Menu Zamknij

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w BPMiG Łapy

Już od 21 lat Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich co roku organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek. Celem tej akcji jest promocja czytelnictwa i bibliotek jako instytucji, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu jakości życia, edukacji i rozwoju osobistym.

Tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek było – „Biblioteka – miejsce na czasie”

Nasz Tydzień rozpoczął się dzień wcześniej, gdyż już 7 maja 2024 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy odbyło się spotykanie „Na tropach dziejów Roszkowskich i ich gniazda rodowego” z Panem Arkadiuszem Roszkowskim – kierownikiem Działu Rękopisów Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Biblioteki Polskiej w Paryżu. Spotkania poprowadził Pan Paweł Roszkowski z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Nasz gość w dokładny sposób przestawił dzieje miejscowości Roszki oraz nazwiska Roszkowskich. To był  arcyciekawy wykład.

9 maja dla najmłodszych odbyły się literacko – plastyczne warsztaty pn. „Książkowa sensoryka dla smyka” W naszej bibliotece gościliśmy dzieci z Przedszkola nr 2 w Łapach.

13 i 15 maja w ramach Tygodnia Bibliotek w Wypożyczalni dla Dorosłych odbyły się dwie lekcje biblioteczne dla uczniów z miejscowych szkół średnich. Młodzież miała okazję bliżej zapoznać się z biblioteką, stroną internetową, z katalogiem MAK+, w którym łatwo mogą przeglądać zbiory biblioteczne, a także zarezerwować wybrana przez siebie pozycje. Na koniec spotkania, na uczniów czekał seans filmowy.

Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek było wyjątkowe spotkanie z Tanyą Valko, pisarką znaną ze swoich książek w arabskich klimatach, która w swojej twórczości umiejscawia realne zdarzenia w literackiej fikcji. Spotkanie poprowadził pisarz i arabista Igor Kaczmarczyk. Spotkanie przyciągnęło miłośników literatury, którzy z entuzjazmem przyszli posłuchać o kulisach powstawania książek oraz poznać bliżej popularną pisarkę.

Wydarzenie odbyło się w ramach zadania “Spotkania Literackie : Dialogi z Pisarzami” realizowanego przez Stowarzyszenie KREATYWNI.

Zadanie publiczne sfinansowano ze środków Województwa Podlaskiego.

Ponadto z okazji Tygodnia Bibliotek przez miesiąc nasza biblioteka oferowała nieodpłatne udostępnianie pomieszczeń i sprzętu. Dzięki temu można było zorganizować np.: wieczór filmowy, dyskotekę, karaoke, urodziny dziecka w Sali Zabaw czy wspólne gotowanie z przyjaciółmi.

Tegoroczna edycja, miała na celu jawić bibliotekę jako miejsce, w którym możemy wykorzystywać najnowsze technologie, ale również jako miejsce, w którym możemy dowiedzieć się więcej o ochronie praw intelektualnych – wszak nowoczesność tego również dotyczy.

„Na tropach dziejów Roszkowskich i ich gniazda rodowego”
warsztaty literacko-sensoryczne
warsztaty literacko-sensoryczne
lekcja biblioteczna
lekcja biblioteczna
lekcja biblioteczna
spotkanie z Tanyą Valko
spotkanie z Tanyą Valko
Skip to content