„Biblioteka jako przestrzeń dyskusji o sprawach lokalnych” – podsumowanie projektu

W ostatnich dniach listopada w Centrum Zielna w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Biblioteka jako przestrzeń dyskusji o sprawach lokalnych” prowadzony jest przez Fundację Civis Polonus w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Bila i Melindy Gates oraz Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. W tym projekcie wzięła udział Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy. Najważniejszym jego celem był rozwój biblioteki jako przestrzeni dialogu i dyskusji o sprawach społeczności lokalnej, poprzez prowadzenie przez biblioteki spotkań, dyskusji, konsultacji społecznych z mieszkańcami. Pierwszy temat przeprowadzonych konsultacji to: „Klimat rozwoju przedsiębiorczości w gminie Łapy” zrealizowany we współpracy z Ośrodkiem Przedsiębiorczości przy Urzędzie Miejskim w Łapach, a „Rozwiązywanie problemów społecznych w gminie Łapy” to drugi temat przeprowadzony we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łapach. Ostatnim etapem projektu było 3-dniowe szkolenie wszystkich uczestników w Warszawie, które było inspirującym spotkaniem mającym na celu zapoznanie się i zwiększenie świadomości na temat tego, jak Biblioteka może stać się centrum społeczności lokalnej, które odpowiada za dialog z mieszkańcami gminy. Było to kolejne doświadczenie dla naszej placówki i przekonanie, iż jest ona instytucją wielofunkcyjną, otwartą na potrzeby lokalne. Zwieńczeniem projektu wydana zostanie publikacja upowszechniająca nowy model pracy biblioteki.