Rusinek Michał - Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został piętnaście lat. W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.
Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.

Wspomnienia Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej, naszpikowane są anegdotami z życia noblistki, jej żartami słownymi i anegdotami. Dyskretnie, jakby zaglądając zza uchylonych drzwi, autor przedstawia kulisy pracy twórczej poetki. Dzięki temu daje niezwykłą szansę czytelnikom zbliżyć się do istoty poezji Szymborskiej.