Cherezińska Elżbieta - Harda

"- Har-da Pa-ni! Har-da Pa-ni! Har-da Pa-ni!

Świętosława wiedziała, że w każdej chwili na nowo może wybuchnąć ogień. Ludzie nie odłożyli broni, mieli ją w rękach, brudną od ciała, które posiekali. Bała się. Po raz pierwszy w życiu sparaliżował ją lęk. Ale była królową i nie mogła się bać. Wyciągnęła przed siebie miecz i krzyknęła:

- Będę was bronić tak, jak obroniłam siebie! A wy? Czy będziecie bronić mnie? Przestali skandować, zamilkli. I podchodzili do niej jeden po drugim. I całowali miecz, na którym była krew. Patrząc na nich tej nocy, pomyślała, że część z tych ludzi widzi w niej własną córkę, a część kobietę, która budzi ich pożądanie. I właśnie z tego powodu staną między nią a każdym, kto będzie próbował ją posiąść".

"Harda" to niezwykły portret Świętosławy, córki Mieszka i Dobrawy, siostry Bolesława Chrobrego, królowej Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii.. Autorka w sposób mistrzowski przybliża czytelnikowi czasy pierwszych udokumentowanych Piastów. Kreuje ich świat - strategii politycznych, zaznacza rolę religii chrześcijańskiej, odchodzenia pogańskich bóstw. Cherezińska doskonale łączy historię wielkich namiętności z podstępną walkę o władzę. A w tej rzeczywistości nie ma miejsca na współczucie i litość. Jest pasja, ambicja, walka o miłość i wpływy.