„Łapy – tu mieszkam i żyję” to tytuł projektu napisanego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy.
Projekt realizowany był od stycznia do czerwca 2010 roku, w którym uczestniczyły dzieci z łapskich szkół podstawowych oraz przedszkoli.
Naszym głównym celem było bliższe poznanie przez dzieci regionu, w którym żyjemy poprzez działanie, doświadczanie i przeżywanie. Nasze działania skupiały się wokół czterech obszarów edukacyjnych:
1. Moja rodzina (oglądanie zdjęć i pamiątek rodzinnych z różnych okresów życia dziecka, wykonanie portretu swojej rodziny; konkurs na wykonanie drzewa genealogicznego swojej rodziny, wykonanie wystawy ph. „Nasze rodzinne drzewa”).
2. Praca zawodowa w moim mieście ( Kolejarz – charakterystyczny zawód dla mojej miejscowości (zapoznanie z zawodem kolejarza i historią ZNTK Łapy, prezentacja multimedialna „Łapy kiedyś – Łapy-dziś”, spotkanie z artystą ludowym tworzącym w naszej miejscowości, pokaz multimedialny ph. „Artystyczna obróbka drewna”).
3. Zwyczaje i tradycje naszej miejscowości (uroczystości regionalne (powitanie wiosny-wykonywanie i topienie Marzanny), uroczystości rodzinne ( tłusty czwartek: tradycja, degustacja pączków; Niedziela Palmowa ( tradycja i wykonywanie palm wielkanocnych, pokaz multimedialny pt. „Wsi kochana”).
4. Ja i moje miasto (rodzinne miasto – Łapy (spacery po mieście połączone były ze zwiedzaniem zabytków, oraz obiektów sakralnych, wykonywaniem zdjęć oraz prac plastycznych i stworzeniem pamiątkowego albumu).
W ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” przez cały tydzień odwiedzaliśmy takie miejsca jak: Klub Malucha, Cukiernia „U Lecha”. Dzieci wysłuchały legend i podań związanych z historią Łap przeczytanych przez pracowników poszczególnych zakładów pracy, którzy opowiedzieli również o swoich zawodach. Po każdym spotkaniu uczestnicy mieli możliwość degustacji różnych regionalnych przysmaków (naleśniki, pierogi, kiszka, pączki) połączonych z nauką kulturalnego zachowania się przy stole.
Mamy nadzieję, że poprzez tego typu działania rozbudziliśmy w młodym pokoleniu chęć poznania historii i tradycji związanej z pochodzeniem ich najbliższych. Zachęciliśmy dzieci do bliższego poznania naszej miejscowości. Realizując projekt staraliśmy się nauczyć dzieci dobrych manier, zasad postępowania oraz norm moralnych.