Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach spotkali się 9 lutego w bibliotece na wykładzie „Nasze mokradła – dlaczego musimy je chronić?”, który poprowadziła dr Jadwiga Sienkiewicz, przedstawicielka Fundacji Ziemia i Ludzie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu “Mokradła = woda, życie, klimat”.
Mokradłami nazywamy bagna, błota i torfowiska. Ale zaliczamy do nich także jeziora, słonowodne lasy namorzynowe czy sztuczne oczka wodne. Mokradła pełnią wiele ważnych funkcji środowiskowych. Są największymi sprzymierzeńcami człowieka w walce ze zmianami klimatycznymi. To również siedliska unikatowych pod względem ekologicznym gatunków flory i fauny.
Torfowiska magazynują dwa razy więcej węgla niż sumarycznie wszystkie lasy na naszej planecie, a bagna (w skali lokalnej i regionalnej) są ważnym czynnikiem regulującym krążenie wody między atmosferą a lądem.
Temat prelekcji spotkał się z dużym zainteresowaniem przybyłych na wykład słuchaczy. Każdy z nich otrzymał również publikację z informacjami o torfowiskach i ich ochronie opracowaną przez Fundację Ziemia i Ludzie.
Zarząd UTW w Łapach