Seniorzy rozpoczęli projekt pn. „Życie darem, zdrowie bogactwem – aktywnie w trzeci wiek”

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach działający przy łapskiej Bibliotece rozpoczął realizację zadania publicznego pt. „Życie darem, zdrowie bogactwem – aktywnie w trzeci wiek”. Projekt został dotowany przez Urząd Miejski w Łapach i zakłada profilaktykę zdrowotną, edukacyjną, a także rekreacyjno – sportową wśród łapskich seniorów oraz słuchaczy UTW. Realizację projektu zainicjowaliśmy 4 października br. wycieczką do Poczopka w Puszczy Knyszyńskiej. Podczas sportowego marszu nordic walking podziwialiśmy uroki Silvarium – ogrodu leśnego z malowniczymi mostkami, ciekawymi rzeźbami z drewna i kamienia oraz aleją drzew zwaną Alejką Feng – Shui. W trakcie spaceru mieliśmy możliwość obejrzeć unikalne zegary słoneczne, a ewenementem na skalę światową był techniczno-słoneczny zegar dendrologiczny, którego tarcza wykonana jest z pnia dwustuletniego dębu. Dużym zainteresowaniem seniorów cieszyło się strigiforium – dom sów z dumnie prezentującymi się ptakami oraz Galeria Na Skraju Puszczy, w której podziwiać mogliśmy zwierzęta i rośliny naszych okolicznych lasów. Jednak najwięcej emocji wzbudził megalitowy park z mnóstwem ogromnych głazów narzutowych, w obrębie którego zrekonstruowano celtycki krąg kamienny. Niewątpliwą atrakcją była jedna z największych i najpiękniejszych żab w Europie – kamienna Bufosława, którą trzeba było obdarować trzykrotnym pocałunkiem, aby spełniła nasze marzenia. Dotlenieni czystym, leśnym powietrzem, pełni zapału do dalszego zwiedzania, ruszyliśmy w drogę, która wiodła nas do Perły Podlasia – Białegostoku. Miasto, tak nam bliskie, a jednocześnie dalekie, odkrywaliśmy na nowo z dużą ciekawością. Wstąpiliśmy do Centrum im. Ludwika Zamenhofa, podziwialiśmy Pałac Branickich – jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich, pasaż Rynku Kościuszki z jego zabudową oraz Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. Aleją Bluesa, deptakiem przypominającym wyglądem klawiaturę fortepianu, doszliśmy do parku Planty, gdzie przywitała nas rzeźba dumnie siedzącego psa Kawelina. Nieco zmęczeni, jednak naładowani pozytywną energią, późnym popołudniem wróciliśmy do domu, Cieszy nas, iż ten turystyczno-sportowy wyjazd umożliwił nam aktywnie spędzić czas, zintegrował łapskich seniorów oraz pozwolił poznać wyjątkowe miejsca naszego magicznego Podlasia.

Uczestnicy projektu w Poczopku w Puszczy Knyszyńskiej
Sportowy marsz nordic walking w Silvarium
Seniorzy podczas wycieczki
Kamienna Bufosława