Menu Zamknij

Przedszkolak w bibliotece 2008/2009

„… Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.
Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.
Książki mówią: – Nie zabłądzi ten, kto czyta!
Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej …”
Wanda Chotomska

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były mądre, wrażliwe, a przede wszystkim szczęśliwe. Dzięki książce dziecko rozwija swój język i wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy się umiejętności mówienia i słuchania, kształtuje swoją wrażliwość moralną, doskonali pamięć, a także zaspakaja swoją ciekawość poznawczą oraz potrzeby emocjonalne.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy podejmuje szereg działań na rzecz popularyzacji książki wśród dzieci i młodzieży. Do obcowania z książką zachęcamy też dzieci w wieku przedszkolnym. To, że nie potrafią one czytać, nie ma tu żadnego znaczenia, bo przecież może im czytać ktoś z dorosłych. Dlatego też od kilku lat zostały zainicjowane stałe zajęcia biblioteczne „Przedszkolak w bibliotece” dla dzieci w wieku 3-5 lat.
W bieżącym roku szkolnym w trakcie zajęć dzieci słuchały bajek i wierszyków, malowały farbami, rysowały, lepiły z plasteliny, wycinały, bawiły się i tworzyły własne budowle za pomocą klocków rehabilitacyjnych, uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych. Atrakcją cotygodniowych spotkań była impreza czytelnicza, gdzie głównymi bohaterami były Muminki. W ramach projektu  pn. „Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej” dzieci brały udział w spotkaniu poświęconemu jednemu z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich -Wielkanocy.
Na ostatnich zajęciach, które odbyły się 27 maja 2009 r. wszystkie dzieci otrzymały na pamiątkę kolorowe książeczki, dyplomy, oraz materiały promujące czytanie książek.
Nowa, stała, systematyczna forma pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym daje nam, bibliotekarkom, dużo satysfakcji, a dzieciom wiele radości. Wydaje nam się, że jest to jedna z form wychowania czytelnika na lata następne oraz popularyzacji biblioteki w środowisku. Nasi mali czytelnicy opowiadają o bibliotece innym dzieciom, a te z kolei proszą rodziców o zapisanie ich do biblioteki. Niektórzy rodzice już na kilka miesięcy wcześniej zgłaszają chęć przyprowadzania swoich dzieci na zajęcia. Łapy są małym miasteczkiem. Dzieci, nienależące do przedszkola, praktycznie poza kręgiem rodziny i znajomych, nie mają możliwości kontaktu z innymi równolatkami. Nasze doświadczenia wskazują, że kontakt ten jest bardzo potrzebny.
Dzieci, które uczestniczyły w zajęciach w latach ubiegłych w dalszym ciągu są naszymi aktywnymi czytelnikami. Korzystają ze zbiorów zarówno wypożyczalni, jak i czytelni. Chętnie uczestniczą w zajęciach organizowanych przez bibliotekę, np. w konkursach. Niektóre z nich, w wolnym czasie, przychodzą do biblioteki z koleżankami lub z kolegami, aby np. pograć w gry planszowe.
Dzięki różnorodnym i ciekawym formom pracy z dziećmi biblioteka stała się dla przedszkolaków magicznym miejscem. Tutaj dzieci wyciszają się, potrafią uszanować obecność innych osób. Są bardzo zaangażowane, otwarte i spontaniczne. Bardzo chętnie chodzą do biblioteki.
Mamy nadzieję, że dzieci te również w przyszłości będą czytelnikami biblioteki i będą wiedziały, jak należy korzystać z jej zbiorów, a czytanie książek będzie im kojarzyć się z czymś przyjemnym.

Skip to content