W związku z przypadającą w grudniu ub.r. 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i przygotowaną przez bibliotekę wystawą pt. „Stan wojenny – wspomnienia po latach”, 25 stycznia zaprosiliśmy mieszkańców Łap na wieczór wspomnień pod hasłem “Stan wojenny w pamięci zachowany”.
Prezentowana w holu biblioteki wystawa doskonale wprowadziła w tematykę naszego spotkania, a zgromadzone na niej eksponaty pomogły cofnąć się w czasie i obudzić wspomnienia z tamtych lat. W Sali widowiskowo-multimedialnej została wyświetlona prezentacja, która powstała na podstawie pomysłu i materiałów opracowanych przez Dyrektor ZSM i Prezes Łapskiego Towarzystwa Regionalnego im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego Panią Dorotę Kondratiuk. Zawarte w niej hasła stanowiły swego rodzaju przewodnik po toczącej się dyskusji.
Na spotkaniu obecni byli działacze opozycji – Pani Barbara Jurkiewicz i Pan Janusz Kurzyna. Cieszy nas, że na wieczorze pojawili się również młodzi ludzie – przedstawiciele nowo wybranej Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łapach. Swoją obecnością zaszczycił nas Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Pan Sławomir Maciejewski. Pochodzące z jego prywatnych zbiorów materiały stanowią znaczną część ekspozycji „Stan wojenny – wspomnienia po latach”, a należące do niego fotografie – wyłożone na stolikach – można było obejrzeć podczas spotkania.
Był to wieczór pełen osobistych wspomnień o codziennym życiu w czasie stanu wojennego, a jednocześnie doskonała lekcja historii. Usłyszeliśmy o aresztowaniach, kartkach na większość podstawowych produktów, zakazie zmiany miejsca pobytu bez pozwolenia, emigracji, kontroli korespondencji… A to tylko niektóre ograniczenia, z którymi przyszło zmagać się Polakom w tamtym trudnym okresie.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za podzielenie swoimi wspomnieniami. Pamięć tamtych lat zachowana w osobistych przeżyciach wzbogaca wiedzę i pozwala lepiej zrozumieć historię najnowszą naszej Ojczyzny.