Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 21 listopada, rozmawialiśmy o książce pt. „Serce umiera ostatnie” autorstwa Margaret Atwood – kanadyjskiej pisarki, poetki, laureatki nagrody Bookera.
Powieść zabiera czytelnika w przyszłość. To historia obyczajowa z elementami fantastyczno-naukowego thrillera, romansu, komedii, pełna inteligentnej groteski i surrealistycznych zdarzeń. Główni bohaterowie – Stan i Charmaine – to młode małżeństwo. Kryzys panujący w Stanach Zjednoczonych odebrał im wszystko, co ważne: dom, pracę, pieniądze i nadzieję na lepsze jutro. Rozwiązaniem tej sytuacji zdaje się być Projekt Pozytron, który zakłada stworzenie rzeczywistości idealnej. Od kandydatów wymaga się jedynie całkowitego posłuszeństwa oraz egzystowania w dwóch uzupełniających się światach. Pierwszy z nich przypomina zwyczajne życie. Drugi wiąże się z pobytem w więzieniu. Z upływem czasu bohaterowie odkrywają, że projekt oferuje jedynie pozory harmonii i szczęścia. To mroczny biznes, który skrywa przerażające tajemnice.
Margaret Atwood w swojej powieści wykorzystuje motywy kojarzące się z utworami Orwella i Huxleya, ale używa ich w wyjątkowy, niepowtarzalny sposób. Ciekawa narracja miesza się z doskonale skonstruowanym futurystycznym obrazem świata. Na uwagę zasługują błyskotliwe i trafne spostrzeżenia pisarki na temat ludzkiej natury. Postawy i wybory dokonywane przez głównych bohaterów uświadamiają, jak wiele jesteśmy gotowi poświęcić, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby i zapewnić sobie godziwe warunki życia.
Powieść wywołuje mieszane uczucia. Uczestniczki spotkania były podzielone w swych opiniach. Zgodne byłyśmy w jednej kwestii. Książka nie tylko ostrzega o mogącej się ziścić mrocznej przyszłości, ale też przypomina o czymś, co już się wydarzyło – o grozie dawnych i współczesnych systemów totalitarnych.
Lektura niewątpliwie skłania do przemyśleń. Jednak przedstawiony w niej rozwój wydarzeń rozczarowuje. I to pomimo wartkiej akcji i czytelnego przesłania. Historia stworzona na kartach „Serce umiera ostatnie” rozbudza w czytelniku wielkie oczekiwania. Ale jako całość nie jest w stanie ich spełnić.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 29 grudnia. Naszą lekturą będzie powieść „Grobowa cisza, żałobny zgiełk” japońskiej autorki Yōko Ogawy.