„Wiślanym szlakiem” – XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając znaczenie Wisły w naszym życiu ogłosił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Włączając się w ogólnopolskie obchody Biblioteka Publiczna w Łapach zorganizowała XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom ph. „Wiślanym szlakiem”. W zajęciach wzięły udział dzieci ze Szkół Podstawowych Nr 1, Nr 2, Katolickiej Szkoły Podstawowej w Łapach oraz ze Szkoły Podstawowej w Łupiance Starej. Głównym celem warsztatów było poznanie różnych regionów Polski, przez które przepływa rzeka Wisła. Na początku zajęć dzieci poznały historię powstania rzeki, następnie „podróżując” po Polsce szlakiem Królowej Polskich Rzek odwiedziły królewski Kraków, Warszawę ze stojącą nad brzegiem Syrenką, Toruń pachnący piernikiem oraz Gdańsk z królem wód Neptunem. Uczniom zaproponowano wysłuchanie legend w przepięknej interpretacji wolontariuszy z Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach. Dzieci chętnie włączyły się do śpiewania piosenek „Płynie Wisła płynie” oraz” Jestem Polakiem”, w skupieniu wysłuchały hejnału mariackiego. Nie zabrakło zabaw ruchowych i integracyjnych, które zachęciły uczestników do współdziałania . Dynamika zajęć sprawiła, że nie było miejsca na nudę. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał dyplom „Wytrwałego wędrowca”.
Były to ciekawe i inspirujące zajęcia edukacyjne, pokazujące dzieciom piękno naszego kraju. Warto go zwiedzać i poznawać.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy składa serdeczne podziękowanie Wolontariuszom i nauczycielom z Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach za pomoc przy organizacji XVI OTCD oraz za przepiękne przeczytanie legend.
Do zobaczenia za rok!