Rocznicowa wystawa „150 lat Kolei Warszawsko-Petersburskiej”

W tym roku obchodzimy 150-lecie uruchomienia Warszawsko-Petersburskiej Linii Kolejowej. Z tej okazji w Bibliotece przygotowano jubileuszową wystawę. Budowa linii kolejowej łączącej Petersburg – ówczesną stolicę Cesarstwa Rosyjskiego z Warszawą, będącą ośrodkiem administracyjnym Królestwa Polskiego (zaboru rosyjskiego), rozpoczęta została w 1851 ze środków rządu rosyjskiego. W grudniu 1862 ukończono całą trasę: Petersburg – Gatczyna – Ługa – Psków – Dźwińsk – Wilno – Białystok – Łapy – Warszawa i oddano linię kolejową do użytku. Uruchomienie Kolei Warszawsko-Petersburskiej na całym odcinku miało znaczenie przełomowe dla dziejów miejscowości, przez które została wytyczona. Stało się impulsem do gwałtownego rozwoju gospodarczego i demograficznego. Dzięki drodze żelaznej również Łapy zawdzięczają swój rozwój, budowę i funkcjonowanie wielkiego zakładu remontującego tabor kolejowy. W holu Biblioteki można obejrzeć kronikę ZNTK spisaną przez Stanisława Mierzejewskiego oraz oryginalne fotografie i dokumenty pochodzące ze zbiorów Sławomira Maciejewskiego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Łap i okolic do zwiedzania naszej wystawy w godzinach otwarcia naszej placówki.