Wielokulturowość – Uhowo jest na tak!

Filia Biblioteczna w Uhowie wzięła udział w akcji „Wielokulturowość – jestem na tak!” zainicjowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. 7 sierpnia odbyły się zajęcia z książką „Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko”. Opowiada ona historię 11-letniego Tomka, który podróżuje z rodzicami po świecie i opisuje spotkane pojazdy różnego typu – zarówno te nowoczesne, jak i te, którymi ludzie przemieszczali się przed wiekami. Niektóre ze starych pojazdów są używane do dziś. W trakcie zajęć dzieci poznały niebezpieczną i pełną wirów rzekę Mekong. Dowiedziały się, dlaczego łodzie po niej pływające mają oczy – otóż Wietnamczycy wierzą, że duchy i demony z rzeki Mekong przestraszą się i uciekną, kiedy zobaczą taką łódź z oczami, w ona dzięki temu bezpiecznie dopłynie do portu. Następnie każdy z uczestników mógł samodzielnie wykonać maskę na oczy tak, aby była straszna i można się było jej przestraszyć. Dzieci dowiedziały się również, gdzie leży jezioro Titicaca i jak bardzo wysoko jest położone. Jezioro to porośnięte jest dookoła trzciną totora – można z niej budować łodzie, domy, można ją także jeść. Uczestnicy mieli okazję wykonać swoją łódź z takiej „trzciny”. Po zajęciach dzieci zabrały swoje prace i szerokie uśmiechy do domu.