Ziołolecznictwo, zwane też fitoterapią, to jedna z najstarszych dziedzin medycyny naturalnej, która polega na wykorzystaniu surowców i przetworów roślinnych do wywoływania pozytywnych zmian w funkcjonowaniu organizmu. Zioła i preparaty ziołowe przeżywają prawdziwy renesans, są doceniane także przez lekarzy, którzy często zastępują nimi leki syntetyczne, wspomagając nowoczesne metody terapeutyczne.
O skuteczności ziół pomocnych w zmaganiu się z chorobą mówili podczas czwartkowego spotkania w bibliotece (19 stycznia) Renata i Krzysztof Czołpińscy. Pan Krzysztof przypomniał dzieje ziołolecznictwa, pani Renata, fitoterapeutka, omówiła wybrane zioła i preparaty podnoszące naszą odporność. Poznaliśmy właściwości, działanie, dawkowanie i przygotowanie mieszanek oraz nalewek z wybranych ziół i surowców, m.in. pierzgi, propolisu, bursztynu, pyłku kwiatowego, żywokostu czy ziół szwedzkich. Przypomniała, że zioła wspierają leczenie konwencjonalne, są stosowane w profilaktyce i powinny być uzupełnieniem tradycyjnego leczenia.
Rozmowa o leczeniu ziołami było bardzo interesująca. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań prowadzącym. Oczywiście była to tylko namiastka wiedzy o fitoterapii, ale z pewnością zachęciła słuchaczy do pogłębienia wiedzy i częstszego stosowania ziół na co dzień.
Składamy serdeczne podziękowanie Renacie i Krzysztofowi Czołpińskim za przyjęcie zaproszenia oraz podzielenie się wiedzą i doświadczeniem na temat stosowania roślin leczniczych.
Zarząd UTW w Łapach