Noc Bibliotek 2024

11 października, podobnie jak tysiące bibliotek w całej Polsce, świętowaliśmy X jubileuszowe wydanie Nocy Bibliotek. To ogólnopolska akcja zachęcająca do czytania poprzez promocję bibliotek jako najbardziej dostępnych instytucji kultury posiadających bezpłatną ofertę dla osób w każdym wieku i sprzyjających integracji lokalnej społeczności. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem “Moc bibliotek”.

Wydarzenie rozpoczęło powitanie przybyłych osób, podczas którego głos zabrała Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy Małgorzata Roszkowska oraz Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach Dorota Kondratiuk. Pierwszym punktem na mapie imprezy była moc atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Wszystkich zebranych zachwycił występ uczniów ZSM. Zaprezentowali oni stylizacje inspirowane postaciami z literatury dla dzieci i młodzieży, odczytując jednocześnie fragmenty książek, z którymi ich stroje były związane. Następnie odbyło się podsumowanie konkursu “Wakacyjne książkobranie”. W dalszej części programu za sprawą Rodzinnej Parady Bajkowej przenieśliśmy się do zaczarowanej krainy bajek i baśni. Na przygotowanym na tę okazję wybiegu mogliśmy zobaczyć m.in.: Elsę z “Krainy lodu”, Pszczółkę Maję czy Harry’ego Pottera. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami za występ, piękne przebranie i wysiłek włożony w przygotowanie stroju. Kolejną propozycją przygotowaną dla dzieci były gry i zabawy z wykorzystaniem Bum Bum Rurek. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia filmu pt. “Mój brat ściga dinozaury”, będącego opowieścią o sile więzi rodzinnych, dorastaniu i odwadze bycia sobą.

Równolegle z zajęciami dla dzieci realizowany był program dla dorosłych. Rozpoczęło go spotkanie z fizjoterapeutą Magdaleną Skrouba, która przedstawiła zebranym skuteczne sposoby na wyciszenie przed snem. Zaprezentowała również ćwiczenia nakierowane na maksymalne zrelaksowanie i zapobieganie stanom chorobowym wynikającym z napięć nerwowych i mięśniowych.

W dalszej części imprezy wszyscy goście zostali zaproszeni do Czytelni dla Dorosłych na krótką przerwę i słodki poczęstunek. W międzyczasie każdy mógł zrobić sobie fotkę na specjalnie przygotowanej ściance, a także wybrać książkę jako prezent-niespodziankę w ramach akcji „Książka w ciemno”.

Kolejnym punktem wydarzenia był wykład dietetyka Adrianny Jarmoszko pt. “Co jeść przed snem, aby spać lepiej?”. W takcie spotkania omówione zostały różne zagadnienia m.in. zasady dotyczące wpływu diety i stylu życia na jakość snu, znaczenie suplementacji w utrzymaniu zdrowia oraz różnice pomiędzy suplementami a lekami. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli także udział w ćwiczeniu mającym za zadanie zwrócić uwagę na świadome i uważne spożywanie posiłków (ang. mindful eating).

Wieczór zakończył pokaz makijażu wieczorowego w wykonaniu wizażystki Moniki Januszyk. Podczas prezentacji przybliżone zostały nie tylko szczegóły makijażu. Można było uzyskać również wiele cennych informacji dotyczących właściwej procedury pielęgnacyjnej, produktów kosmetycznych oraz rodzajów przyborów wykorzystywanych do nakładania poszczególnych preparatów.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, z którymi wspólnie spędziliśmy ten wyjątkowy wieczór. Kolejne takie spotkanie już za rok!

Noc Bibliotek 2024
Fot. KLUB Kobiet