Biblioteka w Łapach weźmie udział w międzynarodowym projekcie „Wieczór z Rzecznikiem”.

Spośród 50 zgłoszeń z całej Polski zespół Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia „Stop-klatka” wyłonił 15 bibliotek, które zostaną partnerami Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu „Wieczór z Rzecznikiem”.BibliotekaPubliczna Miasta i Gminy Łapy została zakwalifikowana do udziału w tym przedsięwzięciu.Projekt dotyczy upowszechniania wiedzy i poszerzania świadomości w społeczności lokalnej na temat podstawowych praw obywatelskich, a w szczególności praw pacjenta, praw konsumenta oraz prawa dostępu do informacji publicznej, a jego celem głównym jest promocja praw podstawowych określonych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Projekt „Wieczór z Rzecznikiem” realizowany jest w ramach szerokiej inicjatywy Komisji Europejskiej – programu „Prawa podstawowe i obywatelstwo”. Przygotowany został przez pięć organizacji partnerskich z pięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej: Centrum Edukacji Obywatelskiej przy Uniwersytecie Masaryka (Czechy), Uniwersytet w Lublanie (Słowenia), Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej (Polska), Rumuńskie Stowarzyszenie Uczenia się przez Całe Życie (Rumunia) oraz Jaan Tõnisson Institute (Estonia). Projekt ten objęło patronatem dwóch dodatkowych partnerów – Biuro Rzecznictwa Praw Obywatelskich Słowenii oraz Instytut Rzeczników Praw Obywatelskich. Projekt finansowany jest ze środków Komisji Europejskiej (Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości).

Spotkania w Łapach są zaplanowane na styczeń i luty 2014 roku a tematyka dotyczyć będzie praw pacjenta. W programie przewiduje się:

1. Spotkanie pt.: „Edukacja zdrowotna w bibliotece” – poświęcone problematyce chorób cywilizacyjnych oraz ich profilaktyce(14 styczeń 2014r.)

2. „Wieczór z Rzecznikiem”, w którym wg przygotowanego scenariusza odbędzie się:

-Projekcja filmu dokumentalnego, pokazującego prawdziwą historię osoby, której prawa zostały naruszone i która postanowiła walczyć o sprawiedliwość.

-Warsztaty teatralne przeprowadzone metodą dramy – ich tematem będzie historia osoby przedstawionej w filmie oraz przykłady praw, które zostały naruszone. –

-Dyskusja z udziałem przedstawiciela Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, do której zaproszeni zostaną wszyscy uczestnicy spotkań. W trakcie dyskusji poruszone zostaną inne kwestie związane z naruszeniem praw zapisanych w Karcie Praw Podstawowych.

Wszyscy uczestnicy „Wieczoru z Rzecznikiem” otrzymają zestaw materiałów, które przybliżać będą kwestie związane z prawami podstawowymi oraz z działalnością Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

O poszczególnych działaniach bibliotecznych podejmowanych w ramach projektu będziemy szczegółowo informować w trakcie jego trwania.