Niekonwencjonalną formę miało spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy w partnerstwie z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach międzynarodowego projektu, pt. “Wieczór z Rzecznikiem’’, które odbyło się dnia 25 lutego 2014 r.
Niekonwencjonalną formę miało spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy w partnerstwie z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach międzynarodowego projektu, pt. “Wieczór z Rzecznikiem’’, które odbyło się dnia 25 lutego 2014 r. Głównym celem przedsięwzięcia było upowszechnianie praw obywatelskich, politycznych, ekonomicznych i socjalnych obywateli europejskich oraz wszystkich osób mieszkających na terytorium Unii określonych w Karcie Praw Podstawowych Unii. Tematem poruszanym podczas spotkania były „Prawa pacjenta”.
Uczestnicy wzięli udział w warsztatach teatralnych poprowadzonych innowacyjną metodą dramy, przygotowaną przez ekspertów ze Stowarzyszenia Stop-Klatka. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w krótkiej scence prezentującej sytuację łamania praw człowieka oraz wcielenia się w osoby walczące o swoje prawa. Dzięki tej metodzie łatwiej można było zrozumieć pozycję osoby, której prawa zostały naruszone, poznać kontekst danej sytuacji oraz sprawdzić własne możliwości radzenia sobie w podobnych okolicznościach.
Zaprezentowane w spektaklu sytuacje spuentowała przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z Warszawy pani Ewa Osińska. W trakcie dyskusji z publicznością zwróciła uwagę na to, które zachowania stanowiły naruszenie prawa, godności osobistej oraz były nieetyczne. Wyjaśniła również, co w świetle przepisów może zrobić pacjent, kiedy jego prawa zostaną naruszone i do kogo zwrócić się o pomoc. Uczestnicy w bardzo żywiołowej dyskusji wyrazili swoje wątpliwości i opinie ponieważ, wielokrotnie mieli do czynienia z sytuacją łamania praw. Przedstawicielka RPO zaakcentowała, że jako pacjenci nie jesteśmy zdani tylko na siebie, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich. Dostępne były również materiały informacyjne dotyczące Karty Praw Podstawowych (broszury, foldery, ulotki) i każdy z uczestników mógł je sobie zabrać do domu.