Wykład bibliotekarki Marty Kozłowskiej pt. „Czytanie leczy”

W dniu 11.05.2017 r. studenci UTW w Łapach spotkali się na wykładzie bibliotekarki Marty Kozłowskiej pt. „Czytanie leczy”, aby zapoznać się z terapeutyczną mocą książki. O leczniczej wartości czytania przekonali się już starożytni i nie bez przyczyny nad wejściem do biblioteki w Aleksandrii widniał napis, „Lekarstwo dla duszy”. Książki mają cudowną, terapeutyczną moc. Działają uspokajająco, łagodzą napięcia, odrywają myśli od nieprzyjemnej rzeczywistości. Wykorzystuje się je w leczeniu depresji, nerwicy, a nawet raka. Odpowiednio dobrana lektura pozytywnie wpływa na przebieg zdrowienia, daje nadzieję, pokazuje nowe perspektywy, motywuje do podjęcia działania. W terapii książkami wcale nie chodzi o podsuwanie chorym literatury naukowej czy psychologicznej. Okazuje się, że najwłaściwszą drogę wskazuje nam literatura piękna, powieści obyczajowe, przygodowe, fantasy, kryminały czy romanse, a dobór odpowiedniej książki jest niezwykle istotny. Powinien być zgodny z upodobaniami danej osoby, dostosowany do wieku i zdolności poznawczych czytelnika. Podczas wykładu słuchacze mieli okazję doświadczyć terapeutycznego działania książki. Słuchając przez kilkanaście minut z zamkniętymi oczami lektorki, przenieśli się w kojący świat baśni. Na zakończenie pani Marta zasugerowała nam kilka nazwisk współczesnych autorów książek, których lektura pozwoli nam się zrelaksować i dodać energii. Uczestnicząca w wykładzie dyrektor Biblioteki Barbara Bajda, zapraszała studentów do wypożyczania audiobooków – książek do słuchania. Serdeczne podziękowania pani Marcie w imieniu słuchaczy przekazała prezes UTW Barbara Gogolewska, według których to niecodzienne spotkanie z uzdrawiająca mocą książką, było niewiarygodnym i zadziwiającym doświadczeniem.