“Nauczymy się na pamięć tego kraju” – wystawa z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

W tym roku przypada 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Święto Narodowe zostało ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Z tej okazji biblioteka w Łapach zorganizowała wystawę pn. “Nauczymy się na pamięć tego kraju”. Większość prezentowanych na niej książek i fotografii pochodzi ze zbiorów placówki. Doniosłe wydarzenie w dziejach było opiewane w poezji, szeroko pojętej literaturze jak również i malarstwie. Ekspozycja przedstawia sylwetki czołowych twórców konstytucji, polskie pieśni patriotyczne, a także reprodukcję dzieła Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791”, którą artysta namalował w stulecie jej ogłoszenia. W literaturze polskiej odnaleźć możemy akcenty tego podniosłego zdarzenia min. w: „Panu Tadeuszu” A. Mickiewicza, „Pięknym Potockim” G. Pauszer-Klonowskiej czy poezji F. Karpińskiego i J. Krasickiego. Ekspozycję uzupełniają patriotyczne cytaty i symbole narodowe. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia placówki od 1 do 31 maja.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Zapraszamy!