Andrzejkowe wróżby w bibliotece

Andrzejki od najdawniejszych czasów wiązały się z różnymi obrzędami, wróżbami i przepowiedniami. Podążając śladami pradawnych zwyczajów, również w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy zorganizowano dzień Magii i Wróżb.
Andrzejki , czyli ostatni dzień listopada to czas, w którym wszyscy się bawimy, spotykamy z przyjaciółmi. Dla jednych Andrzejki związane są wyłącznie z zabawą, natomiast dla innych to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. W magiczny wieczór andrzejkowy spełniają się przepowiednie i wróżby, a tych nie zabrakło 27 listopada br. w Oddziale dla Dzieci.

W tym roku zaprosiliśmy do zabawy dzieci z Przedszkola Nr 1 w Łapach. Do biblioteki przywiodła je ciekawość tego, co przyniesie im przyszłość. Impreza rozpoczęła się informacją o tradycji wróżb. Uczestnicy z przymrużeniem oka przystąpili do wróżb katarzynkowo-andrzejkowych. Wrzucali grosik do stojącej miski z wodą, aby spełniły się ich najskrytsze marzenia wypowiadając zaklęcie: „Hokus – pokus, czary – mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary”. Następnie wróżyli kim będą w przyszłości, czy spełnią się ich oczekiwania. Wróżby ukryte były na wypisanych karteczkach. Ustawiając kolejno buty w kierunku drzwi przedszkolaki śledziły, które z nich najszybciej wyjdzie za mąż. Podczas spotkania dzieci wysłuchały bajki o tradycjach andrzejkowych. Na zakończenie imprezy uczestnicy otrzymali prezent od kominiarza – zostali posmarowani sadzą po noskach. Teraz będziemy czekać, czy wróżby się spełnią.

Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do poznania naszej ludowej tradycji.