Komuda Jacek - Hubal

"Nie było rozkazu kapitulacji. Przeszliście przez piekło. Za nami groby kolegów. Czy po to ginęli, abyśmy teraz mieli złożyć broń? Ja w żadnym razie broni nie złożę, munduru nie zdejmę... tak mi dopomóż Bóg."

Jacek Komuda, autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych w realiach XVII wieku. Zafascynowany jest historią Rzeczypospolitej szlacheckiej. Współautor gry fabularnej Dzikie Pola oraz scenariusza do gier komputerowych Wiedźmin i Earth 2160. Był redaktorem miesięcznika o grach komputerowych „Gamestar”, pracował również w „Clicku!” i „Komputer Świat Gry”.

Tym razem autor zmierzył się z legendą ,,Hubala” czyli Henryka Dobrzańskiego z Dobrej herbu Leliwa. Ostatnim żołnierzem września. Zbuntowanym duchem gnębiącym Niemców w dawno już okupowanym kraju. Świetnym jeźdźcem, wielkim znawcą koni, kawalerzystą podziwianym w Europie. Poprzez bagna i zawieruchę wojny, zasadzki i obławy Hubal prowadził Wydzielony Oddział Wojska Polskiego po chwałę i śmierć. Dzięki niemu, symbolicznie, Rzeczpospolita nie poddała się nigdy. Dla wrogów Ojczyzny miał tylko kule...Książka w całości oparta jest na faktach, pamiętnikach i najnowszych opracowaniach. Występujące w niej postacie i większość wydarzeń jest prawdziwych.