Menu Zamknij

Ekologiczny Tydzień Czytania – XV Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy od lat bierze udział w realizacji projektów inicjowanych m.in. przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, które poświęcają wiele uwagi wczesnym kontaktom małego dziecka z książką i biblioteką. Organizując różne imprezy czytelnicze zachęcamy rodziców do codziennego głośnego czytania baśni i legend swoim pociechom.

Zorganizowanie akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” ma na celu propagowanie idei głośnego czytania wśród młodych czytelników i wydobycie korzyści płynących z twórczego kontaktu z literaturą. Bo skoro czytanie książek rozwija wyobraźnię, bogaci język, uczy abstrakcyjnego myślenia, to uważamy, że warto podjąć działania by stało się ono dla dzieci prawdziwą przyjemnością.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy od lat bierze udział w realizacji projektów inicjowanych m.in. przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, które poświęcają wiele uwagi wczesnym kontaktom małego dziecka z książką i biblioteką. Organizując różne imprezy czytelnicze zachęcamy rodziców do codziennego głośnego czytania baśni i legend swoim pociechom.

W myśl tej idei nasza biblioteka włączyła się w obchody XV Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania ph „Cała Polska Czyta Dzieciom ph. Czytanie uskrzydla. W tym roku postawiliśmy na ekologię – dlatego zaprosiliśmy do czytania książek przedstawicieli zawodów związanych z przyrodą, zwierzętami, którzy na co dzień zarażają swoją pasją do otaczającego nas świata – pana Nadleśniczego Grzegorza Marka Godlewskiego z Nadleśnictwa Rudka, panią leśnik Justynę Bujnowską Matos da Costa z Ośrodka Edukacji Leśnej „Cyraneczka” w Pietkowie, pana weterynarza Wojciecha Pilawskiego – właściciela Przychodni Weterynaryjnej w Łapach, panią Marzennę Bielonko – z Narwiańskiego Parku Narodowego.

W dniach 30 maja – 3 czerwca br. wspólnie z dziećmi z Katolickiej Szkoły Podstawowej, z Przedszkola Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2, Przedszkola Nr 2 spotkaliśmy się w bibliotece, aby wysłuchać różnych opowieści czytanych przez wyżej wymienionych gości. Każdy z nich z wielkim zaangażowaniem i sympatią dla dzieci czytał wybrane przez nas, bądź to swoje teksty bajek i wierszy. Czytający z wielką pasją opowiadali o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy związanej z lasem, ekologią i zwierzętami. Ku naszemu zaskoczeniu dzieci miały mnóstwo pytań do każdego z zaproszonych gości. Nikt z uczestników nie pozostał bez odpowiedzi na swoje zapytanie. Ogromną niespodziankę sprawił dzieciom pan Grzegorz Godlewski – Nadleśniczy, który przywiózł ze sobą upominki w postaci cukierków i książeczek, a najaktywniejsi uczestnicy zostali obdarowani śmiesznymi długopisami i specjalnymi odblaskami. W ostatnim dniu akcji CPCD oprócz wysłuchanej bajki, przedszkolaki mogły obejrzeć prezentację multimedialną o gatunkach zwierząt i roślin jakie można spotkać w Narwiańskim Parku Narodowym. Każde z tych spotkań było bardzo ciekawe i pouczające. Wiele przekazanych treści miało dla nas charakter odkrywczy, a całość na pewno wykształciła w nas większą wrażliwość na przyrodę i ekologię.
Cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszych murach tak szczególne osoby, związane z przyrodą i ekologią, które swoim zaangażowaniem i pasją zarażają drugiego człowieka poszanowaniem dla przyrody i zwierząt.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy składa serdeczne podziękowanie za przyjęcie zaproszenia i zapewnienie atrakcji dzieciom:

– Panu Nadleśniczemu Grzegorzowi Markowi Godlewskiemu z Nadleśnictwa Rudka,

– Pani leśnik Justynie Bujnowskiej Matos da Costa z Ośrodka Edukacji Leśnej „Cyraneczka” w Pietkowie,

– Pana weterynarzowi Wojciechowi Pilawskiemu – właścicielowi Przychodni Weterynaryjnej w Łapach ul. Brańska 2,

– Pani Marzennie Bielonko – z Narwiańskiego Parku Narodowego,

– Panu Wiesławowi Biernatowi – za wykonanie zdjęć i filmów.

Do zobaczenia za rok!

Skip to content