Za nami święta Bożego Narodzenia i sylwester. Zaczął się nowy rok, a wraz z nim karnawał, czas balów i zabaw, który będzie trwał od Trzech Króli do Wielkiego Postu.
Za nami święta Bożego Narodzenia i sylwester. Zaczął się nowy rok, a wraz z nim karnawał, czas balów i zabaw, który będzie trwał od Trzech Króli do Wielkiego Postu. Warto przyjrzeć się temu okresowi z kilku co najmniej powodów. Z jednej strony można porównać dawny karnawał i obecny, z drugiej popatrzeć, w jaki sposób zamierzamy go spędzać oraz jak ten czas widziany jest oczyma dziecka. A może o karnawale całkiem już zapomnieliśmy? Zachęcamy do odwiedzenia naszej biblioteki, obejrzenia przygotowanej wystawy i odpowiedzenia sobie na stawiane pytania, zwłaszcza że karnawał właśnie się zaczyna. W naszym kraju karnawał pojawił się za czasów szlachty sarmackiej, a staropolskie obchody określane były jako zapusty. W Polsce bawiono się wtedy bardzo hucznie. Szczególnie popularne były kuligi, polegające zazwyczaj na odwiedzaniu się sąsiadów z całej okolicy oraz maskarady.
My sobie jedziem kuligiem;
I w noc i we dnie,
Wesołe, szalone, przednie:
Maska twarz kryje – a kto chce wiedzieć,
Skąd my i czyje, to odpowiedzieć
śmiechem i krzykiem:
Szczera ochota
Otwiera wrota…
Były to zabawy wyłącznie stanu wyższego czyli szlachty i magnaterii. Obecnie bale i imprezy karnawałowe nie są już tak huczne jak dawniej, jednak szaleństwo większych czy mniejszych imprez i zabaw ogarnia cały świat i nic nie wskazuje na to, by tradycje karnawałowe miały odejść w zapomnienie. Tyle o tradycji, a nam nie pozostaje nic innego, jak zaprosić do obejrzenia wystawy i zaśpiewać za Jerzym Połomskim: „Gdzieś Hiszpania za górami, a tu zima, karnawał jest z nami”. Życzymy udanej zabawy!