracja jest pełna humoru i zwrotów akcji. Losy bohaterów są pokazane z różnych perspektyw co daje nam lepszy wgląd w sytuacje. Główna bohaterka jest jedną z najbardziej intrygujących postaci - szczera do bólu, zdeterminowana i znająca swoją wartość kobieta to dość rzadki obraz w tego typu powieściach.

Ałbena Grabowska - Rzeki płyną, jak chcą

Opowieść, która przeniesie Was w odległe czasy I Wojny Światowe, gdzie poznajemy trzy siostry, których spokojne dotąd życie przerywa niezwykle ciężki czas wojny. Książkę chce się czytać, choćby z samej ciekawości, jak potoczą się losy dziewcząt, jak ciężko było podczas Wojny, kiedy każdy walczył o przetrwanie kolejnego dnia.

Ałbena Grabowska, nazywana często królową polskiej literatury, jest autorką cyklu książek "Stulecie Winnych" oraz wielu innych ciekawych powieści,

Norman Ohler - Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowskich Niemczech

Bardzo interesującą opowieścią o mało znanych zjawiskach związanych z hitlerowskimi Niemcami. Autor zaczyna od rysu historycznego na temat samych narkotyków, z którego można się wiele dowiedzieć. Obszernie przedstawia, jak wyglądało użycie środków psychoaktywnych przed wybuchem II wojny światowej i w jej trakcie, chociaż sam zauważa: "Po zakończeniu wojny o problemie uzależnień niemal w ogóle nie mówiono. Badania ich wpływu na społeczeństwo lat pięćdziesiątych znajdują się jeszcze w fazie wstępnej."

Recenzja pochodzi z portalu lubimyczytać.pl (https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4960178/trzecia-rzesza-na-haju-narkotyki-w-hitlerowskich-niemczech)

Rafał Pacześ - Gróbe wióry

Recenzja Czytelnika:

Ciekawa historia młodego handlowca, uzależnionego od alkoholu. Książka napisana przystępnym językiem, przesycona charakterystycznym humorem sławnego stand-upera.

Jay Shetty - Zacznij myśleć jak mnich

To naprawdę znakomita pozycja, od której nie jest w stanie się oderwać i do której warto wracać. Jay Shetty to były mnich, uwielbiany na całym świecie mówca motywacyjny. Po przeczytaniu tej książki zrozumiecie, w czym tkwi jego fenomen.

Bernardine Evaristo - Dziewczyna, kobieta, inna

Zwyciężczyni Nagrody Bookera. Oszałamiająca opowieść o kobietach. O ich sile, słabościach, bolączkach, powodach do szczęścia, pragnieniach i miłości. Opowiada o artystkach, bankierkach, nauczycielkach, sprzątaczkach, gospodyniach domowych – w różnym wieku i na różnych etapach życia. W świetnym przekładzie Agi Zano.

Lucinda Riley - Zaginiona Siostra. Tom 7

Seria "Siedem sióstr" to niepowtarzalny cykl opowiadający historię siedmiu dziewczyn które zostały adoptowane przez Pa Salta. Choć tworzą one wspólny cykl są oddzielnymi opowieściami. Za każdym razem autorka wraz z którąś z głównych bohaterek, zabiera nas w inny zakątek świata.

W tej części wybraliśmy się w podróż do Nowej Zelandii, Kanady, Londynu, Francji oraz Irlandii. Obok głównego wątku jakim jest poszukiwanie zaginionej siostry, poznajemy historie Irlandii oraz mocno z nią związane losy Mary.

Recenzja pochodzi z portalu lubimyczytać.pl: (https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4961482/zaginiona-siostra)

Marcin Pielesz - Dwory polskie. Najpiękniejsze posiadłości ziemskie

Dwory to relikty budownictwa szlacheckiego. Dziś mieszczą się w nich instytucje kultury, muzea, ośrodki pracy twórczej. Wiele z nich zostało zaadaptowanych na hotele i restauracje. Niestety, są też takie, które pozostawione same sobie, po prostu niszczeją. Wszystkie jednak składają się na bogactwo kulturowe naszego kraju i są niebywałą atrakcją turystyczną. Książka „Dwory polskie” przybliża specyfikę najpiękniejszych posiadłości ziemskich. Opowiada dzieje obiektów oraz charakteryzuje architekturę poszczególnych budowli. Album został zilustrowany fotografiami współczesnymi i archiwalnymi.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Czesław Ryszka - Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny

Ta biografia to prawdziwy niezbędnik w obliczu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Czesław Ryszka ukazuje fascynującą postać Sternika Kościoła w przeróżnych aspektach, od nauczyciela po męża stanu. Od narodzin do dnia śmierci, ale i po niej, bo opisuje przejawy kultu, który doprowadził tego wielkiego pasterza i Polaka ku chwale ołtarzy. W tle opowieści mamy cały czas współczesną historię i wielkie jej postaci ze św. Janem Pawłem II na czele. Nie brak opisów wydarzeń mało znanych a dramatycznych. Książka "Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny" to kompendium wiedzy tak o bohaterze książki, jak i jego epoce, wzbogacone 189 dokumentalnymi zdjęciami.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Astronomia ogólna

"Astronomia ogólna" to kompleksowe wprowadzenie do astronomii klasycznej, współczesnej astrofizyki i kosmologii. Książka prezentuje najważniejsze koncepcje astronomiczne oraz leżące u ich podstaw zasady fizyczne. Oprócz rozważań teoretycznych, znajdują się w niej także zadania wraz z rozwiązaniami oraz tabele zawierające najważniejsze, zbiorcze dane z zakresu astronomii i fizyki. Publikacja przeznaczona jest zarówno dla studentów pierwszych lat kierunków astronomia i fizyka, jak i dla pasjonatów wiedzy astronomicznej.
Autorami książki są znani fińscy astronomowie, profesorowie uniwersyteccy, wielokrotnie nagradzani przez środowisko astronomiczne.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.