Nowości wydawnicze dla dzieci

Dowcipna powieść kryminalna o niepokornej uczennicy na tropie szkolnej intrygi. Lotka ma jedenaści lat, chodzi do piątej klasy i lubi ubierać się na czarno. Wtedy łatwiej jej wtapiać się w tło i udawać cień. Na przykład na lekcji, gdy zaczyna się odpytywanie, a ona chce spokojnie poczytać pod ławką powieść o przygodach inspektora Mrocka, który rozwiązuje najtrudniejsze zagadki kryminalne. Nie zawsze jednak wszystko idzie zgodnie z planem. Kiedy seria dziwnych wypadków wywraca życie szkoły do góry nogami, to właśnie Lotka staje się główną podejrzaną. Czy uda jej się przeprowadzić śledztwo na miarę Mrocka i wykryć prawdziwego sprawcę?

 

Agata Polte - Nowe jutro

Główną bohaterką książki pt."Nowe jutro" jest nastoletnia Oliwia - uczennica trzeciej klasy liceum. Trzy lata temu zdarzył się tragiczny wypadek w którym zginęła jej pięcioletnia siostra Majka. Od tego czasu Liwka próbuje żyć, jak każda nastolatka, lecz problemy w domu i ciągły brak pieniędzy nie ułatwiają jej tego. Cieszy się, iż ma przy sobie najlepszą przyjaciółkę Tamarę, która wspiera ją na każdym kroku. Pewnego dnia odbywając wolontariat w przedszkolu, poznaje chłopaka - Mikołaja. Na początku nie przypada jej do gustu swoim zachowaniem, lecz co się stanie jutro? Czy ta dwójka młodych ludzi spotka się jeszcze na swojej drodze? Przeczytajcie koniecznie....

 

Joanna Chromik-Kovacs i in. - Jak pracować z dzieckiem z ADHD w domu i szkole

Książka pt."Jak pracować z dzieckiem z ADHD w domu i szkole" stanowi kompendium aktualnej wiedzy o tym, czym jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz jak radzić sobie na co dzień z tym zaburzeniem.
Dowiedzieć się można z niej, czego potrzebują dziecko i nastolatek, co stanowi dla nich największe trudności oraz co sprzyja rozwojowi. Ten praktyczny poradnik znanych ekspertek, napisany na podstawie wieloletniego doświadczenia w pracy z osobami z ADHD, w przystępny sposób odpowiada na pytania: jak rozpoznać typowe objawy ADHD, jak pracować z osobą z ADHD w domu i szkole, jak wspierać dziecko i nastolatka w ich dorastaniu oraz życiu społecznym. To proste i bardzo konkretne porady dotyczące kwestii najważniejszych dla rodziców i nauczycieli zrozumienia osoby z ADHD, zapewnienia jej optymalnego rozwoju, pielęgnowania jej mocnych stron oraz pokazywania, jak może harmonijnie i twórczo funkcjonować w świecie.

Elżbieta Bielak - Pierwsze kroki w przedszkolu

"Pierwsze kroki w przedszkolu" to książka skierowana do wszystkich rodziców, którzy planują posłać swoje dziecko do przedszkola i chcą to zrobić w sposób świadomy i odpowiedzialny. Nieważne, czy jest to pierwsze, czy kolejne dziecko w rodzinie, czy ma dwa i pół roku, trzy lata lub pięć lat. Każde jest inne i każde z nich przeżyje ten moment inaczej. Jednak bez wątpienia to od nas, dorosłych, zależy, czy i jak dziecko odnajdzie się w nowej sytuacji. A od tego, w jaki sposób będzie przebiegał proces adaptacji, w dużej mierze zależy jego powodzenie w przedszkolu.

Sariah Wilson - Królowa balu

"Królowa balu" to nowe pokręcone perypetie bohaterki książki o współczesnym kopciuszku „Brzydsza siostra”! Mattie Lowe zawsze ma jakieś zmartwienia na głowie. Tym razem sen z powiek spędza jej jedno z największych wydarzeń w historii ludzkości: BAL. Zdeterminowana, żeby była to najbardziej epicka impreza na świecie, ma sprytny plan. Jest tylko jeden problem: jej cudowny i idealny chłopak, Jake Kingston, nie wyskoczył jeszcze z najbardziej kreatywnym zaproszeniem, jakiego mogłaby się po nim spodziewać. Nagle wszystko wydaje się działać przeciwko niej. Zbiera się grupka, która chce sabotować jej imprezę, a Jake jest jakiś dziwny. Czy zwariowana fioletowowłosa artystka mangi poprowadzi swoją klasę na niezapomnianą noc zabaw i igraszek, czy przejdzie do historii szkoły jako najgorsza przewodnicząca?

Alain de Botton - Prawdziwa historia miłości

 

Wszyscy znamy oszołomienie i ekscytację towarzyszące pierwszym dniom miłości. Ale co dzieje się później? "Prawdziwa historia miłości" to opowieść o Kirsten i Rabih, którzy poznają się w Edynburgu i zakochują w sobie po uszy. Biorą ślub, rodzą im się dzieci – ale przecież żaden długoletni związek nie sprowadza się do prostego "żyli długo i szczęśliwie". Czytelnik wraz z Rabihem i Kirsten doświadcza pierwszego zauroczenia, łatwości romantycznego zakochania i biegu późniejszego życia. Poszczególne sceny tej historii sprytnie przeplatane są filozoficznymi komentarzami odautorskimi.

 

Psi patrol. Kto to? Co to? Jedzie Psi patrol!

"Psi patrol. Kto to? Co to? Jedzie Psi patrol! to wyjątkowa książka w twardej oprawie dedykowana dla pociech w wielu przedszkolnym. Wewnątrz książki mnóstwo zagadek, a w nich ruchome fragmenty ilustracji do przesuwania i układania.

Zofia Stanecka i in. - Basia i bałagan

"Basia i bałagan" to opowieść to opowieść o tym jak Basia z zapałem zabiera się do wypełniania tego, co przez rodziców zostało nazwane obowiązkami domowymi. Prześmieszny tekst o tym, jak gorliwy pięciolatek pomaga w domu…

Najpiękniejsze opowieści. Masza i niedźwiedź

Ta książka to zbiór 8 sympatycznych opowiadań o przygodach psotnej Maszy, poczciwego Niedźwiedzia oraz ich leśnych przyjaciół. Opowiadania zostały napisane na podstawie uwielbianego przez dzieci serialu. Wybierz się wraz z Maszą na plener malarski i stań na scenie w blasku reflektorów. Sprawdź, gdzie ukrył się przed dziewczynką zdesperowany Niedźwiedź i przekonaj się, co zaprowadziło wiecznie głodne Wilki z powrotem do szkolnej ławki. Każde z tych zabawnych opowiadań to sposób na to, by oswoić maluchy z książką i spędzić czas na wspólnym czytaniu.

Rościsław Andrzejczak - Paluszkowa tabliczka mnożenia

"Paluszkowa tabliczka mnożenia" to publikacja, która umożliwia opanowanie tabliczki mnożenia dzięki metodzie paluszkowej. Książka skierowana jest do osób mających trudności w uczeniu się matematyki, a szczególnie w zapamiętaniu tabliczki mnożenia, do uczniów ze zdiagnozowaną dyskalkulią lub będących w grupie ryzyka dyskalkulii oraz do wszystkich tych, którzy mają problemy z opanowaniem tabliczki mnożenia z różnych innych nieokreślonych przyczyn. Czasami do nauki nie wystarcza tylko dobra pamięć. Trzeba zobaczyć, dotknąć, narysować, aby zapamiętać. Przedstawione w książce sposoby nauki tabliczki mnożenia nie tylko uatrakcyjnią tradycyjny sposób jej nauczania, ale przede wszystkim znacznie ułatwią jej zapamiętanie osobom, które do tej pory miały z tym poważne problemy.

Sylwia Błaszczak - #Mama w domu czyli poradnik dla kreatywnych rodziców

Sylwia Błaszczak - autorka książki "#Mama w domu" jest mamą kreatywną. Ma 1001 pomysłów na spędzenie z dzieckiem czasu w domu i poza nim. Za pośrednictwem tej narzędziowej książki dzieli się swoimi sposobami, podając gotowe instrukcje a to własnoręcznego wykonania ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych, a to prezentów dla bliskich oraz przyjaciół. Proponuje, by zamiast kupować w sklepie gotowe gry, zrobić je samemu, ręka w rękę z dzieckiem. Podaje sprawdzone, powszechnie dostępne sposoby na zabawy na dworze oraz w domu. Podpowiada, jak zainspirować dziecko, by mały miś-nudzimiś przeistoczył się w młodego i bardzo zaangażowanego artystę.

Magdalena Wegner-Jezierska - Wychowanie maluszka od urodzenia do trzeciego roku życia

Co możesz zrobić, aby dać swojemu maluszkowi dobrą bazę wychowawczą już od urodzenia? Jak komunikować się z maleństwem, aby zbudować prawidłową więź? Co powinno zawierać mądre wychowanie, aby ustrzec się problemów z zachowaniem dziecka w przyszłości? Czego unikać i jakie błędy popełniają najczęściej rodzice małych dzieci? Na te i wiele innych pytań odpowiada autorka książki "Wychowanie maluszka od urodzenia do trzeciego roku życia". Poradnik dla rodziców i opiekunów – doktor nauk humanistycznych, psycholog dziecięcy z wieloletnią praktyką, mediator rodzinny, a jednocześnie mama sześciorga dzieci.

 

Sylwia Chutnik - Pudel na dyskotece

Pudel - tytułowy bohater książki to król życia. Kocha brokat, cekiny, pyszne koktajle i radosne imprezy. Jest przy tym miły i grzeczny. Niestety nie każdy lubi takich kolorowych wesołków. Mimo najlepszych intencji Pudel zadziera z kotem. Nie obywa się bez awantury, policjanta i podrapanego nosa. Na szczęście istnieje coś, co łączy zwaśnionych mimo ich różnic. Przeczytajcie, co to takiego! Opowiadanie napisane jest krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. 

Joanna Strękowska - Czerwony kłopot

"Czerwony kłopot" opowiada historię przedszkolaka o imieniu Krzyś. Krzyś ma pewien kłopot – w stresujących sytuacjach się czerwieni. Dla chłopca jest to wielkie zmartwienie i postrzega problem jako czerwonego potwora, którego nazywa Czerwony. Potwór pojawia się w sytuacjach, w których chłopiec czuje się niepewnie, wstydzi się lub krępuje. Nieproszony gość bardzo utrudnia Krzysiowi życie, przeszkadza mu w normalnym funkcjonowaniu. Krzyś marzy o tym, aby zagrać w przedszkolnym teatrzyku, boi się jednak wystąpić przed tak dużą publicznością. Nie chce, aby Czerwony mu przeszkodził. Chłopiec próbuje więc oswoić potwora. Czy zadanie to uda się chłopcu? Czerwony kłopot to idealna książka, aby rozpocząć z maluchami rozmowę o emocjach i pomóc im zrozumieć trudne dla nich sytuacje. W książce znalazły się również podpowiedzi jak poradzić sobie ze wstydem i budować pewność siebie. Krzyś to również bohater z którym z łatwością utożsami się każdy przedszkolak.
 

Anna Skowrońska - Woda

W książce Anny Skowrońskiej pt."Woda" znajduje się wiele ciekawostek. Czy wiecie ile wody potrzeba aby wyprodukować jedną tabliczkę czekolady, a ile zużywa się do zrobienia hamburgera? Jaką część waszego ciała tworzy woda? Codziennie pijemy wodę,  jemy produkty, które ją zawierają, myjemy się, używamy jej w rolnictwie i przemyśle.  Czym jest woda? Jak powstała? Gdzie ją znajdziemy? Autorka w ciekawy sposób   odpowiada na te pytania. Pokazuje  dzieciom jak wiele zależy od wody i jak można o nią dbać. Zaprasza do poznawania przyrody.  

Anita Głowińska - Kicia Kocia i Nunuś. Jaki to zawód?

'Kicia Kocia i Nunuś. Jaki to zawód?" to  już z kolei piąta kartonowa książka z otwieranymi okienkami dla najmłodszych wielbicieli Kici Koci i Nunusia. Tym razem w okienkach ukrywają się przedstawiciele różnych zawodów, od zwyczajnych jak krawcowa i krawiec, kucharka i kucharz do niezwyczajnych, jak kosmonautka i kosmonauta. Dla Kici Koci i Nunusia wszystkie zawody są fascynujące!

Zofia Stanecka i in. - Basia i wyprawa do lasu

„Basia i wyprawa do lasu” to książka z serii zabawnych opowieści o pewnej zwyczajnej rodzinie, której przytrafiają się nie tak całkiem zwyczajne przygody. Tym razem bohaterka wraz z dwoma braćmi i rodzicami wybierze się do lasu, gdzie będzie zbierać grzyby, słuchać stuku dzięciołów i podglądać sarny. Dzięki lekturze dzieci dowiedzą się m.in. kto wycina drzewa w lesie i kto może je przerabiać na papier, które grzyby są obślizgłe, ale smaczne, a które – niebezpieczne, a także dlaczego nie tak łatwo jest spotkać w lesie zwierzęta. To również świetna okazja do rozmowy na temat ochrony środowiska czy ekologii. Basia to dziewczynka, z którą dzieci bez trudu się utożsamią – pomysłowa, czasem niesforna, jak każde dziecko. Autorka Zofia Stanecka z sympatią opisuje perypetie całej rodziny dziewczynki, w której każdy ma swoje wady i zalety, ale przy tym nie sposób ich nie lubić. Książkę zdobią oryginalne ilustracje Marianny Oklejak. Przygody Basi opisane są ładnym, żywym językiem, który dzieci z łatwością zrozumieją.

Wojciech Widłak - Pan Kuleczka. Dom

„Dom”, to już piąta część przygód Pana Kuleczki – nieco pękatego i piekielnie kochanego staruszka o gołębim sercu i anielskiej cierpliwości. Ta ostatnia przydaje mu się po stokroć, bo pod opieką ma w końcu nie lada drużynę. Numer jeden – kaczka Katastrofa. Wariatka i cudowna gapa. Pan Kuleczka nie zestarzał się ani trochę. Jak zawsze jest pomocny, uśmiechnięty i cierpliwy. W jego towarzystwie najzwyklejsze rzeczy stają się przygodą – oczywiście dlatego, że jak zawsze są przy nim kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk. Seria książek Pan Kuleczka znajduje się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

Wojciech Cesarz i in. - Nowe przygody grzecznego psa

„Nowe przygody grzecznego psa” to książka, która  od pierwszych stron podbija serca Czytelników. Głównym bohaterem i narratorem jest Winter – pies rasy Alaskan Malamut – przyjacielski wobec ludzi, lubiący dzieci, życzliwy w stosunku do osób obcych, choć nieprzepadający za innymi psami. W każdym rozdziale poznajemy świat widziany oczami czworonoga, czytamy o jego codziennych przeżyciach i niecodziennych przygodach. Winter jest oddany swojemu stadu – rodzinie z którą mieszka, uwielbia długie spacery i kocha pełną miskę. Jest pozytywnie nastawiony do życia, pełen energii i nie lubi bezczynności. Przepada za wylegiwaniem się w cieniu, w wykopanym przez siebie dołku,  ceni entuzjastyczne powitania i wykorzysta każdą okazję by swobodnie pobiegać po najbliższej okolicy. Nic nie umknie jego uwadze – bacznie obserwuje i komentuje sytuacje, które dzieją się wokół niego – rozmowy dorosłych, rodzinne problemy, perypetie rodziców i dzieci. Wydarzenia przedstawione z perspektywy psa odkrywają, w jak różny – od typowego – sposób można interpretować dane zdarzenia. Niesforne reakcje Wintera bywają często niezrozumiałe (szczególnie przez dorosłych) ludzi i odwrotnie – pies niejednokrotnie zupełnie inaczej pojmuje zachowania ludzi, które ciągle go zadziwiają. Jednocześnie dowiadujemy się, jak bardzo wszyscy domownicy są ze sobą zżyci i jak kochają psa. Nawet Henryk (ojciec) – który najczęściej krytykuje zachowanie Wintera – staje zawsze w jego obronie usprawiedliwiając go przed obcymi, niechętnymi mu osobami.

 

Anna Kaminski - Pani K. zaczyna od nowa

Tytułowa bohaterka Pani K. nie jest zwyczajnym kotem. Bywa wystraszona, zmoknięta, zdenerwowana, smutna, zawiedziona, a nawet pokryta siniakami – to może przydarzyć się wszystkim kotom. I ludziom też. Więc co sprawia, że Pani K. jest nadzwyczajna? Jest wyjątkowa, ponieważ niezależnie od tego, jak trudny był dla niej dzień, następnego dnia zaczyna wszystko jeszcze raz. Zauważa, jak się czuje. Oddycha głęboko i powoli: wdech i wydech. I zwyczajnie zaczyna od nowa. Następnym razem, kiedy zdarzy wam się mieć gorszy dzień, spróbujcie zrobić to samo. Kto wie, może i wy okażecie się nadzwyczajni. "Pani K zaczyna od nowa to wyjątkowa książka o umiejętności przyjmowania ze spokojem tego, co niesie życie, o radości z życia i głębokiej wierze, że nawet po najgorszym wieczorze, następuje przyjazny poranek.

Jon J Muth - Nowe przygody pandy

"Nowe przygody pandy” to opowieść o sile przyjaźni, życzliwości i współczuciu. Nadeszło lato, a wraz z nim przyjechał w odwiedziny do Tafli jego bratanek: uroczy, mówiący wierszami haiku miś Koo. Kiedy panda namawia swych przyjaciół: Addy, Michaela i Karla, by wraz z nim i Koo wspólnie pomogli starszej, gderliwej sąsiadce, nikt nie przypuszcza, jakie nieoczekiwane korzyści przyniesie im ten bezinteresowny gest. „Najnowsza historia Johna J Mutha, jak wszystkie poprzednie, wzbogacona żywymi akwarelami, jest magiczna i świeża niczym letnia bryza. Czytelnicy w każdym wieku pokochają tę ciepłą opowieść o przyjaźni, współczuciu i o tym, jak ważne są więzy łączące nas z innymi ludźmi” 

Tomasz Samojlik - Tarmosia

"Tarmosia" to pełna humoru i zdumiewających ciekawostek historia z życia borsuczej rodziny. Pewnego dnia podejrzane hałasy budzą borsuczą rodzinę, a ziemia w ich norze niebezpiecznie się trzęsie. Borsuczka Tarmosia nie ma pojęcia, że już wkrótce w jej życiu zajdą duże zmiany – oto do rodzinnej nory wprowadzają się inne zwierzęta. Z przedziwnymi obyczajami i gromadą hałasujących dzieci. Żegnaj spokoju! Co sprowadza nowych lokatorów do borsuczej nory? Czy Tarmosi i jej rodzinie uda się znaleźć porozumienie z przybyszami? Jak pogodzić odwieczne borsucze porządki z nowymi wyzwaniami? Poznajcie Tarmosię, dziadka Skjoldura, Mamę Majrę, Tatę Melo, maluchy – Słodziaka Pierwszego i Słodziaka Drugiego. A także wiele, wiele innych barwnych zwierzęcych postaci. Zgłąbcie tajniki borsuczych zwyczajów, w tym słynnej starożytnej sztuki walki borsukjutsu (zwanej także muai borsukai). Uważnych czytelników, czeka miła niespodzianka. Jeśli znacie poprzednią książkę autora pt. „Ambaras” spotkacie wśród bohaterów „Tarmosi” dawnych dobrych znajomych! Tomasz Samojlik dowcipnie łączy wątki przyrodnicze z opowieścią o problemach lokalowych dzikich mieszkańców Puszczy Białowieskiej, proponując lekką, pełną humoru, mądrą historię o przyjaźni, wspólnocie i otwartości. 

Andreae Giles - Żyrafy nie umieją tańczyć

,Żyrafy nie umieją tańczyć” to opowieść o tym, że bez względu na to, jak mało osób nam kibicuje, nigdy my sami nie powinniśmy przestawać wierzyć w siebie. Gdyby Gerard nie spotkał na swojej drodze dobrodusznego świerszcza, z pewnością nigdy nie odkryłby swojego wielkiego talentu.

Marta Kisiel - Małe Licho i lato z diabłem

"Małe Licho i lato z diabłem" to książka dla dużych i dla małych czytelników. Każdy z nich znajdzie w tej historii coś, co pokocha. Małe Licho i Bożek, świeżo upieczony absolwent klasy trzeciej, wyruszają na wakacje w samym środku lasu. Nie podejrzewają nawet, że Prawdziwa Wielka Przygoda przyjdzie wraz z letnią burzą, która wywróci ich plany do góry nogami. Na domiar złego pół chłopiec, pół widmo, pół glut musi zamienić czorta i anioła stróża na innego kompana, rodem ze swych najgorszych snów. Trochę śmieszna, a trochę straszna opowieść o przyjaźni, która potrafi wyrosnąć mimo największych przeciwieństw. Bo w życiu najważniejsze jest dobre serce, a nie liczba rogów na łeb kwadratowy!

Krzysztof Łapiński - Dzik Dzikus

Dzik Dzikus - główny bohater książki Krzysztofa Łapińskiego o tym samym tytule wiedzie spokojne, szczęśliwe życie wędrując ze swoim stadkiem przez las pełen malin, żołędzi i orzeszków bukowych. Wszyscy mieszkańcy Lasu Kabackiego wiedzą, że dziki to pożyteczne stworzenia, oczyszczają las, spulchniają ziemię, rozsiewają nasiona, a ich ulubionym zajęciem jest buchtowanie, czyli wesołe rycie w ziemi w poszukiwaniu jedzenia. Wszyscy żyją tu w zgodzie. Ich sielankę pewnego dnia zakłóca donośne kichnięcie, które zapoczątkowuje serię nieszczęśliwych wypadków.

Frida Nilsson - Prezent dla Cebulki

"Prezent dla Cebulki" to poruszająca i pełna emocji ilustrowana opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Bożego Narodzenia, a także o każdej innej porze roku! Cebulka ma sześć i lat i niedawno zaczął chodzić do szkoły. Zbliża się Boże Narodzenie. Cebulka ma dwa marzenia - dostać w prezencie gwiazdkowym rower i tatę. Mama mówi, że rower jest za drogi, i prosi Cebulkę, by wymyślił jakiś inny prezent. Ale to nie wchodzi w grę - Cebulka woli wymyślić, jak mimo wszystko zdobyć rower. Sprawa z tatą wydaje się jeszcze bardziej skomplikowana. Nie wygląda na to, żeby mama chciała odszukać tatę Cebulki w dalekim Sztokholmie. Kiedy w dodatku dzieci w szkole zaczynają mu dokuczać, że nie ma taty, Cebulka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Wyrusza samotnie w kierunku, w którym chyba leży Sztokholm. Wokół szaleje śnieżyca...

 

Herve Tullet - Paluszkowa olimpiada

„Paluszkowa olimpiada” Herve Tulleta to zachęcająca do wspólnej zabawy książka pozwalająca przy okazji ćwiczyć zdolności manualne małych rączek. Seria książek przeznaczona jest dla dzieci w wieku powyżej trzech lat (co sugeruje informacja na okładce), ale uważam że te granice są bardzo szerokie. Bowiem tą książą równie zainteresowane są maluchy, które skończyły roczek (z tym, że bawią się książką nieco inaczej), jak i nawet 3 i 4 latki. Opis na okładce zachęca nas do narysowania na palcu uśmiechniętej buzi przeobrażając tym samym nasz palec w zabawną postać, która ma wziąć udział w olimpiadzie. Paluszki wystartują w takich konkurencjach jak skoki wzwyż, podnoszenie ciężarów, boks, skoki na trampolinie, wyścigi czy nurkowanie. A temu wszystkiemu będzie towarzyszyć masa śmiechu i radości.

Justyna Bednarek - Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują

Kolejna odsłona niesamowitych przygód kultowych już Skarpetek Justyny Bednarek. Cykl książek o odważnych i ciekawych świata tekstylnych bohaterkach stał się prawdziwym fenomenem: pierwsza część zdobyła nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka i Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, a także trafiła na listę lektur szkolnych. Skarpetki podbiły już całą Europę - kochają je też czeskie, hiszpańskie, włoskie, greckie, rosyjskie i ukraińskie dzieci. A to jeszcze nie koniec! Detektyw Pinkerton powraca! Bohater znany z „Bandy Czarnej Frotté" ma odpowiedzialną funkcję - jest futerałem na telefon małej Be. Bardzo sobie ceni tę prestiżową posadę, ale czasami dokucza mu nuda… Pewnego razu dzieje się coś niespodziewanego - znika Zbigniew, gadatliwa papuga mieszkająca w antycznej klatce w salonie. Jedynym śladem jest małe zielone piórko na podłodze. Pinkerton z zapałem rozpoczyna śledztwo. Nic się przed nim nie ukryje! Dokąd prowadzi trop?

Justyna Bednarek - Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają

W poprzedniej części przygód Skarpetek, które w niewyjaśnionych okolicznościach giną w czasie można było dowiedzieć się, gdzie trafiają i w jakich wydarzeniach biorą udział. Teraz Joanna Bednarek serwuje przygodę zagubionej skarpetki, która przez dziurę pod pralką wydostaje się z domu i wyrusza na morze. To czarna skarpetka frotte, która za nic nie chciała wylądować na śmietniku. Zaciąga się ona na okręt i z pomocą pająka – skądinąd bardzo sympatycznego i przyjacielskiego – dostaje się na szalupę i zamierza w niej opłynąć cały świat. Prowadzi dziennik okrętowy i gromadzi wokół siebie kolejnych członków tytułowej „Bandy czarnej frotte”. Beztroskie żeglowanie kończy się w momencie, kiedy w ślad za bandą podąża pewna tajemnicza postać. Kim lub czym ona jest oraz czy w jakikolwiek sposób zagraża czarnej skarpecie? Jest to kontynuacja ulubionego cyklu. Tysiące młodych czytelników pokochało przygody Skarpetek napisane przez Justynę Bednarek i ilustrowane przez Daniela de Latour.

Dav Pilkey - Kapitan Majtas. Wielka bitwa z zasmarkanym cyborgiem

"Kapitan Majtas" to seria książek o małych rozrabiakach oraz przygodach  Kapitana Majtasa. W całej opowieści najważniejsze są dowcipy i żarty – przede wszystkim słowne i sytuacyjne. Niektóre z nich są proste, inne - nieco bardziej wyszukane. Z pewnością każdy z nich przypadnie do gustu małym łobuzom. W tomie pt. "Wielka bitwa z zasmarkanym Cyborgiem " George i Harold znów wpakowali się w kłopoty. Melvin Sneedly szkolny superprymus postanawia się na nich zemścić za wszystkie ich głupie dowcipy. Pracując nad swoim kolejnym wynalazkiem, zamiast superchłopaka konstruuje Zasmarkanego Cyborga! Czy majtasowa moc obezwładni oślizłego potwora, czy też gigantyczny gil zaleje cały świat? To znakomita propozycja książkowa na wakacje.

Zofia Aleksandra Żuczkowska - Dialog zamiast kar

 Książka "Dialog zamiast kar" to podsumowanie wieloletniej pracy z dorosłymi i dziećmi doświadczonej pedagożki i trenerki Porozumienia bez Przemocy. Zofia Aleksandra Żuczkowska od lat doradza nauczycielom i rodzicom, jak budować zdrowe relacje z dziećmi i młodzieżą oraz jak rozwiązywać rozmaite konflikty. Korzysta przy tym ze współczesnej myśli pedagogicznej, w szczególności idei Jespera Juula, oraz zasad Nonviolent Communication (NVC) Marshalla B. Rosenberga. Bogaty materiał ćwiczeniowy i liczne przykłady czynią z tej książki cenne wsparcie w rozwijaniu bliskości i kontaktu z dziećmi poza wszelkimi sztywnymi metodami wychowawczymi. Autorka prezentuje bowiem przekonanie, że najważniejsze, co możemy dać dzieciom, to chwile bliskiego kontaktu, które przynoszą obu stronom głębokie poczucie porozumienia.

 

Colleen Hoover - Gdyby nie Ty

„Gdyby nie Ty” autorstwa Colleen Hoover opowiada historię matki i córki. Morgan zachodząc w ciążę w wieku 17 lat porzuciła wszelkie swoje marzenia i w całości poświęciła swoje życie na wychowanie córki. Jej codzienne życie wygląda tak samo - mąż Chris zarabia pieniądze, córka chodzi do szkoły a ona zajmuje się domem. Bohaterka straciła swoją tożsamość - nic dziwnego, że Jej córka Clara nazywa ją przewidywalną. Obie nie mogą się porozumieć, często się kłócą, a Clara woli zwierzać się swojej cioci - Jenny. Jeden dzień całkowicie zmienia ich życie. Tracą dwie najważniejsze osoby w ich życiu. Czy rodzinna tragedia zbliży ich do siebie? Czy Morgan znajdzie wsparcie u swojego przyjaciela z przed lat? W tej książce  znajdziemy odpowiedzi na wszystkie te pytania – i na wiele innych.

Peppa Pig. Wizyta doktora misia

Peppa Pig to seria książeczek poświęconych uroczej bajkowej śwince i jej przygodom. W opowiadaniu pt."Wizyta doktora misia" Peppa pewnego ranka obudziła się z kropkami na buzi i musiała zostać w łóżku. Jak myślisz, czy bardzo się nudziła? I co powiedział doktor miś po zbadaniu świnki? Przeczytaj, a wszystkiego się dowiesz! Formuła serii została opracowana w taki sposób, żeby wspomagać proces edukacji dziecka oraz rozwijać jego zdolności poznawcze. To znakomita propozycja wspólnej zabawy dla całej rodziny.

Krzysztof Zięba - Co jest w środku?

"Co jest w środku" to książka obrazkowa dla młodszych dzieci. Ta oryginalna publikacja zaspokoi ciekawość każdego małego odkrywcy i pokaże mu, co kryje się w środku różnych rzeczy. Dziecko, oglądając obrazki, uruchomia własną wyobraźnię i odpowiada na rozmaite pytania: co porusza wskazówki zegarka, czy w torebce mamy oprócz mnóstwa drobiazgów schowany jest jakiś smakołyk i kto zrobił dziurkę w jabłku? Po czym wystarczy, że poświeci na kartkę latarką od tyłu lub spojrzy na nią pod światło i wszystko ukazuje się jego oczom jak na dłoni. Ta książka wykorzystuje efekt światło-cienia, by niczym obraz rentgenowski pokazać, co jest w środku.