„Czytanie porusza” – trzecia ogólnopolska Noc Bibliotek

W sobotni wieczór 3 czerwca w Łapach odbyła się Noc Bibliotek – impreza promująca książki i czytelnictwo. Biblioteka publiczna już po raz trzeci brała udział w tej ogólnopolskiej akcji, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Czytanie porusza”. To wieczorno-nocne wydarzenie kulturalne w niekonwencjonalny sposób promujące biblioteki jako miejsca, w których warto bywać, zainteresowało wielu mieszkańców naszego miasta. Organizatorzy jak co roku przygotowali wiele atrakcji. Imprezę rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem piosenki „Twoja biblioteka” i recytacją wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Dzieci uczestniczyły w kreatywnej rozrywce dla najmłodszych ph. „Rodzinne malowanie” i loterii fantowej „Tajemnicze pudełko”. Z dużym zainteresowaniem obejrzały „Teatrzyk Kamishibai” przedstawiony przez panią Ewę Łapińską oraz film „Dzienniczek cwaniaczka” – ekranizację przebojowej książki dla dzieci. Wiele niecodziennych atrakcji czekało również na dorosłych miłośników biblioteki. Jednym z nich było spotkanie autorskie z panią Małgorzatą Kadysz – trenerem NLP Rozwoju Osobistego, autorką książki „Mężczyzna prosty w obsłudze, czyli kobieta szczęśliwa w związku”. Bohaterka spotkania przekazała słuchaczom dużo dobrej energii , rad i refleksji. Nocy Bibliotek towarzyszyła również muzyka. Można było wysłuchać piosenek w wykonaniu młodej wokalistki Angeliki Siemieniuk oraz słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku pana Antoniego Oleszkiewicza. Wielkich wzruszeń dostarczyła młodzież z Klubu Wolontariuszy, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łapach, przedstawieniem pt. ,,Przez pryzmat…” w reż. Radosława Zaremby. Mimo późnej pory, nocne spotkanie z panem Piotrem Sobieszczakiem, autorem m.in. monografii o Łapach, zgromadziło wielu miłośników historii regionalnej. Publiczność żywo komentowała prezentowane zdjęcia z życia codziennego i wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym mieście w czasach PRL-u. Przez cały czas trwania imprezy można było zwiedzić pomieszczenia biblioteczne, gdzie były wyeksponowane książki z autografem, kroniki biblioteki, a także książki o naszym regionie. Można było skorzystać z nocnego antykwariatu, wziąć książkę w ciemno czy też podziwiać prace pań bibliotekarek prezentowane na wystawie   pt. ”Igłą malowane”, a wykonane techniką haftu krzyżykowego. Warto powiedzieć, że gdyby nie podpis „haft krzyżykowy” wiele osób nie wiedziałoby nawet, że patrzy na obraz „malowany” inaczej. W holu biblioteki podziwiano wystawę prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach pt. „Bohaterowie naszych lektur”. Słodką niespodzianką przygotowaną przez bibliotekę były stoiska z ciastem i przepyszny tort, którego mógł każdy spróbować. Impreza dobiegła końca ok. godz. 23. Trzecie już, nocne odwiedziny w bibliotece uważamy za niezwykle udane. Goście obecni na imprezie ze słowami podziękowania opuszczali budynek biblioteki i zapewniali, że z niecierpliwością czekają na następną edycję.
Przy organizacji imprezy wsparcie finansowe oraz rzeczowe okazali nam sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy. Są to:
– „AMTEL” Firma Telekomunikacyjna Andrzej Muszyński,
– „ARHELAN ” Burzyńscy z Bielska Podlaskiego,