Nowości wydawnicze dla dorosłych

Marcin Pielesz - Dwory polskie. Najpiękniejsze posiadłości ziemskie

Dwory to relikty budownictwa szlacheckiego. Dziś mieszczą się w nich instytucje kultury, muzea, ośrodki pracy twórczej. Wiele z nich zostało zaadaptowanych na hotele i restauracje. Niestety, są też takie, które pozostawione same sobie, po prostu niszczeją. Wszystkie jednak składają się na bogactwo kulturowe naszego kraju i są niebywałą atrakcją turystyczną. Książka „Dwory polskie” przybliża specyfikę najpiękniejszych posiadłości ziemskich. Opowiada dzieje obiektów oraz charakteryzuje architekturę poszczególnych budowli. Album został zilustrowany fotografiami współczesnymi i archiwalnymi.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Czesław Ryszka - Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny

Ta biografia to prawdziwy niezbędnik w obliczu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Czesław Ryszka ukazuje fascynującą postać Sternika Kościoła w przeróżnych aspektach, od nauczyciela po męża stanu. Od narodzin do dnia śmierci, ale i po niej, bo opisuje przejawy kultu, który doprowadził tego wielkiego pasterza i Polaka ku chwale ołtarzy. W tle opowieści mamy cały czas współczesną historię i wielkie jej postaci ze św. Janem Pawłem II na czele. Nie brak opisów wydarzeń mało znanych a dramatycznych. Książka "Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny" to kompendium wiedzy tak o bohaterze książki, jak i jego epoce, wzbogacone 189 dokumentalnymi zdjęciami.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Astronomia ogólna

"Astronomia ogólna" to kompleksowe wprowadzenie do astronomii klasycznej, współczesnej astrofizyki i kosmologii. Książka prezentuje najważniejsze koncepcje astronomiczne oraz leżące u ich podstaw zasady fizyczne. Oprócz rozważań teoretycznych, znajdują się w niej także zadania wraz z rozwiązaniami oraz tabele zawierające najważniejsze, zbiorcze dane z zakresu astronomii i fizyki. Publikacja przeznaczona jest zarówno dla studentów pierwszych lat kierunków astronomia i fizyka, jak i dla pasjonatów wiedzy astronomicznej.
Autorami książki są znani fińscy astronomowie, profesorowie uniwersyteccy, wielokrotnie nagradzani przez środowisko astronomiczne.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Robert Radzik - Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna. Okręg Białostocki NZW w fotografiach i dokumentach (1945-1956)

Jesienią 1945 r. w szeregach Okręgu Białostockiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zaprzysiężonych pozostawało około 10 tysięcy ludzi. Były to silne organizacyjnie i ideowo struktury podziemia niepodległościowego, korzystające z szerokiego wsparcia ludności cywilnej. Ostatni żołnierze i dowódcy NZW na Białostocczyźnie ginęli w walce lub w więziennych kazamatach w latach 1952-1954. Niektórzy pozostawali w ukryciu przez kilka lat, decydując się na ujawnienie dopiero w latach 1955-1956. „Czarna legenda” niepodległościowego podziemia do dnia dzisiejszego funkcjonuje w postaci stereotypów wytworzonych przez PRL-owską propagandę.
Album "Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna" przypomina na nowo losy zapomnianych wyklętych. Publikacja, zawierająca kilkaset zdjęć i dokumentów oraz przedstawiająca kilkaset postaci, jest efektem badań archiwalnych Autora, któremu udało się również dotrzeć do ostatnich żyjących żołnierzy białostockiego NZW, a przede wszystkim rodzin poległych i zmarłych bohaterów. Autor przedstawia nam strukturę Okręgu Białostockiego NZW – Komendę Okręgu oraz kolejne Komendy Powiatu, poznajemy dowódców, żołnierzy, łączników, wywiadowców oraz inne osoby funkcyjne, aby wreszcie przejść do działu dotyczącego 3. Wileńskiej Brygady NZW dowodzonej przez kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury”.
Źródło: Wydawnictwo Miles

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Adam Leszczyński - Ludowa historia Polski. Historia wyzysku i oporu. Mitologia panowania

"Ludowa historia Polski" to opowieść o tym, co zostało w polskiej pamięci zakłamane, albo z niej wyparte. To historia 90 proc. Polaków - ubogich i niewykształconych, tych, którzy mieli ciężko pracować i słuchać narodowych elit - od początku Polski aż do czasów współczesnych.
Głównym przedmiotem książki jest władza - władza tych, którzy w społeczeństwie są na górze nad tymi, którzy są na dole - oraz instytucje społeczne, które służyły elitom do przejmowania tego, co wyprodukował lud. To nie tylko więc historia poddaństwa i pańszczyzny, ale także relacji w fabryce i w biurze w XIX w. To historia ludowa, a nie narodowa: autora mniej interesują wojny i powstania, a bardziej to, jak ich sukcesy i klęski zmieniały relacje pomiędzy mieszkańcami naszego kraju, Polakami, Żydami, Ukraińcami i innymi mniejszościami. (Gandalf.com.pl)

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Andrzej Fiedoruk - Moje białostockie powidoki

„Moje białostockie powidoki” Andrzeja Fiedoruka to obrazy minionego świata, malowane barwą jasną, przejrzystą i radosną, bo takie powidoki z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego wieku zapamiętał Autor. Oglądając, w trakcie czytania, zatrzymane w pamięci Pisarza powidokowe klisze, przywołujemy miejsca i zdarzenia a także postacie wrosłe w obraz wiejskiego miasta, jakim był w tamtych czasach Białystok. Nie tylko oddajemy się rozkoszy smakowania chleba z cukrem i śmietaną, smażonych ziemniaków z zsiadłym mlekiem czy świeżynki, ale także poznajemy miejskich oryginałów: Gwizdka, Andrzejka czy Felka eleganta i bywalca. Zaglądamy na Sienny Rynek, Rynek na Bema, idziemy na kocyk z koszyczkiem lub na grzyby do Zwierzyńca, zażyć kąpieli w odkrytym basenie na Nowym Mieście czy wypić kufelek w osławionym barze Zajazd.
Tych ludzi, tych miejsc już nie ma. Białystok dwudziestego pierwszego wieku jest już miastem miejskim. Po dawnym mieście pozostały powidoki, kontrasty następcze, obrazy świata, do których wracamy z nostalgią i rozrzewnieniem.
Krzysztof Kurianiuk

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Pustynia Błędowska. Ocalić od zapomnienia

Kiedy kilka lat temu Pustynia Błędowska zaczęła zanikać. Wspólne działania wojska, samorządu oraz służb ochrony przyrody umożliwiły podjęcie odważnego planu renaturyzacji siedlisk napiaskowych. Celem publikacji jest podkreślenie związków pomiędzy ochroną półnaturalnych siedlisk przyrodniczych, historią i kulturą regionu oraz historią użytkowania terenu ze szczególnym uwzględnieniem użytkowania terenu pustyni przez wojsko.
Książka powstała w ramach projektu sfinansowanego ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Life+.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Syberyjskie dzieci Cesarzowej Japonii - pomoc Japonii dzieciom polskim z Syberii w latach 1919-1922

Książka stanowi podsumowanie konferencji „Syberyjskie dzieci Cesarzowej Japonii – pomoc Japonii dzieciom polskim z Syberii w latach 1919–1922”, która odbyła się 1 października 2018 roku w Sali Kolumnowej w Sejmie RP.

Temat Syberyjskich Dzieci w Japonii zawiera w sobie dużo dramatów, ale i nadziei. W czasach wyjątkowych i burzliwych, czasach nieuniknionego chaosu, gdy upada stary porządek, dramat jest tym większy, że dotyka istot bezbronnych, głodnych, osieroconych przez wojnę, nieomal skazanych na zagładę, a tak działo się w warunkach rozpadu Imperium Rosyjskiego. Sam ten fakt był nadzwyczaj pomyślny dla Polski, została maksymalnie wykorzystana szansa odbudowy państwa Polskiego, ale właśnie dla Polski należało ratować polskie dzieci. Zadanie to podjęły dwie postacie wielkiego ducha - Anna Bielkiewicz i lekarz Józef Jakóbkiewicz, na których prośbę cesarstwo Japonii otworzyło dla polskich dzieci granice i serca. Doznały one serdecznego przyjęcia, opieki, a nade wszystko poczucia bezpieczeństwa. Ich los bardzo poruszył Japończyków. Z wystąpienia wicemarszałek Sejmu Beaty Mazurek

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Monika Brzozowska-Pasieka, Kazimier Pawlik - Dostęp do informacji publicznej w instytucjach kultury

Publikacja stanowi kompleksowe opracowanie zagadnienia związanego z uprawnieniami i obowiązkami instytucji kultury z perspektywy przepisów regulujących dostęp do informacji publicznej. Autorzy szczególny nacisk położyli na udostępnienie informacji publicznej na wniosek. Liczne przykłady konkretnych informacji publicznych, obrazują różnorodność omawianego zagadnienia. Dopełnieniem całej publikacji są wzory dokumentów, wśród których znajdują się m.in. wzory decyzji odmawiających udostępnienia czy odpowiedzi instytucji kultury na skargę osoby wnioskującej o udostępnienie informacji. Całość publikacji oparta jest na kluczowym orzecznictwie sądów administracyjnych i powszechnych dotyczących udostępniania informacji w powyższym zakresie.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Sabina Alicja Kowalewska - Mój największy skarb

Sabina Alicja Kowalewska jest poetką, której życie związane jest z wieloma miejscami zamieszkania w kraju i za granicą. Jakiś czas temu po długim pobycie w Kanadzie wróciła do ojczystego kraju i osiadła na Podlasiu. "Mój największy skarb" to pięknie zilustrowany tomik różnych wierszy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Jarosław Mikołajewski - Cień w cień: za cieniem Zuzanny Ginczanki

Fascynacja niezwykłą postacią jaką z pewnością była Zuzanna Ginczanka popchnęło Jarosława Mikołajewskiego do napisania książki. Tytuł świetnie oddaje jej. charakter Nie jest to klasyczna biografia raczej opowieść o poszukiwaniu, próba jej “odnalezienia”, trochę odkrycia dla innych, zatrzymania.

Przedszkole nr 2 w Łapach 1968-2018

Album wydany w 2018 r. w związku z jubileuszem 50-lecia powstania Przedszkola nr 2 w Łapach. Pięknie wydany i bogato ilustrowany. Zawiera wspomnienia pracowników placówki, prezentuje zdobyte nagrody i wyróżnienia.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Adam Czesław Dobroński, Piotr Sobieszczak - Powiat wysokomazowiecki w świetle doniesień prasowych w latach 1866-1939

Książka próbuje odtworzyć życie codzienne mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego w latach 1866-1939. Teksty wykorzystane w publikacji pochodzą ze wzmianek i artykułów opublikowanych w polskiej prasie. Zamieszczane w czasopismach wiadomości miały charakter zarówno publiczny, jak i prywatny. Wyłania się z nich obraz miejscowości, mniej lub bardziej ważnych wydarzeń oraz charakterystyka mieszkańców, ich zachowań, mentalności, zainteresowań i sposobu wypowiadania się. Książkę wzbogacają liczne fotografie z epoki i wycinki z przedwojennej prasy.
Wydawnictwo zostało sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Lisa Genova - Życie za wszelką cenę

Recenzja Czytelniczki:

Poruszająca i bardzo wzruszająca powieść o nieuleczalnej chorobie. Autorka ukazuje kolejne etapy postępującego paraliżu. Jak w kilka miesięcy można utracić kontrolę nad własnym ciałem i życiem. To również, a może przede wszystkim powieść o poświeceniu, miłości i marzeniach. Tyle, że zupełnie inna od wszystkich.

Szczepan Twardoch - Pokora

Wciągająca lekcja historii podzielonego Śląska w okresie pierwszej połowy XX wieku. Tytułowy bohater Aloiz Pokora zawieszony się między dwoma światami - syn górnika z Górnego Śląska, któremu udaje się wyjść z proletariackiej rodziny i zdobyć wykształecenie. Jednak Alois nie należał do starego świata, nie należy też do nowego.

Opowieść o podziałach społecznych i etnicznych, walce o lepszy byt, obsesji - a to wszystko w charakterystycznej dla autora nieoczywsitej narracji.

Jan Skuratowicz - Dwory i pałace Wielkopolski. Styl narodowy

Wiek XIX, wraz z gwałtownym rozwojem społecznym i gospodarczym, stworzył nieznane przedtem dziedziny sztuki czy architektury, dorabiając do nich własną i tylko sobie właściwą ideologię. Rezydencja królewska, książęca, szlachecka, bankierska lub fabrykancka stawała się najbardziej widocznym nośnikiem politycznych i społecznych poglądów i przekonań ich właścicieli. Teren Wielkopolski nie różnił się pod tym względem od innych krain wchodzących w skład monarchii pruskiej. Poprzez specyfikę polityczną czy gospodarczą rozmaite działania mogły nabierać i nabierały własnych znaczeń czy podtekstów. Na przykładzie wielkopolskich realizacji z przełomu XVIII i XIX wieku, między innymi w Kórniku, Posadowie, Dębnie, Komierowie czy Smogulcu, prof. dr hab.  Jan Skuratowicz omawia charakterystyczne cechy rodzącego się wówczas stylu narodowego.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Wojciech Koronkiewicz - Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia

Co za piękna, mądra książka! Forma? Jak to u Koronkiewicza: czasem jak powiastka dla trochę większych dzieci. Ale treść? Tu przecież jest cała mistyka Podlasia. To książka nie tyle o kontemplacji ikon, co naszego, „tutejszego”, DNA: splotu nici Zachodu i Wschodu, nie do rozplątania. To tu pod Dąbrową, Orlą, Zabłudowem od wieków jest przecież i Rzym, i Kraków, i Moskwa, i Wilno i Bizancjum. Po co szukać dalej, więcej?
Żeby napisać taką książkę trzeba być stąd, z tego trzęsącego się co chwila kolejnym sporem uskoku tektonicznych płyt religii, narodów, kultur. Ale też trzeba lubić ludzi. Koronkiewicz jak nikt umie odmalować ciepłe światło niespiesznych rozmów ludzi pogranicza. Ćwierć wieku temu zostawiłem je, wyjeżdżając w rozkrzyczany świat. Dobrze wiedzieć, że ono wciąż tam jest. Teraz, kiedy ktoś mnie zapyta: „Ale co tam właściwie takiego? Czym jest to twoje Podlasie?” – po prostu podaruję mu tę książkę.
Szymon Hołownia
Źródło: lubimyczytac.pl

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

 

Marek Pióro - Ptaki doliny Biebrzy i Narwi

"Ptaki doliny Biebrzy i Narwi" to magiczna opowieść Marka Pióro, popularyzatora wiedzy o ptakach i Roberta Bałdygi, znakomitego fotografa przyrody, który od przeszło dwudziestu pięciu lat obserwuje i amatorsko fotografuje dziką przyrodę oraz krajobrazy w dolinie Narwi i Biebrzy. To książka niezwykła, zarówno do czytania, oglądania, a także do… słuchania! Wystarczy bowiem za pomocą smartfona (z dostępem do Internetu) zeskanować zamieszczone w książce QR kody, by przenieść się w świat ptasich głosów i dźwięków… 

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Krzysztof Szujecki - Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki

Pierwsze polskie sportsmenki nie miały lekkiego startu. Narażone na złośliwe komentarze konserwatywnego społeczeństwa powoli wdzierały się na szczyt, a kobiecy sport, mimo wielu przeszkód natury społecznej i obyczajowej, rozwijał się i przenikał do świadomości mas. Autor przybliża biografie 13 wyjątkowych kobiet o silnym charakterze, które potrafiły konsekwentnie zmierzać do celu, także pod prąd i wbrew otoczeniu. Przy doborze bohaterek decydującym kryterium były ich osiągnięcia sportowe, popularność i społeczny zasięg uprawianych przez nie dyscyplin. Książka Krzysztofa Szujeckiego to opowieść o determinacji, pasji, walce ze stereotypami i własnymi słabościami.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Piotr Majewski - Muzealna twarz Klio. Wybór tekstów z lat 1999-2019

Na przykładzie Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Piotr Majewski ukazuje funkcjonowanie instytucji kultury w Polsce - przede wszystkim muzeów, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Jak napisała recenzentka pracy, Dorota Folga-Januszewska, padają tu pytania: „o status muzeum, status pojęcia zabytku, o identyfikację oryginalności w przestrzeni, której historyczna ciągłość została wielokrotnie zerwana lub naruszona przez wydarzenia: wojnę, doktryny polityczne, zanik społecznej wrażliwości, przewłaszczenia majątkowe. To bardzo ciekawe ujęcie: relacja między władzą a architekturą, doktryną i odbiorem sztuki, sensem istnienia instytucji muzealnej a sposobem realizacji programu i charakterem kolekcji".

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Prawo gospodarcze i handlowe

W podręczniku omówiono całość prawa prywatnego regulującego obrót gospodarczy, wskazując wszystkie instytucje prawne z zakresu tego prawa. Przystępnie zaprezentowano nawet najtrudniejsze problemy, przybliżając potrzebną wiedzę, nie omijając dyskusji naukowej oraz podając źródła w piśmiennictwie i orzecznictwie. Uzupełnieniu wiadomości służy wskazanie przed każdym rozdziałem podstawowej literatury.
W opracowaniu przedstawiono:
- prawo przedsiębiorców, zwłaszcza spółek handlowych,
- prawo umów handlowych nazwanych i nienazwanych,
- instrumenty finansowe, papiery wartościowe i umowy z bankiem, w tym skomplikowane konstrukcje prawne weksli, obligacji, opcji i sekurytyzacji,
- prawo własności przemysłowej: znaki towarowe, oznaczenia geograficzne, wzory przemysłowe i patenty oraz ochronę przed nieuczciwą konkurencją.
W opracowaniu uwzględniono m.in. zmiany ustawodawcze w prawie ochrony przed nieuczciwą konkurencją, przepisy o prostej spółce akcyjnej, a także dotyczące powszechnej dematerializacji akcji spółek akcyjnych. Omówiono również zmiany dotyczące unormowania spółek handlowych i innych przedsiębiorców, które nastąpiły w latach 2018-2020.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

Janusz Barta, Ryszard Markiewicz - Prawo autorskie i prawa pokrewne

Książka jest przewodnikiem po polskim i międzynarodowym prawie autorskim. Prezentuje całość problematyki tej gałęzi prawa (łącznie z kwestiami organizacji zbiorowego zarządzania i ochrony baz danych) w świetle aktualnego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Najnowsze wydanie zawiera omówienie ostatnich zmian do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym:
- dotyczących dozwolonego sposobu korzystania z określonych utworów przez osoby niewidome lub z dysfunkcją wzroku,
- wynikających z nowej ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, odnoszących się m.in. do prawa pierwszeństwa uczelni do opublikowania pracy dyplomowej studenta.
W opracowaniu przedstawiono też:
- pojęcie utworu w prawie Unii Europejskiej,
- zagadnienia dotyczące właściwego redagowania umów z zakresu prawa autorskiego,
- tematykę stosowania prawa autorskiego w internecie, w tym kwestie wyczerpania prawa do programu komputerowego udostępnianego online oraz dopuszczalności stosowania odesłań (tzw. linków).
Publikacja zawiera wybór podstawowych aktów polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego, m.in.:
- ustawy: o prawie autorskim i prawach pokrewnych, o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz o ochronie baz danych,
- konwencje berneńską i rzymską,
- porozumienie TRIPS,
- traktaty WIPO o prawie autorskim oraz o artystycznych wykonaniach i fonogramach.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.

 

Marek Krajewski - Mock. Golem

Kolejny, już 9 tom cyklu z Eberhardem Mockiem, który tym razem zmaga się z tajemnicą zaginięcia małej Rosemari oraz własnym uzależnieniem. Akcja toczy się w 1920 roku w Breslau (przedwojenny Wrocław), zaczyna się mówić o Hitlerze, narasta antysemityzm. Fabuła jest niepokojąca i wciągająca, zaczyna się naprawdę mrocznie.

 

 

Julia Fiedorczuk - Pod słońcem

Ludzie zanurzeni w pamięci i historii. Historia zanurzona w zmieniającym się według odwiecznych prawideł świecie przyrody. Proza pulsująca w tym samym zniewalającym rytmie.

Nowa powieść Julii Fiedorczuk – nominowanej m.in. do „Nike” za Nieważkość – to poruszająca saga o ludziach, którym przyszło żyć w trudnych czasach, adaptować się i zmieniać, a jednocześnie wciąż mierzyć z przeszłością – bo to, co odrzucone, zawsze powraca.

W centrum tej opowieści znajdują się Misza i Miłka, ich niełatwe małżeństwo i życiowa droga, ale za sprawą wspomnień głównych bohaterów czytelnik podróżuje w czasie – do okresu przedwojennego i strasznych epizodów wojennych, oraz w przestrzeni – spod Białegostoku do Warszawy, a nawet za Ural.

Recenzja z portalu lubimyczytac.pl (https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4914612/pod-sloncem)

Kanae Vujicic, Nick Vujicic - Miłość bez granic

Nick Vujicic to znany mówca motywacyjny. Urodzony bez rąk i nóg przezwyciężył ograniczenia wynikające z niepełnosprawności i prowadzi bardzo aktywne życie, które sam określa jako "obłędnie szczęśliwe". W sposób bardzo otwarty Nick i Kanae opowiadają o swoich poszukiwaniach miłości i związanych z tą kwestią wzlotach i upadkach. Mówią także o swoich obawach, wątpliwościach i rozczarowaniach, jakich doświadczyli na drodze ku obecnemu szczęściu.

 

Renia Spiegel - Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu

Niesamowita pamiątka - odnaleziony po 70 latach w jednej z nowojorskich skrytek bankowych dziennik został opublikowany przez amerykańskiego Penguina pamiętnik "polskiej Anny Frank" okazał się prawdziwą sensacją. Wzruszająca i piękna książka, która pozwala spojrzeć na okrutne czasy wojny z perspektywy młodej dziewczyny. Nie znajdziemy tutaj opisów faktów historycznych, tylko opis przeżyć nastolatki, której przyszło dorastać w nieludzkich czasach.

Katarzyna Nosowska - Powrót z Bambuko

Zbiór felietonów, w których autorka zbiera historie ze swojego życia. Przemyślenia te, które wywołują śmiech lub łzy sprawiają, że książka ma bardzo osobisty charakter, a styl pani Nosowskiej jest niedpodrobienia. Napisana w bardzo przystępny, realistyczny, szczery sposób. Każdy rozdział to inny wątek np. koronawirus, sprzeczeki małżeńskie, polityka, alkohol, uczucia, szacunek do siebie i wiele innych. Książka wzbogacona ilustracjami Izabeli Kaczmarek-Szurek.

Marcin Margielewski - Modelki z Dubaju

Być modelką, mieć pieniądze i urodę, być obiektem pożądania mężczyzn i zazdrości kobiet! Nosić drogie kreacje i biżuterię znanych projektantów, smakować dolce vita, spełniać swoje plany i mieć pracę marzeń! Tylko jaką cenę trzeba zapłacić za takie życie?

Marcin Margielewski na wstępie swojej książki tłumaczy, dlaczego książka nosi taki, a nie inny tytuł. Słowo „modelki” „to częste określenie dziewczyn, które zarabiają pieniądze, uprawiając seks w słynących z bogactwa krajach arabskich – jakże krzywdzące dla tych, które zarabiają na sesjach zdjęciowych i pokazach mody. Wybrałem go jednak specjalnie – właśnie po to, by zwrócić na to uwagę, by tym paradoksem uporządkować pojęcia”.

Yuval Noah Harari - Sapiens. Od zwierząt do bogów

Jeden z największych światowych bestsellerów ostatnich lat, a już na pewno największy, jeśli chodzi o literaturę popularnonaukową. Świadczy o tym choćby 8 milionów sprzedanych egzemplarzy tej wyjątkowej książki oraz fakt, że Ridley Scott przygotowuje jej hollywoodzką adaptację. Yuval Noah Harari prezentuje nam tutaj niejako w pigułce całą historię ludzkości sięgając zarówno w czasy przedhistoryczne jak i analizując potencjalne drogi, jakimi gatunek nasz może podążać w przyszłości. Wszystko to składa się na opowieść niezwykle oryginalną i stawiającą wiele ważkich pytań. Pytań, nad którymi nie tylko warto, ale wręcz należy się zastanowić. Pytań, od odpowiedzi na które włos może zjeżyć się na głowie. Bo z hipotez autora wynika jasno, iż postępując tak jak dotychczas, nieuchronnie podążamy ku przepaści…

Fragment recenzji z TaniaKsiazka.pl (https://www.taniaksiazka.pl/sapiens-od-zwierzat-do-bogow-yuval-noah-harari-p-1154423.html)

Kristin Hannah - Firefly Lane

Historia dwóch przyjaciółek Kate i Tully, które od dziecka wspólnie zmagały się z przeciwnościami losu.

Podczas gdy Tully Hart jest głośna, piękna i zbuntowana, zawsze chętna do eksperymentów, podrywu i zgrywy, Kate Muralkey mierzy się z kompleksami. W dorosłym życiu też nie czuje się dość dobra, wciąż porównując się do przebojowej przyjaciółki. Każda z nich podąża przez życie swoją ścieżką, ale w dużej mierze determinowaną przez przyjaźń dziewcząt, później już kobiet. Historia bawi i wzrusza do łez. To kobiety są na pierwszym miejscu, a mężczyźni pozostają jedynie tłem.

Na podstawie tej książki powstał popularny serial na Netflixie.

Delia Owens - Gdzie śpiewają raki

Powieść obyczajowa o inności, samotności, uprzedzeniach, wykluczeniu - z dobrze wplecionym wątkiem kryminalnym. Osadzona w Karolinie Północnej lat 50. i 60. XX wieku nieprawdopodobna historia "Dziewczyny z bagien", o której szeptało całe miasteczko Barkley Cove. Jednak Kya jest inna - traktuje mokradła, na których mieszka, z ogromnym szacunkiem, jest wrażliwą obserwatorką natury.

Do czasu, aż pewnego roku na mokradłach znaleziono ciało jednego "z elity Barkey", a wszystkie uprzedzenia z jakimi musiała mierzyć się Kya, teraz stały się rzeczywistością, kiedy prawie całe miasteczko zwróciło się przeciwko niej, aby za wszelką cenę udowodnić jej winę.

Delia Owens w wyjątkowy sposób pokazuje jak proces dojrzewania kształtuje całą naszą przyszłość. "50 tygodni na liście bestsellerów New York Timesa" przez co ciężko uwierzyć, że to debiut tej autorki.

Mikołaj Łoziński - Stramer

 Ta historia, opowieść o biednej, żydowskiej rodzinie mieszkającej w latach międzywojennych w Tarnowie, jest, zdawałoby się, skazana na nieuleczalny smutek i wiadome zakończenie. A jednak Mikołajowi Łozińskiemu udało się wymazać czerń, którą nasza pamięć zabarwia tamte lata. Bohaterowie nie wiedzą, co ich czeka, my wiemy aż za dobrze. Autor pozwala swoim postaciom mylić się, popełniać niezliczone głupstwa; ofiarowuje im życie, niekiedy trywialne, niekiedy pełne sensu, czasem groteskowe, wesołe i tragiczne.

Adam Zagajewski recenzja z portalu TaniaKsiazka.pl

(https://www.taniaksiazka.pl/stramer-mikolaj-lozinski-p-1300197.html)

Sarah A. Denzil - Milczące dziecko

Jednak jak ma zareagować rodzic, do którego życia, starannie poukładanego na nowo, po latach wkracza na powrót dziecko oficjalnie uznane za zmarłe?

Wciągająca poprzez nieszablonowy pomysł oraz niieprzwidywalne i zaskakujące rozwiązanie zagadki. Ten kryminał uświadamia, że nigdy do końca nie poznamy drugiej osoby.