Menu Zamknij

A. Bart – “Rewers”

„Rewers” – Andrzej Bart
28 grudnia ostatni raz w roku 2009 odbyło się spotkanie DKK. Nasi klubowicze pomimo  poświątecznego rozleniwienia  licznie przybyli aby podyskutować nad książką Andrzeja Barta „Rewers”. Akcja „Rewersu” rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – na początku lat 50 XX wieku i współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina, w latach 50 redaktorka w wydawnictwie literackim. Widzimy też Sabinę na początku XXI wieku – to dystyngowana starsza pani, która oczekuje na przylot syna ze Stanów.

„Rewers” – Andrzej Bart
28 grudnia ostatni raz w roku 2009 odbyło się spotkanie DKK. Nasi klubowicze pomimo  poświątecznego rozleniwienia  licznie przybyli aby podyskutować nad książką Andrzeja Barta „Rewers”. Akcja „Rewersu” rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – na początku lat 50 XX wieku i współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina, w latach 50 redaktorka w wydawnictwie literackim. Widzimy też Sabinę na początku XXI wieku – to dystyngowana starsza pani, która oczekuje na przylot syna ze Stanów. Ale przeszłość jest w powieści Barta ważniejsza. Niespełna trzydziestoletnia Sabina, mieszkająca w Warszawie z matką i babcią, nie ma jeszcze męża, a czas ucieka. Podobają jej się dyrektor wydawnictwa i poeta, którego wiersze przygotowuje do druku, także matka podsyła jej kolejnego adoratora.  Kobieta nie może się jednak zdecydować, aż do chwili, gdy w jej życiu pojawi się czarujący i wyjątkowo przystojny Bronisław. Bronisław Falski, amant idealny, mężczyzna piękny i kuszący, wspaniała partia dla Sabiny, do momentu, w którym dziewczyna odkrywa, że jest on tajnym agentem .
Jest to powieść obyczajowa, z elementami tragedii i kryminału, dynamiczna, sugestywna,  intrygująca. Zmusza do zastanowienia się nad tym, jak życie może zmienić jedno zdarzenie. Jak wszyscy zgodnie stwierdziliśmy nie jest to może lektura z „górnej półki”, ale czytało się ją dobrze. Powieść „Rewers” oparta jest na scenariuszu filmu pod tym samym tytułem, zdobywcy nagrody głównej 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Być może film bardziej obrazowo przedstawił okres komunizmu z tego okresu i zgodnie stwierdziliśmy, że dobrze byłoby go obejrzeć aby mieć porównanie.
Nasze spotkanie to również podsumowanie i refleksja nad lekturami mijającego roku. Wspominaliśmy książki, które zapadły nam w pamięci i te dawno zapomniane. Życzyliśmy sobie nawzajem ciekawej lektury i burzliwych dyskusji na nadchodzący 2010 rok.

Skip to content