REMIKSUJEMY BIBLIOTEKĘ

Projekt “Remiksujemy bibliotekę” przygotuje młodych ludzi do twórczego i krytycznego korzystania z mediów i nowoczesnych technologii informacyjnych poprzez organizację cyklu warsztatów medialnych skierowanych do młodzieży oraz ogłoszenie otwartego konkursu na najlepszy remiks słowno-muzyczny klasyki polskiej literatury. Warsztaty realizowane będą wspólnie z trzema bibliotekami publicznymi z różnych rejonów Polski. Jedną z nich jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy. Konkurs polega na stworzeniu remiksu słowno-muzycznego z wykorzystaniem fragmentu audiobooka lektur szkolnych ze stron dostępnych na stronie Czytamy Słuchając lub WolneLektury.pl oraz muzyki  – własnej lub dostępnej w Internecie na wolnej licencji. Konkurs organizuje Fundacja Nowoczesna Polska w ramach projektu „Remiksujemy bibliotekę”. W ramach warsztatów, które odbyły się w nowoczesnej pracowni informatycznej Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czrnieckiego w Łapach dn. 27 września młodzież poznała zagadnienia związane z otwartymi zasobami internetowymi, wolnymi licencjami, obróbką programów do tworzenia muzyki oraz podstawami prawa autorskiego. Efektem warsztatów będą stworzone przez 16 uczestników (7 z I LO i 8 z ZSM) remiksy fragmentów lektur szkolnych z muzyką własnego autorstwa lub udostępnianą na wolnej licencji w Internecie. Warsztaty poprowadził realizator dźwięku i didżej Marcin Kwazar oraz specjalista ds. zasobów internetowych i wolnych licencji, bibliotekarz Kamil Śliwowski. W czasie realizacji projektu zostanie również nagranych 12 godzin audibooków lektur szkolnych do wykorzystania przez uczestników warsztatów do tworzenia własnych literackich remiksów słowno-muzycznych. Za 2 tygodnie odbędzie się w bibliotece krótkie spotkanie podsumowujące efekty wspólnej pracy. Dyrekcji Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach składamy serdeczne podziękowania za udostępnienie sali komputerowej, w której przeprowadzone były warsztaty.