Rozmowy w bibliotece – „Pokonać samego siebie – wspomnienia o Waldku Kikolskim”

W tym roku po raz siedemnasty rywalizować będziemy w Biegu Ulicznym im. Waldemara Kikolskiego. Aby bardziej przybliżyć i podkreślić sylwetkę patrona biegu Biblioteka Publiczna zorganizowała szereg spotkań z młodzieżą szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich pt. „Pokonać samego siebie – wspomnienia o Waldku Kikolskim”.

W tym roku po raz siedemnasty rywalizować będziemy w Biegu Ulicznym im. Waldemara Kikolskiego. Aby bardziej przybliżyć i podkreślić sylwetkę patrona biegu Biblioteka Publiczna zorganizowała szereg spotkań z młodzieżą szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich pt. „Pokonać samego siebie – wspomnienia o Waldku Kikolskim”. Uczestnicy spotkań mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną oraz “poczuć w dłoniach smak zwycięstwa” oglądając autentyczne medale zdobywane przez mistrza biegania. Refleksją o tym niezwykłym człowieku, wysportowanym i przystojnym intelektualiście, podzielił się z młodzieżą współorganizator biegu, dyrektor Ośrodka Kultury Fizycznej Adam Protasiewicz. Spotkania – to opowieści o sportowcu, który tak jak wielu innych niepełnosprawnych szukał swojego miejsca na ziemi przekonując, że może mieć też coś do powiedzenia w sporcie i życiu publicznym. Walczył i wygrywał na bieżniach prawie wszystkich kontynentów, był najszybszym maratończykiem spośród słabo widzących biegaczy globu. Gdyby nie sport i znacznie osłabiony wzrok, życie Waldka potoczyłoby się może zupełnie inaczej. Nie umiał żyć bez ambitnych wyzwań. Cieszyły go sukcesy, kusiła nowa przygoda, marzył o wyprawach w Himalaje. Był dowcipny, spontaniczny, miły i zawsze pogodny. Mówił o sobie „Lubię żartować, a nawet i trochę powygłupiać się. Upodobałem sobie absurdalność i paradoks. Czasem przysparza mi to przyjaciół, a czasem wrogów. Uwielbiam rozmowy z ludźmi, ale moim przyjaciołom nie jest ze mną łatwo. Ja daję całego siebie, ale od nich oczekuję tego samego”. Dzięki systematycznej pracy zdobywał uznanie i sukces. Niestety, Jego kariera została przerwana w wyniku tragicznego wypadku 1 maja 2001 roku. Od tego czasu w Łapach corocznie odbywa się Bieg Uliczny im. Waldemara Kikolskiego, który gromadzi rzesze uczestników, łączy przyjaciół i sportowców. Niech te niezwykłe osiągnięcia wybitnego mieszkańca Łap pozostaną wzorem i dumą dla nas wszystkich, a w szczególności młodego pokolenia.