Warsztaty dziennikarskie w Bibliotece w Uhowie

W Filii Bibliotecznej w Uhowie zakończyły się właśnie warsztaty dziennikarskie [RED]akcja! skierowane do uczniów klas V i VI Szkoły Podstawowej. [RED]akcja! to projekt realizowany przez Wydawnictwo Aga Press oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To cykl spotkań, których celem było rozbudzenie w młodych ludziach pasji pisania, zainspirowanie ich do poszukiwania ciekawych tematów, uwrażliwienie na problemy społeczne i nie tylko. W czasie warsztatów uczestnicy poznali różne formy dziennikarskie: notatkę prasową, wywiad i reportaż. Zapoznali się również z zagadnieniami etyki dziennikarskiej: wiarygodność źródła, szacunek dla rozmówcy, informatora, konsekwencje ujawniania informacji.Zwieńczeniem naszych warsztatów było spotkanie z panią Dorotą Kuc – regionalną dziennikarką telewizyjną. Pani Dorota opowiedział nam, jak wygląda praca dziennikarza. Przedstawiła proces powstawania materiału, jego montowanie – okazało się, że jest to długa i niełatwa droga. Poznaliśmy również słownictwo dziennikarskie: biała, off, przebitka, setka, prompter, szpigiel. Każdy z nas mógł przez chwilę być prezenterem i przekonać się, że nie jest to łatwe zajęcie. Na koniec mogliśmy usłyszeć kilka zabawnych i mrożących jednocześnie krew w żyłach anegdot z życia dziennikarza. Spotkanie było niezwykle udane i ciekawe!

Dzięki warsztatom dziennikarskim biblioteka otrzymała półroczną prenumeratę „Victora Juniora”.

Warsztaty dziennikarskie w Bibliotece w Uhowie