Wieczorno-nocna impreza w Bibliotece w Łapach

Za nami II Noc Bibliotek – ogólnopolska akcja promująca biblioteki i czytelnictwo. W programie przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Impreza rozpoczęła się 4 czerwca „paradą postaci bajkowych”, czyli konkursem dla dzieci na najciekawsze przebranie. O wynikach konkursu zdecydowało jury wyłonione spośród publiczności. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.
Strzałem w dziesiątkę okazał się występ młodzieżowego kabaretu z Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach „Krzywe Oko”, który pod kierunkiem p. Barbary Łabęckiej bawił publiczność, przedstawiając scenki z książką i biblioteką w tle, w pełnym humoru spektaklu pt. „Czytać, czy nie czytać”. Podczas kiedy dorośli oddawali się intelektualnym uciechom, dzieci oglądały film pt. „Magiczne drzewo”. Po krótkiej przerwie, w trakcie której można było obejrzeć zakamarki biblioteki i poczęstować się pysznymi słodkościami, na spotkanie z poezją zaprosił publiczność łapianin – p. Henryk Kamiński, promując swój tomik wierszy.
Kulminacyjnym punktem II Nocy Bibliotek było wspólne czytanie utworu Danuty Wawiłow pt. „Szybko” oraz występ młodych talentów muzycznych, czytelników oddziału dla dzieci. Następnie na uczestników nocy czekała słodka niespodzianka w postaci tortu.
Miłośnicy muzyki, rozsmakowani wcześniejszym występem, mogli usłyszeć znane arie i piosenki z musicali, w wykonaniu p. Kingi Guzowskiej, która za piękny śpiew została nagrodzona owacjami na stojąco. Równie atrakcyjnym punktem nocy okazały się „Bajki dla dorosłych”, w interpretacji studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zwieńczeniem imprezy były „Mroczne strony Łap” – prelekcja p. Piotra Sobieszczaka, ukazująca tajemnice i nieznane fakty z życia mieszkańców Łap w ubiegłym wieku.
Ci, którzy wzięli udział w tej Nocy mogli również: „Wziąć książkę w ciemno”, wymienić książkę w „Nocnym antykwariacie” a w „Literackiej Kawiarence” przy filiżance kawy lub herbaty zaszyć się z wybraną książką. Na specjalnie przygotowanych wystawach można było obejrzeć archiwalne dokumenty życia społecznego Łap, ręcznie pisane kroniki ZNTK, białe kruki łapskiej biblioteki, a także książki dawniej zakazane. Na Nocy nie zabrakło łapskiej księgarni, która zapraszała miłośników literatury na kiermasz taniej książki.
Zespół Biblioteki Publicznej w Łapach dziękuje wszystkim uczestnikom Nocy Bibliotek za liczne przybycie i świetną zabawę. Kolejna Noc już za rok – zapraszamy. Dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe imprezy. A są to firmy i instytucje: PSS Łapy, Cukiernia „U Lecha”, „Arhelan” Burzyńscy, AMTEL, Noris, Dom Książki, SBP Oddział Białystok, Książnica Podlaska, Urząd Miejski w Łapach.