Zbiory Biblioteki obejmują:

• księgozbiór podstawowy,
  • zbiory specjalne (audiobooki, płyty CD i DVD z filmami i muzyką, dokumenty życia społecznego, dokumenty elektroniczne),
  • czasopisma bieżące i oprawne.

Działania

Oferta Biblioteki skierowana jest do różnych grup odbiorców. Placówka jest miejscem wydarzeń ważnych dla upowszechniania i rozwoju czytelnictwa oraz promocji kultury. Naszymi partnerami w działaniach popularyzujących książkę są biblioteki różnego szczebla, przedszkola i szkoły, instytucje użyteczności publicznej, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje. Biblioteka wspiera inicjatywy społeczne podejmowane na rzecz integracji i rozwoju lokalnego środowiska.
Prowadzone przez Bibliotekę działania skierowane są do osób w każdym wieku. Obejmują one szereg form służących rozwojowi edukacji i kultury oraz upowszechnianiu czytelnictwa. Są to m.in.:

• wystawy, np. rocznicowe, tematyczne,
  • spotkania, m.in.: autorskie, literackie, z ciekawymi ludźmi,
  • warsztaty,
  • lekcje biblioteczne,
  • konkursy,
  • współpraca z wolontariuszami,
  • ferie zimowe i letnie,
  • sobotnie spotkania dla dzieci Bajkowe Poranki,
  • klub filmowy dla dzieci Filmołap,
  • Dyskusyjny Klub Książki.

– Wychodząc naprzeciw potrzebom osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, zamieszkałych na terenie Łap, Biblioteka prowadzi bezpłatną usługę „KSIĄŻKA NA TELEFON” polegającą na dostarczaniu książek do domu. Aby z niej skorzystać, wystarczy skontaktować się telefonicznie lub drogą elektroniczną i poprosić o dostarczenie wybranych tytułów na wskazany adres.
– W ramach konsorcjum Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego oraz sieci podlaskich bibliotek publicznych Biblioteka oferuje czytelnikom bezpłatne kody umożliwiające dostęp do cyfrowej wypożyczalni Legimi.
– Biblioteka włącza się w ogólnopolskie akcje i kampanie społeczne na rzecz promocji książki, czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy m.in.: Tydzień Bibliotek, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom „Cała Polska czyta dzieciom”, Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek.
– Biblioteka pozyskuje środki pozabudżetowe na realizację projektów związanych z promocją literatury oraz szeroko rozumianą kulturą i edukacją.

Uniwersytet Trzeciego Wieku

W odpowiedzi na potrzeby seniorów w 2009 roku Biblioteka zaangażowała się w proces powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 2011 roku zyskał on status stowarzyszenia i od tej pory sukcesywnie się rozwija. Jego członkowie chętnie angażują się w działania Biblioteki, która jednocześnie aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy UTW.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

• Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki (1961)
  • Wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki (1993)
  • Wyróżnienie w konkursie „Mój Powiat” (2002)