Iwona Kienzler - Waleczne kobiety roku 1920

W sierpniu 1920 roku Wojsko Polskie skutecznie zastopowało marsz bolszewików dążących do opanowania całej Europy. Odrodzona Rzeczpospolita okazała się skuteczną tamą, która obroniła nasz kontynent przed ich zalewem.
O zwycięskich polskich dowódcach, Naczelnym Wodzu Józefie Piłsudskim, generałach: Rozwadowskim, Sikorskim, Latiniku, Śmigłym-Rydzu czy Roi, napisano tomy, podobnie jak o żołnierzach walczących pod ich komendą. Ale polskie kobiety też wniosły niemały wkład w sukces polskiego oręża, jakim było odparcie najazdu bolszewików. Nie tylko wspierały swoich mężów i synów zmagających się z wojenną codziennością, ale także chwytały za broń, by bronić swoich domów w obliczu wroga. Były również sanitariuszkami, zaopatrywały mężczyzn w odzież, dostarczały paczki z żywnością. Kobiety to ciche bohaterki "Cudu nad Wisłą" i obrony kraju przed bolszewikami.
Wszystkie one udowodniły, że odwaga, dzielność i spryt są nie tylko atrybutami mężczyzn. Że wojna, każda wojna, ale ta szczególnie, przyniosła matkom, córkom i siostrom walczących wiele cierpień, ale z okrutnym losem musiały się zmierzyć zwłaszcza te, które same wzięły udział w walkach.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Książka dostępna w Czytelni dla Dorosłych.