Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 25 listopada, rozmawialiśmy o książce Emmy Donoghue pt. „Pokój”.
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 25 listopada, rozmawialiśmy o książce Emmy Donoghue pt. „Pokój”. To niezwykła historia, a inspiracją do jej powstania stały się losy Elisabeth Fritzl i Nataschy Kampusch. Autorka przedstawia w niej rzeczywistość opisaną językiem pięcioletniego chłopca, dla którego Mama jest jedyną osobą, którą zna, a Pokój – domem i całym światem jednocześnie. Chociaż oboje przebywają w zamkniętym pomieszczeniu, to bezgranicznie kochająca swoje dziecko matka każdego dnia stara się czynić ich życie jak najnormalniejszym.
“Pokój” to tragiczna historia, która na długo zapada w pamięć. Ukazuje złożoność świata i rządzące nim reguły widziane oczami wyizolowanego dziecka. Wiele rzeczy nie jest powiedziane wprost, ale łatwo można się ich domyślać.
Uczestniczki spotkania uznały, że to trudna i wstrząsająca lektura. Oddziałuje z niezwykłą siłą. Uwagę klubowiczek zwrócił jedyny w swoim rodzaju sposób, w jaki pisarka buduje wspólnotę przeżyć między czytelnikiem a bohaterami, wzbudzając trudne do zniesienia emocje. Mocną stroną tej historii – co wszystkie zgodnie podkreśliłyśmy – jest to, że chociaż opowiada o niewyobrażalnym cierpieniu i braku jakiejkolwiek nadziei, to jednocześnie jest świadectwem, że można tę nadzieję ożywić i znaleźć siłę, by zawalczyć o wolność.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 30 grudnia. Naszą lekturą będzie książka Janiny Lesiak pt. „Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej”.